Tierra del Fuego Mutfağı

Ushuaia-Noite.jpg

Dünya’nın en güneyinde yer alan Tierra del Fuego’nun en meşhur yemeği Kral Yengeci, soğuk suların bahşettiği bir özellik olarak deniz ürünleri çeşitliliği çok gelişmiş durumdadır. Adalılar deniz ürünleriyle yapılan yemeklerde çok başarılılar. Bazı bölgelerin özel balıklarla ünlü olması dışında -örneğin, Rio Grande alabalığıyla ünlenmiş bir şehir yengeç ve somon sıkça üretilen ve tüketilen bir besin kaynağı.

Şili ve Arjantin kültürlerinin bir arada bulunması mutfağına da yansımış durumda. Arjantin mutfağından Empanadalar, Şili mutfağından Cazuelalar bulmak mümkündür ancak anakaraya uzaklığı sebebiyle meyve ve sebzeler yüzlerce km öteden getiriliyor, coğrafi özellikler nedeniyle pek fazla sebze-meyve yetiştiriciliği yapılamıyor bu durumda getirilen ürünlerin her daim taze ve lezzetli olması beklenemiyor.

Popüler restoranlar

Kuar Restaurant: Kral Yengeç çorbası ve parmesanlı yengeç denemek için iyi bir tercihtir. Unutmayalım ki Kral yengeç adanın özel lezzetlerinden dolayısıyla buradaki yemekler adanın genel mutfağına dair ipuçları vermekte.

Tante Nina: Harika bir deniz manzarası eşliğinde bir şişe Şili şarabı ile deniz mahsullerinin tadını çıkarmak için doğru bir tercihtir. Restoran Ushuaia’da bulunuyor.

Kaupe: Ushuaia’da bulunan bu Fransız Restoranı biraz pahalı olmasına karşı Tierra del Fuego’da güzel bir akşam yemeği yemek için idealdir. Tabi ki lezzetli deniz mahsulleriyle ve deniz manzarasıyla kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz.

Bahşiş

Tierra del Fuego’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.