Laos’un Festivalleri

Boun-Pi-Mai.jpg

Laos’un en önemli etkinliklerinden biri Lao Yeni Yılı’dır (Boun Pi Mai). Budist takvimine göre her yıl genellikle Nisan ayı civarında düzenlenmektedir. Renkli geçit törenleri yapılır ve tapınaklar ziyaret edilir. Tıpkı Tai Yeni Yılı’nda olduğu gibi su atmayı severler. Bu yüzden ıslanmaya hazırlıklı olmalısınız.

Mayıs aylarında bir yağmur çağrısı olarak “Roket Festivali” düzenlenir. Özellikle kırsal kesimlerde yapıldığı görülür. Herkes evlerinde yaptığı roketleri en uzağa uçurmaya çalışır.

Luang Prabang şehrinde her yıl Eylül ayında düzenlenen “Boun Khao Padabdin” adlı festivalde ise halk tapınakları ziyaret ederek atalarını onurlandırırlar. Turistler için ilginç kısmıysa Nam Khan Nehri’nde düzenlenen ejderha kayığı yarışlarıdır. Her yıl Ekim ayında Vientiane’deki Mekong Nehri’nde tekne yarışları düzenlenir. İzlemeye gelen halk yöresel kıyafetleriyle yarışlara katılır. Vientiane şehrindeki bir diğer önemli ve büyük etkinlik, Kasım ayında, dolunay zamanında gerçekleştirilen “Tat Luang Festivali”dir. Ülkenin dört bir yanında izleyicilerin katıldığı festivalin merkezi, şehirdeki ana tapınaktır. Marketlerden restoranlara kadar herkes festival için özel şeyler hazırlar.