Atina’nın ticari kalbinden bahsederken adını geçirdiğimiz iki büyük meydandan biri Monastiraki Meyda’ nı olmuştu. Bu meydan Atina’yı keşfe çıktığınızda gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden biri… Çünkü Atina’ nın neredeyse tüm tarihine tanık olmuş olmuş olan bir meydandan bahsediyoruz.  Monastiraki meydanı, çok uzun bir tarihe şahit olurken pek çok fikir, dini inanış, hikaye ve değişime ev sahipliği yaptığı için bile görülmeyi hak ediyor.

Monastiraki’nin yapılandırmasına bakacak olursak eğer Partenon Tapınağı’nda da olduğu gibi oldukça fazla kullanılan mermer ve bununla birlikte oyma taş, dökme demirler ile mozaik bloklar karşımıza çıkar.

Yunanistan’ ın başkenti olarak Atina’nın ilan edilmesinin ardından şehrin demiryolu ihtiyacına dikkat çekilmiş ve uzun çalışmalar sonucunda 1895'te Monastiraki İstasyonu açılmıştır. Dönemin varlıklı bankacılarından biri olan Stefanos Psychas tarafından istasyonun inşası için yapılmış olan bağış, büyük katkı sağlamıştır. Meydana önemli bir özellik katan bu istasyon neoklasik mimarisi ile göz kamaştırırken, güneş ışığını içine alan camları sayesinde sıcacık bir atmosfere sahiptir.

İstasyonun sağında Atina’ da Osmanlı idaresinin simgesi olmuş Tzistarakis Aga bulunmaktadır. Eski Yunan Dönemi’nden sonra Yeni Yunan Devleti’ nin kurulması ile birlikte bu camii, depo ve hapishaneye dönüştürülmüş ancak restore edildikten sonra Yunan Halk Sanatları’ nın bir bölümünü içinde bulundurmaya başlamıştır.

Meydanın çevresinde yer alan ve görülmesi gereken bir diğer alan Tzistarakis’ in yanında bulunan, İmparator Hadrian tarafından yaptırılan Hadrian Kütüphanesidir. Dekoru için oldukça masraf yapılmış olan alan, Atina’nın en büyük kütüphanelerinden ve tarihi değerlerinden biridir.

Monastiraki’nin köşesinde meydana önem katan diğer yapı ise Meryem Ana Pantanassa'ya adanan kilisedir.  Bu kilisenin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de bazı tarihçiler tarafından 10. yüzyılda inşa edilmiş olabileceği söyleniyor. 

İsmini geçirdiğimiz yapıların yanı sıra belki de meydanın en önemli özelliklerinden biri antik olma özelliğine sahip nehirdir. Nehir Eridanus’un yakınında bulunarak meydanda görülmesi gerekenler arasında yerini almıştır. Ermou Caddesi’ni de alışverişinizi tamamladıktan sonra Monastiraki meydanına uğramak ve tarihin bir parçasına tanık olmak keyifli olacaktır.

Adres:

Yol Tarifi: M1 ve M3 metro hatları Monastiraki’den geçiyor. Ayrıca ulaşım için 25, 27 ve 35 numaralı otobüslerden biri kullanılabilir.

Yakın Yerler: Hadrian’s Library, Tzisdarakis Mosque, Church of St. Mary Pantanassa