Estonya Hakkında Temel Bilgiler

estland-e-stonia.jpg

Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği'nden ilk ayrılan ve kendi parasını basan ülkedir. Estonya Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesi olarak bilinmektedir. Ülke topraklarının yarısı ormanlarla kaplıdır. Ülkede 1500'den fazla ada vardır. 133 bin kayıtlı halk şarkısıyla Estonya dünyanın en büyük halk şarkısı koleksiyonuna sahip ülkedir.

e1581a1b382062310fa5012c7adc9064.jpg

40.81 mbit/s ortalama hızla dünyada en yüksek internet download hızına sahip olan ülkenin büyük bir kısmında halk için ücretsiz wifi uygulaması vardır. Ülkede vergi beyanından seçimlere kadar her şey online ve elektronik yollardan yürütülmektedir. Bütün faaliyetlerin elektronik sistemle sürdürüldüğü ülkede 2000 yılından itibaren hükümet ve parlamento kâğıt kullanmamaktadır. 2007 yılından itibaren Estonyalı seçmenler dünyanın hangi köşesinden olursa olsun, online oy kullanmaktadır. Okullarda 7 yaşından itibaren çocuklara bilgisayar ve programlama dersleri verilmektedir. Estonya anayasasında “İnternet ücretsiz karşılanması gereken bir vatandaşlık hakkıdır” ibaresinin bulunduğu tek ülkedir. İnternet üzerinden başvurup, Estonya'dan “dijital oturum” almak ve merkezi “dijital olarak” orada olan şirket kurmak mümkündür. Ülke bu yolla 2025'te nüfusunu dijital başvurularla alınan oturumlarla 10 milyona çıkarmayı planlamaktadır. Bu vatandaşlık dijital olsa da yeni katılımcılardan vergi de alınmaktadır. Bu planla ülkede gelir düzeyi hızla yükselmektedir.

Estonya, yaz turizmi için oldukça uygun bir ülkedir. Parnu'daki beyaz kumsallar dikkat çekmektedir. Parnu'da aynı zamanda ahşap villalar, Modern Sanat Müzesi, Seegi Maja gibi farklı gezilecek yerler de bulunmaktadır. Orta Çağa ait yapıların eksiksiz bir şekilde korunmuş olduğu başkent Tallinn'inOld Town Meydanı UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Toompea Tepesi ve tarihi evleriyle görülmeye değer olan meydan geceleri de canlılığını korumaktadır. Ülkede görülmesi gereken diğer yerler arasında Sooma Ulusal Parkı, Lahemaa Ulusal Parkı, Vortsjarv Gölü, Matsalu Ulusal Parkı, Vilsandi Ulusal Parkı, Saadjarv Buz Çağı Merkezi, Viru Kapısı, St. Olaf Kilisesi, Kiek in de Kök, Kadriorg Sarayı, Alexander Nevsky Katedrali, Toompea Kalesi bulunmaktadır.