Kosova’nın Festivalleri

Kosova’da pek çok kültür sanat festivali düzenlenmektedir. Genelde Balkan sanatçıların desteklenmesi ile Balkan kültürünün ve ilişkilerinin geliştirilmesini amaçlayan bu festivallerden ilki Priştine’de gerçekleştirilen Uluslararası Balkan Dernekleri tarafından düzenlenen Gençlik Festivali’dir. Balkan topraklarından pek çok ülkeyi bir araya getiren festival kapsamında halk oyunları, yöresel müzikler ve geleneksel drama oyunları sergilenmektedir.

Ülkede pek çok film festivali de düzenlenmektedir. Bunlardan en geniş çaplı olanı Dokufest’tir. Belgesel festivali olan Dokufest kapsamında açık hava sineması gösterimleri, konserler ve sergiler de organize edilir. Festival her sene ağustos ayında başkent sokaklarını renklendirmektedir. Kosova Uluslararası Film Festivali ise her sene ocak ayında yerli yabancı pek çok filmi izleyiciyle buluşturmaktadır. Her ağustos ayında Peja’da düzenlenen Animasyon Film Festivali genç yetenekler için de bir fırsat niteliğindedir.

Ülkede gerçekleştirilen bir diğer kültür sanat festivali ise Balkan ressamları birbiriyle buluşturan Sanatla Uyanmak Festivali’dir. Her sene mayıs ayında düzenlenen bu festivalin yanı sıra ülkenin en büyük müzik festivali KosovaFest de Fush Kusov’un en renkli festivallerinden biridir.