Melbourne İçi Ulaşım

Melbourne-4.jpg

Melbourne şehir içi ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş sistemine sahip şehirlerden bir tanesidir. Melbourne’de çeşitli toplu taşıma araçları mevcut olup bu araçların güzergâhların şehrin neredeyse her noktasına ulaşmaktadır. Hem konforlu hem de hızlı bir toplu taşıma ağına sahip olan Melbourne’de biletler de oldukça uygun fiyatlıdır. Şehirdeki toplu taşıma araçlarında tek bir bilet sistemi geçerlidir. Myki adı verilen kartlı sistemle Melbourne’de bulunan bütün toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Myki kartlarınızı şehrin birçok noktasında bulunan büfelerden ve bilet makinelerinden alabileceğiniz gibi metro girişinde bulunan görevlilerden de alabilirsiniz. Myki kartlarının ücretlendirmesi hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Bir gün boyunca geçerli hafta içi biletinin ücreti 7,50 AUD, hafta sonu biletinin ücreti ise 6 AUDdir. Tüm gün boyunca geçerli olan kart yerine iki saatlik biletleri de tercih edebilirsiniz. Bu biletlerde hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapılmaksızın sabit ücret olan 3,76 AUD uygulanır.

Melbourne’u gezerken şehrin pek çok noktasına tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünyadaki en gelişmiş tramvay hattına sahip olan Melbourne’de tramvaylar tüm gün hizmet vermektedir.

Tramvaydan sonra şehirde en çok tercih edilen ulaşım aracı trendir. Şehirdeki trenler tramvaylardan daha hızlı ulaşım sağlasa da güzergâhları tramvaylar kadar kapsamlı değildir.

Her ne kadar Melbourne halkı tarafından en gözde ulaşım biçimi raylı sistem olsa da şehirde otobüsler de hizmet sağlamaktadır. Dilerseniz otobüs ile de şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Melbourne’e adımınızı attığınız anda gözünüze çarpacak şeylerin başında bisiklet geliyor. Şehirde çok yaygın bir bisiklet kullanımı vardır. Melbourne şehir planlaması bisiklet kullanıcılarına imkânlar tanımaktadır. Şehrin çeşitli yerlerinde bisiklet istasyonları bulunuyor. Bu istasyonların herhangi birinden bisiklet kiralayarak şehri gezebilirsiniz. Bisiklet kullanımız bittiğinde ise size en yakın bisiklet istasyonuna giderek iade işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.