Graz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Graz şehri, Avusturya’nın ikinci büyük şehridir ve Graz’ın bulunduğu eyalet olan Steiermark eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Bünyesinde 6 üniversite bulundurması sebebiyle öğrenci kendi olarak anılır. Graz, Avrupa şehirleri arasında tahribattan en iyi korunmuş olanlardandır. Tarihini kolaylıkla gözler önüne serebilecek pek çok yapı bulundurur. Örneğin, Eggenberg Sarayı hem bahçesi hem saray odaları hem geçmişiyle Avusturya parlamentosunda hem de Avusturya kültür ve geleneğinde yer etmiş bir saraydır. Bununla beraber Landhausehof denen şehir merkezindeki büyük bina ve bünyesinde bulundurduğu Avrupa’nın en büyük silah deposu olduğu söylenen silah deposuyla tarih severlere Graz seyahatlerini oldukça değişik ve sürprizli kılacaktır. Tarihi yapılarını müze olarak sergilemek dışında alışveriş merkezi ya da bir mağazanın şubesi olarak da kullanabiliyorlar. Buna karşın 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi şerefine yeni modern yapılar tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bunlara örnek olarak Mur Nehri üzerinde bulunan ve ışık oyunlarıyla, mimarisiyle oldukça ilgi çeken yapay ada Mur Adası ve yine Mur Adası’yla aynı dönemde inşa edilen Kunsthaus denen sanat müzesi verilebilir.

Graz, Barok ve Gotik tarzın hakim olduğu tarihi binalar, çoğunlukla İtalyan mimarları tarafından tasarlanmış kırmızı çatılı binalardan oluşan bir şehirdir. Graz şehri hakkında yazılanlardan söylenenlerden yola çıkıldığında sessiz, sakin, romantik belki de biraz depresif olarak algılanabilir. Graz sakin bir şehir olabilir ancak şehirde yürürken tarihi binalar arasından gördüğünüz Schlossberg Tepesi ya da yine benzer tip evler arasında birden karşınıza çıkan Sanat Müzesi, Mur Nehri’nde hem mavi ışıklarıyla nehre uyumlu hem de metal yapısıyla yapaylığını ortaya koyan Mur Adası gibi ikonik yapılar Graz şehri ziyaretçilerini oldukça heyecanlandıracaktır. UNESCO Graz şehrini 1999 yılında Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklemiştir. Bununla beraber şehirde UNESCO tarafından koruma altına alınmış başka alanlar daha mevcuttur. Bunlar; Avrupa’da en önemli heykel parklarından biri olan Avusturya Heykel Parkı ve şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Old Town (Eski Şehir) bölgesidir.

Graz kenti eskiden Mur Nehri’nin iki yakasında yaşayan insanların sınıf farklılıklarıyla bilinirmiş. Mur Nehri’nin Hotel Wiesler yakasında kalan bölge fakirlerin, suçluların yaşadığı güven probleminin yaşandığı bölge olarak bilinirmiş. Özellikle şehre gelen tüccarlar hemen nehrin kıyısında bulunan Hotel Wiesler’de konaklar ve hemen şehrin diğer yakasına geçerlermiş. Hauptplatz denen ana meydanın bulunduğu şehrin diğer yakası zenginlerin, soyluların bulunduğu paranın, ticaretin, sanatın merkezi olan bölge olarak bilinirmiş. Ancak günümüzde böyle bir ayrım söz konusu değildir. Şehrin her iki yakasında da hem tarihi yapılara hem de onlara tamamen aykırı duran modern yapılara rast gelmek mümkündür.

Graz, “Verborstadt” yani “Yasaklar Şehri” olarak da bilinir. Bunun sebebi Graz’ın ülkenin diğer şehirlerinde görülmeyen yasaklara tabii olmasıdır. Örneğin Graz’da dilenmek yasaktır. Öte yandan şehirde izin almadan sokakta müzik yapmak ve şehir merkezinde içki içmek de yasaktır.

Graz şehrinin ortasından Mur Nehri geçmektedir. Mur Nehri oldukça coşkulu akan ancak derinliği az olan bir nehirdir. Bu yüzden nehirde taşımacılık ya da ulaşım yapılmamaktadır; ancak rafting, surf gibi sporlar yapılabilmektedir. Mur Nehri üzerinde 15 köprü bulunmaktadır. Köprülerden geçerek nehir manzarasını seyredebilir ya da köprünün kenarlarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Graz’a karasal iklimin hakim olmasından dolayı kışlar epey soğuk geçmektedir. Bu yüzden şehre havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından eylül ayına kadar gitmeniz rahatça gezmenizi sağlayacağından daha çok tavsiye edilir. Ancak sonbaharı çok seven gezginlerseniz yeşillik olan şehrin sarardığı, yapraklarını döktüğü sonbaharda havalar çok da soğumadan gitmeniz ve Schlossberg Tepesi’nden ya da Sanat Müzesi’nin en üst katından şehrin manzarasını seyretmeniz size daha çok zevk verecektir. Başka bir seçenek olarak eğer kış mevsimini, karı daha çok seviyorsanız yine sakin Graz sokaklarında, Mur Nehri köprülerinde karın yağışını izleyebilir ve özellikle geceleri karanlıkta dümdüz Graz sokaklarında yürürken bembeyaz şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Graz şehri ve bağlı bulunduğu Steiermark Eyaleti için kültür, sanat, yeme içme, gece hayatı, ulaşım ile ilgili çok sayıda telefon uygulaması bulunmaktadır. Turistlerin hoşnutluğunu oldukça önemseyen Avusturya ülkesinin geneli için de bu tarz hayat kolaylaştıran uygulamaların çok çeşitli olduğunu söylemek doğrudur.