Graz Mutfağı

glockl-brau.jpg

Graz şehrinde her zevke uygun yemekler, tatlılar bulmak mümkündür. Nitekim Graz, yemek seçeneğinin fazla olduğu bir şehirdir. Aynı zamanda vegan ve vejeteryan bireylere özel restoranların oldukça yaygın olduğu bir yerdir.

Graz’da, tüm Avusturya’da olduğu gibi, en ünlü yemek Viyana usulü şnitzeldir. Tafelspitz, yine ülkeye özgü çorba içinde pişirilen bir et yemeğidir. Genellikle sığır etinden bir parça but özel bir şekilde kesilerek hazırlanır. Linz Turtası, ülkenin en ünlü tatlılarındandır. Hem yerinde yenmesi tavsiye edilir hem de hediye götürülmesi mümkündür. Sachertorte, yine Avusturya’ya özgü ülkenin hangi şehrine giderseniz gidin tatmanız gereken bir lezzettir. Tarihi ile meşhur olmuş bir çikolatalı pastadır.

Der Steirer, Avusturya mutfağını tanımanıza yardımcı olabilecek bir restoran. Mekanda Avusturya’ya özgü yemekler tapas denen tabaklarda küçük porsiyonlar halinde satılır. Böylece çok fazla yemek deneme şansınız oluyor. Bunun yanında şarap menüleri de oldukça zengindir. Aiola, Graz’da turistik olmayan bir mekan, dolayısıyla yerel yemekleri denemek isterseniz bu restoranı tercih edebilirsiniz. Freigerist, burger severlerin tercih etmesi gereken bir mekandır. Ekmeğinizi, etinizin ne kadar pişeceğini ve soslarınızı kendiniz seçebildiğiniz mekandır. Kunsthaus Kafe, günün herhangi bir zamanı gidebileceğiniz, hem kahvaltısı olan hem kahvesi ve tatlısı tercih edilen hem de öğlen yemeği yiyebileceğiniz değişik atmosferiyle tercih edilen bir kafedir. Mitte Kafe, hem içeride hem dışarıda oturma seçeneğinizin olduğu ve Thai mutfağıyla ünlü bir kafedir.