Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Barselona’nın en ihtişamlı müzelerinden biridir Katalonya Ulusal Sanat Müzesi. 1929 yılında inşa edilen bu yapı klasik İtalyan mimarisinden izler taşıyor. Orijinal adı ‘Museu Nacional d’Art de Catalunya’dır. Kısaca ‘MNAC’olarak da anılmaktadır. Montjuic Tepesi’nin çevresinde yer alan müze, şehre hakim bir konumdadır. Ünlü Katalan sanatçı Jose Puigi Cadafalch tarafından neoklasik ve neobarok tarzlarında tasarlanmıştır. Müze, Gotik ve Romanesk olmak üzere başlıca iki akıma dair eserlerin koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Pek çok önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede yarım gününüzü geçirmeniz gerekebilir. Özellikle Katalan Sanatı Koleksiyonu çok çarpıcıdır. Modernizm, romantizm, avangarde ve noucentizm gibi sanat akımlarından örneklere sahip olan Katalan sanatına ait eserler yer almaktadır. Bu bölümlerde Maria Fortuny’nin İspanyol ve Fas orduları arasındaki savaşı tasvir eden ‘Batalla de Tetuan’ tablosu görülebilmektedir.

Gotik bölümde gotik dönemden başlayarak Rokoko dönemine dek uzanan Rbir koleksiyon olan Thyssen-Bornemisza oldukça ilgi çekicidir. Cambo Bequest adını taşıyan bölümde Rembrandt ve Zurbaran’ın eserleri sergilenmektedir.  19 yüzyıldan 1930’lara dek uzanan dönemi kapsayan koleksiyonda ise Katalan sanatçıların eserlerini görmek mümkün.

Gotik döneme ayrılmış kısımda göreceğiniz diğer eserler şöyle: Aragon Krallığı’nı tasvir eden eserler, kilise süslemeleri, tavan süslemeleri, mezar odaları…

Müzede yer alan diğer bir önemli koleksiyon ise Romanesk Sanat Koleksiyonu’dur. Müze, dünyanın en zengin koleksiyonuna sahip müzeleri arasındadır. Romanesk Fresk Koleksiyonu, uzmanlarca müzenin en çarpıcı eserlerinin yer aldığı bölümler arasında gösterilmektedir.

11. ve 12. yüzyıllara ait eserlerin sergilendiği müzede, kiliselerden toplananfresklerbu koleksiyonun değerli parçalarıdır.

Müzenin kafe-barı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geliyor. Oleum adını taşıyan restoranın sunduğu enfes Barselona manzarası ise görülmeye değer. Restoranda Salı-Pazar günleri arasında öğle yemeği servisi yapılıyor. Müzede ayrıca sanat kitaplarına ayrılmış bir kütüphane ve hediyelik eşya dükkanı yer alıyor.

Ziyaret Saatleri: Ekim-Nisan Salı-Cumartesi 10.00 - 18.00, Mayıs-Eylül Salı- Cumartesi 10:00 - 20:00 ve tüm yıl boyunca Pazar ve resmî tatil günlerinde ise 10.00-15.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Ücretleri: Müzenin bilet fiyatı ise 12 Euro’dur.

Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuic

Yol Tarifi: Müzeye hem otobüs hem de metro ile gidilebilmektedir. Metroyla gidecekseniz L1 hattını, otobüs ile giderseniz 13, 50 ve 91 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. İneceğiz durak ise Plaça d’Espanya durağıdır.

Yakın Yerler: Barcelona Pavillion,The Magic Fountain