Sagrada Familia, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan İspanya Krallığı’nın İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda bulunan özerk bölgesi Katalonya’da yer alan İspanya’nın ikinci büyük kenti Barselona’da bulunmaktadır. Sagrada Familia’ya şehir içi ulaşım imkânları toplu taşıma vasıtaları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Metrolar ve belediye otobüslerinin güzergâhlarında şehrin simge yapısı Sagrada Familia da yer almaktadır. Sagrada Familia her gün ziyarete açıktır.

Katalan mimar Antoni Gaudi’nin en hayranlık uyandıran, muazzam özellikleri ile tüm dikkatleri üzerine çeken yapısı Sagrada Familia, Barselona şehrinin sembolüdür. Turistik sezonda uzun kuyruklar yapının içini ziyaret edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden bazı ziyaretçiler binayı yalnızca dışarıdan izleyebilmektedir. Binanın hayranlıkla dolu hisler uyandıran iç tasarımını ve Gaudi’nin mezarının bulunduğu bölümü görmek için, biletleri önceden temin etmekte fayda olabilmektedir.

Sagrada Familia’nın yapımı 1882 yılında başlamıştır. 1926 yılında Gaudi’nin hayatını kaybetmesi sebebiyle inşaat yarım kalmış ve savaşlar nedeniyle giderek yavaşlamıştır.

Sagrada Familia, Hz. İsa, Meryem ve Hz. Yusuf’tan meydana gelen “Kutsal Aile” kavramını ifade etmektedir. Dünya üzerindeki en sıra dışı kutsal yapılardan biri olan bu yapının, halen eksik kısımları inşa edilmektedir. Uzun yıllardır süren bu inşaattan dolayı “Bitmeyen Kilise” olarak da nitelenen Sagrada Familia’nın, Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümünde 2026 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Sagrada Familia bir katedral değildir. Katedral kadar büyük olması ve bir şehirde iki katedral bulunamaması sebebiyle bazilika (büyük kilise) statüsüne sahiptir. Hristiyan inancında “işçilerin ve ailelerin koruyucu azizi” olan Hz. Yusuf’a (St. Joseph) ithaf edilmiş olan Sagrada Familia, 13 bin kişi kapasitelidir. Gaudi eserini tasarlarken, sembolizmi oldukça üst bir seviyede kullanıp anıtsal bir eser planlamıştır. Doğada düz bir çizginin var olmadığını düşünen Gaudi, eserlerinden tekdüzeliği aşmıştır.

Bu yüzden Sagrada Familia’nın hiçbir yerinde düz bir çizgi seyredilmemiştir. Katalan Modernist sanatın öncüsü olan Antoni Gaudi bu eserinde Neo-Gotik unsurları Modernizm ile ustaca harmanlamıştır. Sanatçı bu yapıdaki ilhamını Barselona yakınlarındaki Montserrat Dağı’ndan almıştır. Dağın topoğrafik yapısı Gaudi’nin ilgisini çekmiş ve kabartılı dokulara yer vermesine vesile olmuştur.

Sagrada Familia’nın üç anıtsal cephesi ve 18 adet kulesi Hristiyanlığın önemli temsilcilerine adanmıştır. Kutsal Doğum Cephesi, Hz. İsa’nın doğumuna, Çile Cephesi Hz. İsa sevgisine ve Zafer Cephesi hayat, ölüm ve Hristiyanlık inancına vurgu yapmaktadır.

Kutsal Doğum Cephesi, Gaudi’nin gözetiminde tamamlanmış ilk ve tek cephedir. Bu cephe, sanatçının sanatsal yeteneğinin doruk noktasıdır. Cephede üç kapı ve dört Gotik çan kulesi yer almaktadır. Kapılarda Hz. İsa’nın doğum, çocukluk ve gençlik yıllarını hikayeleştiren figürlere yer verilmiştir. Kabartmalarda gerçek insan ve hayvanlardan çıkardığı kalıplardan faydalanan Gaudi, kabartmaları ressam gibi doğaçlama yönünü kullanarak kendi elleriyle şekillendirmiştir.

Hz. İsa’nın son akşam yemeğinden, çarmıha gerilişi ve ölüme dek yaşadıklarını anlatan Çile Cephesi, yapının güneybatısını oluşturmaktadır. 1950’lerde bu cephede çalışan sanatçı heykeltıraş Josep Subirachs, kendi stilini baskın bir şekilde kullanmış, Gaudi’nin izini sürmemiştir.

Sagrada Familia’nın tasarım ve inşaat süreçleri yaklaşık 130 yıldan beri süregelmektedir. Gaudi, Sagrada Familia’nın halkın bağışlarıyla finanse edilmesini vasiyet etmiştir. Yapının masrafları en başından beri bu şekilde karşılanmaktadır. Bu sebeple “halkın kilisesi” Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümünde, 2026 yılında tamamlanmaya çalışılmaktadır.

Ziyaret Saatleri: Her gün açık olan bazilikanın ziyaret saatleri bazı dönemlerde değişiklik göstermektedir. Ekim-Mart aylarında 9.00-18.00, Nisan-Eylül’de 9.00-20.00, 25 ve 26 Aralık, 1 ve 6 Ocak tarihlerinde ise 9.00-14.00 ziyaret edilebilmektedir.

Bilet fiyatları:  Bireysel ve rehbersiz turlar 15 Euro, audioguide eşliğinde ziyaret 22 Euro, Rehberli tur 24 Euro, Audio guide eşiğinde Bazilika ve Gaudi Müzesi gezisi ise 24 Euro.

Biletinizi uzun bilet kuyruklarında beklemeden online olarak websitesinden satın alabilir, zaman zaman yapılan indirimler için SSS sayfasını takip edebilirsiniz. Barselona Card sahipleri için 1 Euro indirim mevcut.

Adres: Carrer de Mallorca, 40108013

Yol Tarifi:Otobüs tercih edecekler 9, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20 ve B24 numaralı otobüsleri kullanabilir. Metro içinse 2 ve 5 numaralı metro hatlarına binerek Sagrada Familia İstasyonu’nda inmek gerekiyor.

Yakın Yerler: Placa de Gaudi, Jardins Sagrada Familia, Placa de la Sagrada Familia.