Google+

Arama formu

Minsk Şehir İçi Ulaşım

Minsk Şehir İçi Ulaşım

Minsk şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Family room Zeleny Lug, Room in Apartment Kirova 1 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri ApartComfort, Loft Apartments Platonova 33, Apartments Roomer 3. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Aparthotel Capital Aparton, Ditis apartments, Vip-kvartira Volodarskogo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel, Stary Minsk / Self check-in, Smart Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Minsk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Havalimanından ulaşım

2. Dünya Savaşı'nda yaşadığı yıkım nedeniyle 1944'ün ardından adeta yeniden inşa edilen Minsk, toplu ulaşım konusunda da oldukça zengin bir şehir. İlk olarak kente 42 km uzaklıkta bulunan havalimanından ulaşımdan bahsedecek olursak, eğer kendinize özel bir araç ayarlamadıysanız 3 opsiyon öne çıkıyor. Bunlardan ilki otobüsler... Yaklaşık 10 lira, yani 5.000 Belarus rublesi karşılığında 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İkinci opsiyon ise özel bir şirkete ait minibüsler. Ücretsiz internet bağlantısı da bulunduran minibüslerle 7.500 Belarus rublesi (15 TL) vererek yine otobüsle aynı sürede Minsk'in merkezine gidebilirsiniz. Son olarak havalimanından taksilerle de şehir merkezine gitmek mümkün. Ancak öncesinde pazarlık yapmanız cebiniz için faydalı olacaktır. Bu yolculuğun bedeli de 60 TL ila 80 TL arasında değişmekte.

Metro

Toplu taşımayı inceleyecek olursak, kent içinde en kolay ulaşım aracının metro olduğunu söyleyebiliriz. 30 yıllık geçmişe sahip olan ve şehri doğu-batı, kuzey-güney doğrultusunda 25 durakla birbirine bağlayan metroda tek kullanımlık bilet 600 ruble civarında. Tek kullanımlık, 10 günlük ya da 1 aylık gibi bilet seçeneklerinin bulunduğu metroda sabah saat 05.30'dan gece saat 01.00'e kadar sefer yapılır.

Otobüs

Otobüsler ise Minsk'te 170'i aşkın durağa yolculuk yapar. Tıpkı metrodaki gibi burada tek kullanımlık, 10 günlük ya da aylık biletlerle seyahat yapabilirsiniz.

Troleybüs

Ülkemizde uzun yıllar önce kullanılıp sonrasında kaldırılsa da troleybüsler Minsk'te hala görevinin başında. Yine metro ve otobüsteki gibi biletle seyahat edebileceğiniz troleybüsler 53 durak üzerinde hizmet vermekte. Ancak sürekli elektriğe bağımlı olmasından ötürü kesinti sırasında hizmet verememesi en büyük handikabı.

Tramvay

Tramvaylar Minsk'te metro kadar yoğun kullanılmasa da kent içi ulaşımda önemli bir yere sahip. 8 tramvay hattı, 145 durağa yolcularını taşır.


Minsk Turları