Minsk'te Alışveriş

Minsk’te cadde ve meydanlarda birçok mağaza bulunmaktadır ve şehir alışveriş açısından da oldukça tatmin edicidir. Her ne kadar kıyafet noktası biraz pahalı olsa da diğer birçok şeye daha ucuza ulaşmak mümkündür.

Minsk seyahatinizde çıkacağınız alışveriş sırasında muhtemelen aklınıza gelen ilk şey sevdiklerinize alacağınız hediyelik eşyaların ne olacağıdır. Hediyelik olarak ahşap ve camdan yapılmış birçok seçenek mevcuttur. Minsk'te tıpkı Rusya'daki gibi matruşkalar çok yaygındır. Ayrıca bir kuzey klasiği olan “keten” kumaşından yapılan hediyelik ürünler de Türkiye'ye döndüğünüzde yakınlarınıza sürpriz yapmak için ideal bir seçim olabilir.

Ruslar'ın millî içkisi votkanın da farklı farklı seçeneklerine Minsk'te de ulaşmanız mümkün. Birbirinden leziz Belarus çikolataları ile de lezzetli bir hediye alma opsiyonunuz da mevcut.

Minsk, alışveriş merkezleri bakımından da oldukça zengin bir şehir. En ünlü alışveriş merkezleri Gum, Na Nemige, Galileo, Kirmash, Stolitsa, Zhdanovichi, TSUM ve Zamok olarak gösterilebilir.

Bu alışveriş merkezlerinden Gum, hikâyesiyle en dikkat çekici olanıdır. 1934 yılında açılsa da şehrin birçok detayında değindiğimiz 2. Dünya Savaşı, Gum'u da vurmuştur. Tamamen yıkılan bina, 1951 yılında yeniden inşa edilip hizmete girer. Modern bir yapıdaki Gum, yerel filmlerin de vazgeçilmez bir set ortamı olmuştur. Gum, bünyesindeki yüzlerce mağazada birçok markayı ziyaretçileriyle buluşturur ve hediyelik eşya açısından da zengin bir içerik sunar. Gum Alışveriş Merkezi’ne metroyla Kupalauskaja metro durağında inip ulaşabilirsiniz.

Zhdanovichi ise sadece Minsk'in değil, Belarus'un en büyük AVM'sidir. Burada dünyaca ünlü birçok markanın yanı sıra bölgesel dev markaları da görebilirsiniz. Zhdanovichi Alışveriş Merkezi’ne Petrovshchina metro durağından ulaşabilirsiniz.

TSUM ise 1964'ten beri hizmet veren köklü bir alışveriş merkezi olup dış ve içyapısının şık tasarımlarıyla dikkatleri çekmekte. Giyim ve ayakkabı alanındaki ürünleriyle öne çıkan TSUM Alışveriş Merkezi’ne en yakın metro durağı ise Yakub Kolas Square