Bo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sierra Leone'nin başkenti Freetown'dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Freetown'un yaklaşık 250 kilometre güneydoğusunda yer alır. Başkentten sonra eğitim ve ticaret alanlarında ülkenin merkezlerinden biridir. Sierra Leone'nin altı belediyesinden biri olan Bo, bir belediye başkanı ve Bo Kent Konseyi tarafından yönetilir.

Bo, Sierra Leone'nin etnik açıdan en çeşitli şehirlerindendir. Şehrin nüfusunun çoğunluğunu Mende halkı oluşturur. Krio dili bu şehirde en yaygın olarak kullanılan dildir. Ülkenin resmi bir dini bulunmazken, Bo'da Müslümanve Hristiyan nüfus eşit sayıdadır. Ülke genelinde olduğu gibi Bo şehrinde de en popüler spor futboldur. Bo Rangers Futbol Kulübü, Sierra Leone Milli Premier Lig'de şehri temsil eden futbol kulübüdür. Bo Stadyumu, ülkenin ikinci büyük stadyumudur genellikle futbol maçları için kullanılır.

Bo, ülkenin en büyük ikinci üniversitesi olan Njala Üniversitesi'ne ev sahipliği yapar. Batı Afrika'da bulunan en büyük ve en önemli ortaokullardan biri olan Bo Hükümet Ortaokulu bu şehirde bulunur.

IMG_9987.JPG

Ülke uzun yıllar beyazlar tarafından sömürge altında olduğundan halkın beyazlara karşı tutumları çok sıcak değildir. Ancak Müslüman olduğunu öğrendikleri kişilere karşı tutumları değişir ve oldukça sıcak, misafirperver ve samimi davranırlar. Ülkede 2002 yılında iç savaşın sona ermesinden bu yana, cinayet, hırsızlık gibi suçlar yaygınlaşmıştır. Elektrik yalnızca belli aralıklarla sağlanır.