Bo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sierra Leone'nin başkenti Freetown'dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Freetown'un yaklaşık 250 kilometre güneydoğusunda yer alır. Başkentten sonra eğitim ve ticaret alanlarında ülkenin merkezlerinden biridir. Sierra Leone'nin altı belediyesinden biri olan Bo, bir belediye başkanı ve Bo Kent Konseyi tarafından yönetilir.

Bo, Sierra Leone'nin etnik açıdan en çeşitli şehirlerindendir. Şehrin nüfusunun çoğunluğunu Mende halkı oluşturur. Krio dili bu şehirde en yaygın olarak kullanılan dildir. Ülkenin resmi bir dini bulunmazken, Bo'da Müslüman ve Hristiyan nüfus eşit sayıdadır. Ülke genelinde olduğu gibi Bo şehrinde de en popüler spor futboldur. Bo Rangers Futbol Kulübü, Sierra Leone Milli Premier Lig'de şehri temsil eden futbol kulübüdür. Bo Stadyumu, ülkenin ikinci büyük stadyumudur genellikle futbol maçları için kullanılır.

 

Devamını Oku

Bo Gezilecek Yerler 

Çeşitli etnik gruplara ev sahipliği yapan Bo’da, bu çeşitliliğin getirisi olan farklı camiler ve kiliseler görülebilir. Bo’da ülkenin ikinci büyük şehri olmasına rağmen gezilecek pek fazla yer yoktur. Küçük ölçekli elmas madencilik alanı görülmeye değer olabilir. Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan ülkenin doğal, beyaz kumlu plajları da görülmeye değerdir.

 

Devamını Oku

Bo nerededir?

Batı Afrika'da yer alan ve kuzeydoğusunda Gine, güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunan SierraLeone adındaki ülkenin ikinci büyük şehridir. Bo, Sierra Leone'nin güney ilindeki en büyük şehridir.

Devamını Oku

Bo’ya Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin Tropikal iklime sahip olmasından dolayı Bo şehrinde de mayıstan ekime kadar yağışlı bir sezon görülür. Yağış sezonunda bazı yolların kapanabileceği ve ulaşımın güçlükle sağlanabileceğinden dolayı bu aylarda ziyaret edilmesi önerilmez. Kasımdan nisana kadar olan yağışların durduğu ve sıcak rüzgarların henüz başlamadığı sezon, şehri ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Bo’ya Nasıl Gidilir?

IMG_0009.JPG

Bo’da havaalanı var ancak uluslararası olmadığından yalnızca ülke içi ulaşımlar için kullanılıyor. Sierra Leone’un başkenti Freetown’da uluslararası bir hava alanı mevcut ama Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Bununla beraber İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan aktarmalı uçuşlarla Freetown’a, oradan de Bo şehrine ulaşmak mümkün.

Devamını Oku

Bo’da Nerede Kalmalı?

Şehirde yer alan Doha'S Hotel Bo’da kalınacak en iyi yerdir. Otelin temiz konforlu odalarında televizyon ve klima bulunur. Ayrıca otelin içinde bulunan restoran da şehirdeki en güzel restoranlardan biridir.

Şehrin dışında bulunan The Place ise bir tatil köyüdür. Büyük odaları, kliması, banyo, wifi hizmeti, beyaz kumlu plajı ve okyanus manzarasıyla ülkedeki en iyi konaklanacak yerlerden biridir.

Devamını Oku

Bo Şehir İçi Ulaşım 

Bo içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcuttur. Freetown'dan karayolu ile Bo'ya ulaşmak 4 saat sürer. Kenema'dan ulaşımsa yollar iyi durumda olduğundan yaklaşık 1 saat sürer. Freetown'dan hareket eden belediye otobüsü New London'dan ve genellikle Fenton Road'dan geçerek şehir merkezine ulaşır. Bunun dışında özel otobüsler de hizmet vermektedir, onlar da aynı güzergahta hareket eder.

 

Bo Mutfağı

the-place.jpg

Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone'de bulunan Bo şehrinde Batı Afrika mutfağı hakimdir. Mutfağın temel maddesi ülke genelinde olduğu gibi pirinçtir. Yöreye özgü yerfıstığı, güvercin bezelye, börülce gibi bazı bitkiler önemli protein kaynaklarıdır. Batı Afrika'daki ormanların dört mevsim yeşil kalan ya da yaprak döken ağaçlarında pek çok baharat, uyarıcı ve tıbbi otlar bulunmasından dolayı ülke mutfağında baharat kullanımı da yaygındır. Güveçte yapılan baharatlı et ya da balık mevsimsel yeşilliklerle servis edilir.

Stews fıstığı ve güveç denilen ulusal çanak mutfağın temel parçasıdır. Kaju, fıstık aromalı tavuk ve sebzeden yapılan yemekler ünlüdür. Manyok yaprakları önemli bir pişirme maddesidir. Manyok yaprakları yıkanır, ince ince dövülerek güveç denilen çanağın içine konulur. Güveç, soğan, biber, balık, et, sebze gibi malzemelere palmiye yağı kullanılarak yapılan sosun eklenmesiyle hazır hale gelir.

Meyve ve sebzenin bol olduğu şehirdeki marketlerde sürekli taze meyve ve sebze bulmak mümkündür. Deniz mahsulleri açısından da oldukça zengin olan ülkede balık tüketimi de yoğundur. Tropikal meyvelerden taze sıkılmış meyve sularının yanı sıra kahve ülke mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Popüler restoranlar

Mars - Sierra Leone

DOHA'S HOTEL & Restaurant

Promise Land resturant

Valentino Entertainment Complex

Bo Gece Hayatı 

Gece hayatının pek aktif olmadığı Bo şehrinde, bar ve otellerin restoranlarında geç saatlere kadar vakit geçirilebilir.

Bo’da Alışveriş

Ülke Tropikal bir iklime sahip olduğundan dolayı Bo’da mango, muz, Hindistan cevizi gibi çeşitli tropikal meyveler alınabilir. Ülke tarımında önemli bir yere sahip olan kahve ve kakao da diğer seçenekler arasındadır.

Bo Saat Farkı

Bo (GMT 0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. 

Bo Para Birimi

Sierra Leone sınırları içerisinde yer alan Bo şehrinin para birimi Leone’dir. 1000 Leone yaklaşık 1 Türk Lirası’dır.

Bo Resmi Dili

Sierra Leone ülkesinin resmi dili İngilizce’dir. Bunun yanı sıra halkın yüzde 97'si Krio dilini konuşmaktadır. Ülkede konuşulan diğer dillerden biri kuzey bölgesinin anadili olan Temnedili, diğeri ise güney bölgesinin anadili olan Mendedilidir.
 

Bo Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sierra Leone’a girmek için vize alması gerekmektedir. Sierra Leone ekspres vize uygulaması bulunmazken yine Sierra Leone kapı vizesi uygulaması da bulunmamaktadır.
 

Bo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 28oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 306,000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Leone (SLL) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün