Amazonas’ta göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşıdıktan sonra, bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlardır. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı, Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişlerdir. Aslında ulusal bir Brezilya Mutfağı’ndan bahsetmek zordur. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru olacaktır. Ancak yine de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilya ailesinde haftada en az bir kez pişen yemekler de vardır.

Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada”dır. Bu yemek salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişirilmektedir. Yemeğin yanında garnitür olarak pirinç, lahana gibi yiyecekler yenir. Üzerine fasulye, limon, biber, manyoka unu ve portakal dilimlerinden hazırlanmış bir sos dökülür. Cumartesi günü tüm lokantalarda öğle yemeği olarak bu yemek çıkarılmaktadır. Genelde hafta boyunca, pirinç, fasulye, kurutulmuş et ve manyokayla beslenen Brezilyalılar, cumartesi günleri sindirimi oldukça güç olan feijoada yemeyi adet haline getirmişler.

Portekiz mutfağında balık ve diğer deniz ürünleri ne kadar önemli yer tutarlarsa tutsunlar, Brezilyalılar mutfaklarında sadece yengeç, ıstakoz ve karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişirmektedirler. Diğer deniz ürünlerine ise pek rağbet etmemektedirler. Sadece kıyı bölgelerinde kızarmış balık, kalamar ve ahtapot yaygın olarak tüketiliyor. Kuzeydoğu bölgesinin Afrika – Portekiz karışımı mutfağı, yöresel mutfaklar arasında en zengin olanıdır.

Şekerkamışı tarımı için ülkeye getirilen ilk göçmenlerden kalan bu mutfakta, çeşit çeşit soslar, baharat, palmiye yağı ve hindistancevizi kullanımı yaygındır. Kuzeyde, Para ve Maranhao bölgelerinde gerçek Kızılderili mutfağı ortaya çıkar. İlk tadışta lezzetsiz ve kokusuzmuş gibi gelen bu yemekler, başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz yöre kaplumbağaları, iguanaları, yılanları, balıkları, yosunları, bitkileri ve ülkenin her yanında tüketilen manyokayı tatma olanağı sağlar. Madenlerin bulunduğu orta kesim, av, hayvancılık, fasulye, pirinç ve mısır üretim bölgesi. Burada hemen hemen her gün aynı şeyler yeniyor; fasulye, manyoka unu, pirinç ve güneşte kurutulmuş et.

Ülkenin yerel içkisi Cachaça, şekerkamışından çıkartılan alkolün damıtılmasıyla yapılmaktadır. Bu içki sek olarak içilmesinin yanı sıra ananas, hindistan cevizi, maracujá gibi çeşitli meyvelerin sularıyla ve buz ile karıştırılarak “Batida” denen çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar da sert içkiler şeklinde de içilir. Batida’ların en tanınmışı ve Brezilya’yı ziyaret edenlerin en sevdiği içki “Cachaça” ve limon ile yapılan Caipirinha’dır.

Popüler restoranlar

Banca da Branca (Manaus), Quiosque de Tacacá do Tio João (Manaus), Tacacá do Ishiba (Manaus), Canto do Pará (Manaus), Fogao de Barro (Parintins), Pedacos de Paz (Parintins), Restaurante Panorama (Itacoatiara), Bistro Alinne (Itacoatiara), Casa Maia (Itacoatiara), Restaurante Rodoviario (Manacapuru), Restaurante Tres Marias (Manacapuru), Sorveteria Ponto Frio (Manacapuru).

Bahşiş

Brezilya restoranlarında hesaba yüzde 10 oranında bahşiş ekleniyor. Bu sebeple ekstradan bahşiş vermenize gerek yoktur.