Curitiba Genel Bilgiler / Rehber

 Curitiba, Brezilya'nın Parana eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu son sayıma göre 1.760.500'dür ve sayıma göre Brezilya'nın en kalabalık sekizinci şehridir. Brezilya'nın güneyinde yer alan en büyük şehirdir. Curitiba metropol alanı ise 3 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir ve 26 yerleşim biriminden oluşur. Ülkenin en kalabalık yedinci metropolüdür. Deniz seviyesinden 932 metre yüksekliktedir. 

1693 yılında Portekizli kaşifler tarafından keşfedildiğinden bu yana ekonomik açıdan dünyanın en verimli şehirlerinden biridir. Brezilya'nın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir. Curitiba, otomotiv endüstrisinde ülkenin en büyük ikinci kentidir. Nissan, Audi, Volvo, Volkswagen, Renault gibi pek çok otomotiv devinin merkezlerine ev sahipliği yapar. Ülkenin işgücü en yüksek kentlerinden bir tanesidir. Son 30 yılda ülkedeki ekonomik büyüme %4.2 iken, Curitiba'daki ekonomik büyüme %7.1'dir. 

Curitiba hizmet sektöründe de uluslararası bir rol modeldir. 70'lerden bu yana yapılan kentsel dönüşüm sonucunda çarpık kentleşmenin büyük ölçüde önüne geçilmiş ve etkileyici bir geri dönüşüm sistemi kurulmuştur. Aynı zamanda Curitiba, dünyanın en iyi ulaşım sistemine sahip kentlerinden bir tanesidir. 

Curitiba, turizm açısından da oldukça gelişmiş bir kenttir. Her yıl 2 milyonun üzerinde turisti ağırlar. Eski Kent merkezi 319 yıllıktır ve günümüze kadar son derece iyi korunmuştur. Her pazar günü Eski Kent'te el sanatları ve Brezilya'ya özgü ürünlerin satıldığı bir pazar yeri kurulur. Pek çok farklı döneme ait tarihi yapılar ve ekolojik parklarıyla Brezilya'nın en etkileyici şehirlerinden bir tanesidir.