Salvador Festivaller

festa_bonfim_22.jpg

Yeni Yıl Arifesi

İnsanların şans getirmesi için beyaz renk kıyafetler giyindikleri bu günde, deniz tanrıçası olarak kabul edilen Yemanja, mum yakılıp çiçeklerle anılır. Havai fişek gösterilerinin de olduğu kutlamada, ünlü deniz feneri Farol’un önünde tanınmış Brezilyalı müzisyenler canlı performans yapmaktadırlar. Kutlamak deniz fenerinden Porto da Barra plajına kadar uzanmaktadır. Sahil şeridi boyunca kurulmuş yiyecek tezgahları ve dans eden insanlar ile festival adeta bir karnavala dönüşmektedir.

Lavagem do Bonfim

Salvador’un en ünlü festivallerinden biri olan Lavagem do Bonfim, her Ocak ayının ikinci Perşembe gününde kutlanmaktadır. 1754’ten beri kutlanan festival dini bir gelenekten gelmektedir. Atlı arabalarla gerçekleştirilen karşılamanın dışında festival kapsamında birçok müzisyen de bulunmaktadır. Baianaslar yani yerli kadınlar, kutsal beyaz boncuklarla dolu beyaz vazolar taşıyarak sularla şehri kutsadıklarına inanılır. On binlerce kişi için hazırlanmış yiyecekler şehrin genelinde kurulmuş masalarda tüm halka ikram edilir.

Santa Barbara

Santa Barbara, Bahia’nın en önemli ve en saygı duyulan dini bayramıdır. Etkinlikte bamya, kurutulmuş karides ve baharatlarla yapılan özel bir yemek yenmektedir. 1641 yılına dayanan bu festival Aziz Barbara’yı anmak için yapılmaktadır. Şimdilerde üç gün sürmekte olan Santa Barbara, Pelourinho’daki Rosario dos Pretos Kilisesi’nin önünden başlamaktadır. Anmanın sonunda gönüllüler tarafından hazırlanan geleneksel yiyecekler olan caruru, samba ve capoeira sunulmaktadır.

Nossa Senhora da Conceição da Praia

Kasım sonuna doğru başlayan festival, Katolik kökenli bir dini gelenekten gelmektedir. Salvador’un aşağı şehir olarak isimlendirilen kısmında Novena’da başlayan festival açık havada yapılmaktadır. Festivalin havasını restoran, bar ve yerel tezgahlarla değiştiren Mercado Modelo da festivalin kutlandığı yerlerden biridir. Devletin koruyucusu olarak kabul edilen ‘Nossa Senhora’, yani ‘Bizim Leydimiz’ aynı zamanda güzellik ve sevginin tanrısı olarak da kabul edilmektedir. Portekiz’den gelen özel taşlarla yapılmış olan Nossa Senhora Kilisesi de kutlamada çok özel bir yere sahiptir.