Budva Gezilecek Yerler

Budva - Karadağ

Gezip görülmesi gereken yerler bakımından Budva’nın oldukça zengin olduğu söylenebilir. Sizler için en çok tercih edilen ve beğenilen mekânları bir araya getirdik.

Budva gezilecek yerler:

Old Town (Stari Grad)


budva.com

Budva’nın gezginler tarafından yoğun bir şekilde ilgi gören bölgesi Old Town’dır. Old Town Budva’nın güney ucunda yer alan kayalık bir zemin üzerinde yer almaktadır. Yunan ve Romalılara ev sahipliği yapan bölgede günümüze kadar ulaşmış olan yapıların büyük çoğunluğu ise Venedik hâkimiyeti altındayken yapılmıştır. Kale duvarları arkasında kalan Old Town’ın taş sokaklarında gezerken kendinizi ortaçağda ya da bir film setinde hissetmeniz işten değil. Şehir duvarlarının üzerinde girişi sağlayan kapılar bulunuyor. Kuzeyde bulunan dört kapı marinaya açılırken, burada bulunan küçük kapı ise Ričardova glava sahiline açılmaktadır. Şehrin düzensiz denilebilecek bir yapısı vardır. Çok sayıda küçük meydan, üzerinde birçok restoran ve kafenin bulunduğu dar sokaklara açılır. Şehir bugün sadece yayaların kullanımına açıktır.

Bu bölge aynı zamanda çok sayıda antik kiliseye de ev sahipliği yapmaktadır. Görülebilecek başlıca kiliseler eski bir roma kilisesi olan Saint Sabas The Sanctified, ortalama iki yüz yaşında olan Saint John ve Holy Trinity ve Saint Tronice Kilisesi Old Town’da bulunan kiliselerden yalnızca birkaç tanesi.

1979 yılında meydana gelen deprem nedeni ile büyük zarar gören şehrin restorasyonu sekiz yıl sürmüştür, Old Town aynı zamanda UNESCO’nun da koruma altına aldığı yerlerden biridir. 

 • Ulaşım: Old Town Budva otobüs terminaline 20 dk. lık yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Budva Şehir Müzesi


museu.ms

Old Town’da bulunan Budva Şehir Müzesi de yine görülmesi gereken mekânlardandır.

1957-1958 yıllarında yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan materyallerin bir araya getirilmesi ile birlikte çalışmaya başlamış olan Budva Müzesi en önemli kazanımlarını 1979 yılında meydana gelen deprem sonrasında yapılan çalışmalar sonucunda 2.500 parçası şu an sergilenmekte olan 4.000’e yakın materyalin bulunması ile elde etmiştir.
Müzede Yunan, Roma ve Bizans döneminde kalma parçalar yoğunlukla sergilenmektedir. Özellikle bu imparatorlukların tarihini ilgi duyan turistlerin de ilgisini çekmektedir. Geleneksel kıyafetler, denizcilik ekipmanları, silahlar, mobilyalar ve günlük eşyalardan örnekler bulabileceğiniz müzeyi beğeneceğinizi düşünüyoruz. 

 • Pazartesi günleri kapalı olan müze hafta içi saat 09:00’da hafta sonları ise 14:00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilere açmaktadır.   

Budva Modern Galeri


theculteretrip.com

Yugoslavya dönemine ait modern sanat ürünlerini bulabileceğiniz müze Budva Şehir Müzesi’ne oldukça yakındır. Galeride sergi düzenleyen sanatçıların her biri en az bir eserini galeriye bağışlamış ve ortaya 400 modern sanat eserine sahip bu oluşum çıkmıştır. Modern sanata ilginiz ve vaktiniz varsa galeriyi gezmenizi öneriyoruz. 
 
Sveti Stefan 


thehealthyholidaycompany.co.uk

Sveti Stefan adasının tarihi 15. y.y.’a kadar uzanıyor. Önceleri kara ile bağlantısı olmayan bir balıkçı kasabası olan Stevi Stefan daha sonra ünlü bir oteller zincirinin adayı otuz yıllığına kiralaması sonucunda apayrı bir işlev kazanmış ve Prenses Margaret, Sylvester Stalone, Claudia Schiffer ve Sofia Loren gibi dünyaca ünlü yıldızları ağırlamıştır.
Adayı gezmek için buradaki otellerde konaklamanız gerekiyor. Ancak adanın kuzey ve güneyinde yer alan sahiller halkın kullanımına açık.

 • North Plajı’nda araba park ücretinin 12€, plaja giriş ücretinin ise 50 € olduğunu da belirtelim. Ada, Budva merkezine 15 dakikalık bir mesafede. Minibüs, otobüs ya da taksi ile ulaşım sağlanabiliyor. Otobüsler Budva’dan düzenli olarak kalkıyor, bilet ise 2 € .

Sveti Nikola Adası


kroati.de

Hawaii olarak adlandırılan ada Budva’ya yalnızca 1 km. uzaklıktadır. 2 km. uzunluğundaki adada üç adet de kumsal bulunmaktadır. Adaya bot taksi ya da sandalla ulaşım sağlanmaktadır. Bot taksinin ücreti gidiş-dönüş ortalama 3-5 €. Doğal yapısı bozulmadan kalan adada çok sayıda farklı bitki ve hayvan çeşidi bulunmaktadır.  Geyik ve tavşanların doğal yaşam alanı olan Sveti Nikola’ya ayak bastığınız an kendinizi Robinson Cruose’un adasına gelmiş gibi hissedeceğinizden eminiz. 

Open Art Studio


budva.travel

1998 yılında kurulmuş olan Open Art Studio Old Town’da yer alan bir başka ziyaret edilmesi gereken mekân. Tüm sanatseverleri ve koleksiyonerleri paylaşım ve yeni projeler için davet eden açık hava stüdyosu, sanatsever turistlerin beğenisini kazanacak müzik, resim ve antika obje paylaşımları ile göz dolduruyor.

The Citadel (Hisar)

Old Town’ın güneyinde yer alan ve Budva’nın en yüksek bölgesi olan The Citadel (Hisar) tarihi yapısının yanı sıra fotoğraf tutkunları için oldukça güzel malzemeler sunuyor. Hisarda aynı zamanda bir restoran da mevcut. Akşam yemeğinizi benzersiz bir manzara eşliğinde yemek için oldukça ideal.
Hisarın ikinci katında bulunan kütüphanede ise oldukça eski kitapları inceleme şansınız var. Hisar aynı zamanda küçük bir müzeye de ev sahipliği yapıyor. Bu küçük müzede Budva tarihine ait eserler, eski paralar, haritalar ve gemi maketleri bulunuyor. Sıcak havadan biraz olsun kaçmak ve nefes almak için Hisar oldukça ideal bir yer, ancak hisara girişte ücret ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım.
 
PLAJLAR

Budva her ne kadar tarihi açıdan doyurucu bir şehir olsa da yaz turizmi ile daha çok ön plana çıkması oldukça büyük, temiz, çok sayıda ve mavi bayraklı güzel plajları sayesindedir. Elbette bu güzel plajlardan da bahsetmeden olmaz.

 • Mogren Beach: Ortalama 300 metre uzunluğundaki plaj şehrin merkezinde Old Town’ın hemen yanında yer almaktadır. Budva’nın en ünlü dolayısıyla en kalabalık plajlarından biridir.
 • Jaz Beach: Bir kilometreden fazla olan uzunluğu ile Budva’nın en büyük plajlarından biridir. Genel olarak Budva’da plajlar taşlıdır ancak Jaz Beach’te hem deniz hem de sahil kumludur. Bu nedenle oldukça ilgi çekmektedir.
 • Slovenska Beach: 1500 metrelik uzunluğu ile yine Budva’nın en büyük plajları arasında yer almaktadır, ancak çakıllı bir sahili vardır. 
 • Becici Beach: Şehir Merkezine 3-4 kilometre uzaklıkta bulunan Becici 2,5 kilometrelik uzunluğu ile Budva’nın en büyük plajıdır. Sahili kumludur.
 • Queen’s Beach: Seveti Stefan’ oldukça yakın olan bu plaj 200 metre uzunluğundadır ve kralın eşinin plajı çok sevmesi nedeniyle bu ismi almıştır. 
 • Milocer Beach: Kralın plajı olarak da bilinir ve Queen’s Beach’in hemen yanında yer alır. 

Görülmesi Tavsiye Edilen Diğer Yerler

 • The Ancient Necropolis: Roma ve Yunan döneminden kalma mezarlar
 • Dans Eden Kız Heykeli: Bir bakıma Budva’nın logosudur. Old Town’a yakındır.
 • Church of Santa Marija in Punta: Old Town’da yer alır. 
 • Church of St. Ivan/Church of St. John: İki yüz yıllık bir Katolik kilisesidir.
 • St Sava Church: 1141 yılında yapıldığı tahmin edilen ve içerisinde göz alıcı freskolar barındıran bir kilise. Şehrin güney bölgesinde, duvarların yanında yer almaktadır.
 • Marina: Old Town’ın çıkışında yer alan marinada oldukça lüks yatlar bulunmaktadır. Yatlara merakınız varsa ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Basilica Remains: 5. y.y.’dan kalan Bazilika kalıntıları tarih ile ilgilenen turistlerin ilgi odağıdır.
 • Bar: Budva’ya 40 km. uzaklıkta bulunan ve düzenli olarak otobüslerin kalktığı bu küçük kasabada dilerseniz dünyanın en yaşlı zeytin ağacını görebilirsiniz. Yolculuğun yaklaşık 1 saat sürdüğünü de belirtelim. 

Budva’ya Yakın Gezilebilecek Yerler

Kotor


mediaset.it

Kotor Budva’ya otobüs ile yalnızca 30 dk. lık bir mesafede bulunuyor ve her yarım saatte bir Budva’dan Kotor’a otobüs kalkıyor. Dolayısıyla, tercih ederseniz, günübirlik ziyaretler için de oldukça uygun. Dağların ve koyların arasında yer alan Kotor bir liman şehridir.

Kotor’da yer alan Old Town ise bölgenin en önemli turistik mekânlarından biridir. Old Town’dan giriş yaptığınızda sizi açık hava müzesi karşılayacaktır. Bu bölgede yer alan yapıların tarihi 12. ve 13. Yüzyıllara kadar uzanıyor. Tarih meraklıları için bulunmaz bir fırsat da diyebiliriz. Girişte yer alan büyük meydanda ise savaşta kullanılan silahlar sergilenirmiş. Meydanda aynı zamanda bir de saat kulesi bulunuyor. 17. Yüzyılda yapılmış olan saatin bakımı, inanılması güç ama o tarihten bu yana aynı aile tarafından yapılmaktaymış. Saat kulesinin altında bulunan ve Utanç Meydanı adı verilen anıta ise suçlular bağlanırmış.

Kotor’da da yine Budva’da olduğu gibi çok sayıda tarihi yapı, kilise ve manastır bulunmaktadır. Ziyaret edilmesini tavsiye edebileceğimiz yerler ise Kotor Körfezi, Eski Kotor Hapishanesi, Maritime Müzesi, Kotor Sarayı, Aziz Trifun Katedrali, Perast Kasabası, Kotor Kalesi.

Gece hayatı açısından ise Budva’ya göre oldukça sönük kalan bir şehir Kotor. Şarap seviyorsanız Kotor’daki dükkânlardan uygun fiyatlı ve lezzetli şaraplar almayı da ihmal etmeyin!

Petrovac


globtourmontenegro.com

Budva’ya 1,5 saatlik bir mesafede bulunan Petrovac Roma döneminden beri sayfiye yeri olarak kullanılan küçük bir kasaba. Budva’dan Petrovac’a 2 saatte bir düzenli olarak otobüs kalkıyor, ücret ise 2€. Ortalama nüfusu 1500 olan kasabayı gezmek sadece 1-2 saatinizi alacaktır. Petrovac da Kotor ve Budva gibi oldukça eski kilise ve yapıları barındırıyor.

Venedikliler döneminden kalma bir kale de mevcut kasabada. Bunun dışında oldukça uzun ve güzel iki sahili de bulunuyor Petrovac’ın. Su sporlarına meraklıysanız Petrovac’ta kano gezisi yapmanız da mümkün.
Önceleri balıkçılıkla geçimini sağlayan kasaba zamanla turizme yönelmiş, bu nedenle kasabada çok sayıda restoran, hediyelik eşya dükkânı ve konaklama yerleri bulunuyor.

Gece hayatı açısından Kotor’dan daha canlı olduğunu da ayrıca belirtelim.
Zamanınız varsa çam ve zeytin ağaçları ile çevri bu küçük ve şirin kasabayı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Tara Kanyonu


mountainphotography.com

Budva’ya kadar gelmişken dünyanın 2. En derin kanyonunu görmeye ve rafting yapmaya ne dersiniz? Tara Kanyonu 1.300 metrelik derinliği ile Avrupa’nın en derin kanyonu unvanını taşıyor. Budva’dan Tara Kanyonu’na düzenli olarak otobüs seferleri düzenleniyor. Yolculuk ise ortalama 5 saat sürüyor.

Tara Kanyonu içilebilir suyu ve bozulmamış doğası ile UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.  Budva’da vaktiniz bolsa ve adrenalini de seviyorsanız Tara Kanyonu’nu ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyoruz. Tüm turlarda ise çocuklar için indirimler mevcut ancak 6 yaşından küçük çocuklar tehlikeli olabileceği için turlara kabul edilmiyor.
Kanyonun üzerinde yer alan Tara Köprüsü ise nefis bir manzaraya sahip.

 • Yanı sıra, Tara’ya düzenlenen günlük turlar da mevcut. Turların fiyatı ise ortalama 75€. Kanyona sadece rafting için gitmek zorunda da değilsiniz. Rafting içermeyen turlar da mevcut, ortalama fiyat ise 35€. 

Budva gezilcek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.