Cairns Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1876 yılında İngiliz Koloni Birlikleri içerisinde sivil yerleşme vekili olarak görev yapan William Wellington Cairns tarafından keşfedilen Cairns şehri; Avustralya'nın kuzey kesiminde bulunan Queensland Eyaleti sınırları içerisinde yer alan popüler bir şehirdir. Cairns kelime anlamı itibari ile “teneke kutu” anlamına karşılık gelmektedir. Cairns, Cape York Yarımadası'nın doğu kıyısında, Mercan Denizi ve Büyük Bölme Aralığı arasındaki kıyı şeridinde yer almaktadır. Kentin kuzey kısmı ise Trinity Körfezi'nde yer alır ve şehir merkezi de yine Trinity Inlet üzerinde bulunur. Şehrin banliyölerinden bazıları ise ovalarda yer almaktadır.

Cairns, Queensland’nın nüfus açısından 5. ve Avustralya’nın ise en kalabalık 14. şehridir. Şehir, yerleşime açıldıktan sonra şeker kamışı, altın ve tarım ürünlerini ihraç etmek için önemli bir ana limana dönüştürülmüştür. Şehrin 2015 yılındaki toplam nüfusu 147.993 olarak belirlenmiştir. Cairns yeşil doğası ve tropikal iklimi ile Avusturalya’nın en turistik bölgelerinden birisidir. Turistik bölge olmasının yanı sıra şehir, tarımcılığı ile ülkeye oldukça büyük katkılarda bulunmaktadır. Şehrin başlıca tarım ürünleri arasında muz, kahve, çay, şeker ve meyve bulunmaktadır.

Cairns, İngiliz yerleşiminden önce, hâlâ Native Title haklarını iddia eden Gimuy Walubara Yidinji halkı tarafından işgal edilmiştir. 1770 yılında ise James Cook, Cairns'ın gelecekteki yerini Trinity Körfezi olarak adlandırdı. Cairns 1876'da ilk demiryoluna sahip oldu. Demiryolunun gelişmesi ve ulaşım ağının güçlendirilmesi ile beraber şehir önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Tarımda yaşanan olumlu gelişmeler ise şehri önemli bir üretici konumuna taşımış ve 1906 yılında ekonomik olarak güçlenmiştir.

Şehri en çok ziyaret eden turistlerin başında ise Japonlar ve İngilizler gelmektedir. Japon turist yoğunluğundan dolayı şehirde hem İngilizce hem de Japonca yönlendirmeler bulmanız mümkündür. Şehir merkez oldukça büyük bir yoğunluğa ve hıza sahiptir. Cairns’de gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Baş döndürücü bir sosyal etkinliği turistlere sunan Cairns, misafirperver yapısı ile de dikkat çekmektedir. Oldukça farklı kültürlere her yıl kapılarını açan şehir ve halkı güler yüzü ile sizleri memnun bırakmaktadır.

Cairns, tüm bütçelere uygun bir tatil planlaması yapabileceğiniz ender şehirlerden birisidir. Şehir merkezinde kumsal olmadığı için Cairns, bu durumu sahip olduğu Lagoon ile telafi etmektedir. Yeşillikler içerisinde olan şehirde uğramanız gereken en önemli adres Esplanade Lagoon’udur. Fakat şehir merkezinin kuzeyinde bulunan plajlar diğer bir aktivite mekânlarıdır. Şehirde sayısız tatil beldesi, tur acenteleri, hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Turizmin oldukça önemli katkıları bulunan şehir, yılın her dönemi turist akınına uğramaktadır.

Yeşilin ve mavinin buluştuğu eşsiz bir mekân olan Cairns, yoğun bir nüfusa sahip olan metropollerden olmadığı için sizlere huzuru vadetmektedir. Şehirde keşfedilmesi gereken birçok doğal güzellik ve tarihi yer bulunmaktadır. Tatilini hem dinlenmek hem de gezmek amacıyla geçirmek isteyenler için Cairns, oldukça uygun adrestir. Cairns’in yağmur ormanlarını ile de oldukça ilgi çeken bir şehirdir. Avusturalya’nın en önemli şehirlerinden biri olanCairns, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Birçok turistin gözde noktalarından birisi olan Cairns, doğal yapısı, mimarisi ve kültürel çeşitliliği ile en çok tercih edilen turistik mekânlar arasında yer almaktadır. Yolu Avusturalya’ya düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir şehir olan Cairns, farklı yerler keşfetmek ve yeni kültürlerle tanışmak isteyenler oldukça ideal bir şehir olma özelliğini taşımaktadır.