Cairns Büyük Bariyer Resifi'ne Yolculuk

Papua Yeni Gine (PNG)’ye giderken önce Avusturalya'nın Brisbane şehrine geldim, buradan 2,5 saatlik uçuştan sonra Cairns’e, buradan da ufak bir uçakla PNG'nin Port Moresby şehrine uçtum.

Hava güzeldi, yerim pencere kıyısındaydı, çok güzel görüntüler yakaladım. Fotoğraflar sizi Brisbane’den Cairns’e kadar götürüyor, Avusturalya’nın kuzeydoğu kıyılarında başka yerlerde rastlayamayacağınız güzel görüntülerle uçaktan bir gezinti yapıyoruz.

Great Barrier Reef (GBR) de bu yol üzerinde. Ondan da güzel görüntüler yakaladım. Görüntüleri hayal gücünüzü kullanarak daha da güzelleştirmeyi sizlere bırakıyorum.

GBR, dünyanın en büyük mercan kayaları topluluğu. 2300 km, 348 bin kilometrekare, 2900 mercan kayasından ve 1000 kadar adadan oluşuyor. İlk defa kaptan James Cook, GBR’den Batılılara söz etmiş. 1770 yılında HMS Endeavour adlı gemisi kayalara bindirmiş. GBR, 1981’de UNESCO’nun koruması altına alınmış ve Dünya’nın 7 Doğa Harikası’ndan biri olarak kabul ediliyor.

GBR’de 360 taş mercan, 80 kadar yumuşak mercan, 1500 balık, 1500 sünger, 500 kadar yumuşakçalar ve 800 kadar dikenli hayvan türü yaşıyor.

Görüntülerin sizleri günlük yaşamın tekdüzeliğinden biraz olsun uzaklaştırması dileğiyle...