Google+

Arama formu

CAIRNS BÜYÜK BARİYER RESİFİ’NE YOLCULUK

Bu yazı Gezimanya üyesi Savas Ercal tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Papua Yeni Gine (PNG)’ye giderken önce Avusturalya'nın Brisbane şehrine geldim, buradan 2,5 saatlik uçuştan sonra Cairns’e, buradan da ufak bir uçakla PNG'nin Port Moresby şehrine uçtum.

Cairns

Cairns-1

Hava güzeldi, yerim pencere kıyısındaydı, çok güzel görüntüler yakaladım. Fotoğraflar sizi Brisbane’den Cairns’e kadar götürüyor, Avusturalya’nın kuzeydoğu kıyılarında başka yerlerde rastlayamayacağınız güzel görüntülerle uçaktan bir gezinti yapıyoruz.

Cairns-2

Great Barrier Reef (GBR) de bu yol üzerinde. Ondan da güzel görüntüler yakaladım. Görüntüleri hayal gücünüzü kullanarak daha da güzelleştirmeyi sizlere bırakıyorum.

Cairns-3

Cairns şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz the pelican house, Homestay at Julie's, Journey 's Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Jackies Studio Apartment, Montauk Rainforest Retreat, Contemporary Convenient Central Retreat. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sunshine Towers 407 - One Bedroom Studio Apartment, Park Regis City Quays, Casa Bohemia gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cairns Waterfront Backpackers, Calypso Inn Backpackers Resort, Castaways Backpackers Cairns tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cairns aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

GBR, dünyanın en büyük mercan kayaları topluluğu. 2300 km, 348 bin kilometrekare, 2900 mercan kayasından ve 1000 kadar adadan oluşuyor. İlk defa kaptan James Cook, GBR’den Batılılara söz etmiş. 1770 yılında HMS Endeavour adlı gemisi kayalara bindirmiş. GBR, 1981’de UNESCO’nun koruması altına alınmış ve Dünya’nın 7 Doğa Harikası’ndan biri olarak kabul ediliyor.

Cairns-4

GBR’de 360 taş mercan, 80 kadar yumuşak mercan, 1500 balık, 1500 sünger, 500 kadar yumuşakçalar ve 800 kadar dikenli hayvan türü yaşıyor.

Cairns-5

Görüntülerin sizleri günlük yaşamın tekdüzeliğinden biraz olsun uzaklaştırması dileğiyle...