Caracas Mutfağı

Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela’nın mutfağı genelde et, balık ve pirince dayanır. Venezuela mutfağının en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir. 1000 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridinden bol çeşitli balık ve deniz ürünleri elde edilen Venezuela’da, balık ve deniz ürünleri çok değişik şekillerde pişirilmektedir. Özellikle çok güzel balık çorbaları yapılmaktadır.

Venezuela halkı çok fazla pirinç ve siyah kuru fasulye tüketir. Özellikle kırsal kesimin beslenmesinde pirinç ve fasulye çok önemli bir yer tutar. Venezuela’da bol yetişen tropikal meyveler yemeklerde çok sık kullanılır. Özellikle kızartarak yedikleri muz ve ananas genelde temel yemeğin yanında servis edilen bir yan yemektir. Venezuelalılar muz yapraklarını da yemek pişirmekte kullanırlar. Su geçirmeme özelliği olan bu yaprakların içine mısır ununu su ile hamur yaparak incecik sürerler ve üstüne et, balık veya tavuk eti koyarak yaprağı sararlar. Daha sonra kaynayan suda pişirdikleri bu yemek özellikle Noel zamanında yenilen giriş yemeğidir.

Venezuela’da patates çok tüketilir. Tatlı patates gibi patatesin değişik türlerinin de yetiştiği Venezuela’da halk patatesle çok değişik ve lezzetli yemekler pişirir. Venezuelalılar çok miktarda mısır da tüketirler ve mısır unu ile değişik bir ekmek yaparlar. İçine tuzsuz bir nevi lor peyniri koydukları bu ekmeğe “arepa” derler. Taze olarak yapıp tükettikleri arepayı sabah kahvaltıda yedikleri gibi, öğleyin de ortasından ikiye bölüp, arasına et, tavuk veya balık koyarak da tüketirler.

Venezuela Mutfağı İspanyol, İtalyan ve Fransız Mutfaklarından çok etkilenmiştir. Venezuelalılar genellikle sabah kahvaltısında hafif yerler. Kahvaltı, ekmek, tereyağı ve reçelden ibarettir. Tabii yanında ünlü kahvelerini içerler. Eskiden en önemli öğün olan öğle yemeği, kadının çalışma hayatına girmesi ile değişmiş ve bir sandviç veya hafif bir yemekle geçiştirilen bir öğün haline gelmiştir. Günümüzde akşam yemeği Venezuelalıların en önemli öğünüdür. Venezuelalılar bu öğünde 3 çeşit yemek tüketirler bunlar, çorba, ana yemek ve tatlıdır. Ana yemek genellikle, et, sebze ve pirinçten oluşur.

Popüler restoranlar

El Granjero del Este: Venezuella’nın geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz bu restoran özellikle areperaları ile bilinmektedir. Fiyatları da uygun bu restoran da geceleri dans da edilmektedir.

Aranjuez: Caracas’ın en eski biftek restoranı Aranjuez’de hem geleneksel Venezuella yemeklerini tadabilir, hem de farklı dünya mutfaklarından yemekler deneyebilirsiniz.

Diğer restoranlar: Come a Casa, Nobu, El Caserio, La Casa Bistro, Hajillo’s, El Meson de Caracas, Catar.

Bahşiş

Caracas’ta bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.