Karlovy Vary Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karlovy Vary; dönemin kralı olan IV. Karl’ın avlanırken suya düşen bir geyiğin haşlandığını görüp yörenin sıcak sulara sahip olduğunu keşfetmesiyle yerleşim yeri olmuş. Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya Bölgesi’nde bulunan ve Almanya sınırına yakın olan şehrin tarihi 1300’lere dayanıyor. Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nin batısında Almanya sınırında yer almaktadır. Eski adı ise Karlsbad. Karlovy Vary şehri ismini 1370’li yıllarda imparator Charles IV tarafından almıştır. Şehrin isminin anlamı “kralın banyosu” anlamına gelmektedir. Sağlık şehri olarak bilinen Karlovy Vary şehrine tarihe damga vurmuş isimler de uğramıştır: Mustafa KemalAtatürk, Karl Marx, Johann Wolfgang Goethe, Ludwig Van Beethoven bu değerli isimlerden bazılarıdır. Zamanında Atatürk’ün de böbrek rahatsızlığından dolayı öneriler üzerine 1918’de ziyaret ettiği bu güzel şehrin şifalı kaynak suları Atatürk’e de şifa vermiştir. Atatürk Carlsbad Plaza’da kalmıştır. Günümüzde hâlâ Atatürk’ün kaldığı oteli ve odayı ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk’ün kaldığı Carlsbad Plaza’nın çaprazında ve Karlovy Vary’nin tam kalbinde Grand Hotel yer alıyor. Burası 1781 yılında yapılan ilk 5 yıldızlı otel. Dünyaya adını duyuran bu otelde 2006 yılında Casino Royal filminin bazı sahneleri de çekilmiş. Otelin içinde yer alan kafede de Atatürk kahvesini içip, mektuplarını yazarmış. Grand Hotel, günümüzde de bölgenin en pahalı ve lüks oteli unvanını koruyor.

Kentin içine doğru ilerlediğinizde Goethe’nin evini göreceksiniz. Karlovy Vary aynı zamanda adından da anlaşıldığı gibi bir kaplıca şehridir. Dünyanın en iyi spa merkezleri ve kaplıcalarına ev sahipliği yapmaktadır. Şifalı suları, tertemiz havası ve yeşil doğası ile ziyaretçilerine huzurlu ve sağlıklı bir tatil imkânı sağlamaktadır. Para birimi Çek korunasıdır fakat şehir içinde dolar veya euro ile alışveriş yapabilir ve otellerde konaklayabilirsiniz. Resmî dil olarak da Çekçe ve İngilizce konuşulmaktadır. Ülke içinde belli bir kesim ise Almanca konuşmaktadır.

Türkiye ile Karlovy Vary şehri arasında +1 saat farkı bulunmaktadır. İngilizce bilmek iletişim ve konaklamak için yeterli olacaktır. Karlovy Vary deneyimini yaşamak isteyen turistler her mevsim de bu şahane güzellikteki şehri ziyaret edebilir. Her mevsiminin ayrı güzellik de yaşandığı cıvıl cıvıl bu şehre sıcak sevenler yaz ve bahar aylarında gelebilir. Soğuk havanın da güzelliğini görmek isteyenler ise kış aylarında şehri ziyaret edebilir. Şehrin ortasından bir ırmak geçmektedir. Kış aylarında üstünde buhar olan nehir oldukça ilgi çekmektedir ve ırmağın her iki kenarında bulunan mimarî eserler şehre ayrı bir güzellik ve ihtişam katmaktadır. Şehirde bulunan rengârenk binalar ve düzenli sokaklar adeta bir kartpostal manzarası sunmaktadır.

Her sene binlerce turiste ev sahipliği yapan şehre Türkiye’den aktarmalı uçuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Karlovy Vary’e ulaşım Prag Florence terminalinden saat başı kalkan otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüs yolculuklarını sevenler için yol boyunca uzanan eşsiz güzellikler onları beklemektedir. Yol boyunca uzanan arpa tarlaları, üzüm bağları ve küçük köy evleri doğaseverlerin oldukça dikkatini çekmektedir.

Karlovy Vary’e ulaştığınızda şehrin eşsiz güzelliklerini izlemek temiz havayı daha derinden çekmek için Diana Gözlen Kulesi ziyaret etmek oldukça iyi bir seçim olacaktır. Turizm şehri olan Karlovy Vary şehrinde yaşayan halk geçimini turizmden sağlamaktadır. Her yıl onlarca turistin geldiği bu güzel şehrin merkezinde oldukça çok hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Çek Cumhuriyet’inin alışveriş merkezi olarak da bilinen Karlovy Vary diğer şehirlere göre ucuz hediyelik eşyalar satmaktadır. En çok satılan hediyelik eşya ise çaydanlık şeklinde olan kupalardır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu kaplıca şehrine turistlerin genelinin geliş sebepleri ise hastaların hastalıklarına şifa aramasıdır. İnsanlar aldıkları bu kupalarla şehrin hemen her yerinde bulunan kaynaklardan akan şifalı sulardan içmektedir.

Şehri yayan olarak keşfe çıkmak isteyen turistler zorlanmadan bu hayallerini gerçekleştirebilirler. Küçük bir şehir olduğundan yürüyerek şehrin her yerine ulaşım sağlanabilmektedir. Yürümek istemeyen turistler ise otobüs veya taksi seçeneklerini kullanabilir. Her sokak başı görebileceğiniz meşhur kâğıt helvacı dükkânları şehrin hemen yerinde bulunmaktadır. Karlovy Vary şehrine özgü Spa Wafers (kâğıt helvalar) oldukça lezzetlidir. Şehre özgü bir diğer lezzet ise becherovka’dır. Becherovka, Karlovy Vary’e özgü bir likördür. Ancak bu likörün farklı bir özelliği bulunmaktadır. 1807 yılında Jan Becher adındaki bir eczacının otuzdan fazla bitki özünü kullanarak tedavi amacıyla yaptığı bu içki, bugün Karlovy Vary’nin en ünlü likörü haline gelmiştir. Tarçın ve karanfil aromalarının yoğunlukta olduğu bu likörü yerel halk bugün hala çeşitli ağrıların tedavisinde kullanmaktadır.

Yaz ve bahar aylarında iç ısıtan güneşine rağmen akşamları hafif serin olan Karlovy Vary geceleri oldukça renkli ve eğlenceli geçmektedir. Genellikle otellerin içinde bulunan barlarda eğlenilmektedir. Hareketli gece hayatının yanında daha sessiz ve huzurlu bir gece geçirmek isteyen turistler gece hizmet veren spa merkezlerinde vakit geçirebilmektedir. Spa merkezleri, kaplıcaları, kâğıt helvaları, tertemiz havası ve daha bir sürü muhteşem özelliğinin yanında film festivalleri ile de adından pek çok söz ettirmektedir. Doğu Avrupa’nın Cannes’ı olarak da adlandırılmaktadır. Karlovy Vary’de her yıl temmuz ayında gerçekleşen film festivali düzenlenmektedir. Festivalleri ile bünyesine canlılık katan Karlovy Vary şehri harika bir tatil fırsatıdır.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LZO0TumY-uY