Saksaywaman (Sacsayhuamán)

Saksaywaman’a aynı zamanda Sexy Woman denilmekte. Burası İnka’ların kendilerini korumak için kullandıkları kalesidir. Nitekim savaşta birçok İspanyol askeri burada hayatını kaybetmiş. Özel bir mimari düzenle kurulmuş olan bu yerde150 ton ağırlığa kadar ulaşan taşları görebilmek mümkün. Taşların diziliş biçimi de etkileyici ve farklıdır.

Diğer rota Quenko ise İnkaların en kutsal yerlerinden biridir. İnkalar’ın bu kutsal yerlerine aynı zamanda wak’as denilmektedir. Burası İnka’ların insanları güneş tanrısı İnti’ye kurban ettikleri yer. Küçük bir mağara içinde burada insanların kanını akıtıyorlarmış. Özellikle mağaranın içi soğuk bir şekilde muhafaza edilmiş. Burada bulunan büyük taşlar puma kafası şeklinde.

İnkalar’dan önce bölgeye yerleşmiş olan Killke adlı yerli kabilenin (900 – 1200) 1100 yılında inşa ettiği Sacsayhuamán şehir duvarları, Cuzco şehir merkezinin 3 kilometre dışında bulunur. 13.yy’da İnkaların eklemeleriyle genişletilmiş ve dev blok taşlardan hiç harç kullanılmadan örülmüştür. Her ne kadar bu zamana kadar depremlerle 3’te 2’si yıkılmış olsa da zamanında İspanyolları şehre girişte zorlayacak kadar sağlam bir askeri yapı olduğu biliniyor.