Google+

Arama formu

Aalborg Mutfağı

Aalborg Mutfağı

Tıpkı Danimarka mutfağında olduğu gibi, Aalborg’da da en çok et, balık ve patates tüketilmektedir. Kızarmış domuz eti, somon balığı ile hazırlanan güveçler her restoranda bulabileceğiniz tatlardır. Tereyağlı siyah ekmek dilimleri üzerine et, balık veya peynir ve yeşilliklerle hazırlanan “smorberrod” popüler bir yemektir. Daha çok öğle saatlerinde tüketilir. Ciğer ezmesi, soğan, yumurta ve mayonez gibi Danimarka’da sıkça tüketilen malzemelerle hazırlanan yerel yemekler arasında öne çıkanlar “dyrlaegens natmad”, “flaeskesteg”, “hakkebof”dur. Kahvaltı için daha çok reçel, peynir, dilimlenmiş et ürünleri, yumurta ve çeşitli hamur işleri tercih ederler. Aalborg’da özellikle Jomfru Ane Caddesi üzerinde pek çok yeme-içme alternatifi sizi beklemektedir.

Popüler restoranlar

1000fryd: Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gereken bu restoran sadece balık ve ızgara çeşitleriyle değil; vegan yeme içme alternatifleriyle de hayli popülerdir.

Fontænen: Özellikle gece saatlerinde önünde uzun sıraların olduğu bu küçük restoran kentin hem en ucuz hem de lezzetli yemek alternatifini sunan hot-dog’cusudur.

Diğer Restoranlar:

Mortens Kro, Abbey Road, Pingvin Tapas&Vincafe, Penny Lane.

Bahşiş

Danimarka restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır.Beklenen bahşiş miktarı hesabın %10-15’i kadardır.