Delaware Hakkında Temel Bilgiler

sunset-1749095__340.jpg

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey-orta batı kesiminde bulunan Delaware 5294 kilometrekarelik alanı ile ülkenin en küçük 2. eyalettir. Hatta bu küçüklüğüyle alakalı Amerikalılar “Dela Where” gibi bir kelime oyunu yapmaktadırlar. Tarihi açıdan oldukça önemli olan eyalet, anayasayı onaylayarak birliğe katılan ilk eyalet olduğu için First State (ilk devlet) lakabına sahiptir. Eyaletin ekonomisi genel olarak tarım, turizm, kimya, ilaç, teknoloji, bankacılık sektörleri üzerinde dönmektedir. Kümes hayvanları, soya fasulyesi ve mısır konusunda iyi bir üretici olan Delaware özellikle tavuğu ile ünlüdür. Mutfak kültüründe bolca tavuk ve varyasyonları tüketilmektedir. İşsizlik oranının yüzde 5 civarında olduğu eyalette, ülkedeki en büyük hava kuvvetleri üslerinden biri de bulunmaktadır. Ayrıca pek çok şirket bu eyalette kurulmuştur ve ilk naylon burada üretilmiştir.

Özellikle yaz aylarında oldukça fazla turist çekmektedir. Uzunca sahil şeridi, plajları ve festivalleri bu konuda oldukça etkilidir. Eyalette çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmekte, bunlar da hem turistler için ilgi çekici olmakta hem kültürleri ürünleri tanıtıp ekonomiye katkı sağlamakta hem de turistler ile yerel halkın kaynaşmasına vesile olmaktadır. Film sektörü için de önemli bir yere sahip olan Delaware, ünlü Fight Club filminin geçtiği ve çekildiği yerdir.

Devamını Oku

Delaware ile İlgili

Delaware Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey-orta batı bölgesine doğru yer alan bir eyalettir. Delaware Eyaleti kuzeyde Pennsylvania tarafından sınırlandırılmaktadır. Güney ve batıda Maryland ile, kuzeydoğu bölgesinde New Jersey ile komşudur. Ayrıca Delaware Nehri ve Körfezi, Atlantik Okyanusu ve New Jersey eyaleti, Delaware’in doğusunda yer almaktadır.

Delaware’e Ne Zaman Gidilir?

delaware-city-138953__340.jpg

Özellikle yaz mevsiminde yüksek sıcaklıkların olduğu dönemde çok fazla turist çeken bir eyalet olan Delaware’in bu özelliğinde kıyı şeridinin uzunluğu ve plajların çokluğu etkilidir. Genelde sahil kasabalarının ve etkinliklerinin olması yaz döneminde oldukça fazla tercih edilmesine yol açmaktadır. Yine de yılın bütününe yayılan festivalleri sayesinde her dönemde rağbet görmektedir. En turistik dönemin mayıs ve ağustos ayları arasında olduğu eyalette fiyatlar oldukça yüksektir. Daha uygun fiyatlı ve az kalabalıkla seyahati tercih edenler dönem dışı tercihler yapmalıdırlar. Çok da fazla soğuk geçmeyen kış ve güz ayları da daha serin ve iyi bir tercih olabilir.

Delaware’e Nasıl Gidilir?

Delaware’e ulaşım, İstanbul’dan 17-18 saat süren bir uçak yolculuğu ile Philadelphia’ya varıldıktan sonra, yola otobüsle devam edilerek kolayca sağlanabilir. Diğer seçenekler arasında ise İstanbul’dan New York, Baltimore, Newark, Washington şehirlerine uçuş sağlandıktan sonra tren kullanılarak eyalete ulaşım sağlamak vardır.

Delaware Mutfağı

Delaware tarımın oldukça ileri olduğu bir eyalet olması sebebiyle mutfağında pek çok yöresel ürün bulundurur. Ayrıca Maryland’e yakın konumu sayesinde bu eyaletle mutfağında pek çok ortak yiyecek vardır.

Capriotti’nin Bobbie sandviçi eyalette çok popüler olan bir yiyecektir. Karışık ve bol iç harcı, çeşitli sosları ile denenmesi gereken bir lezzet. Trashes’ın patates kızartması ise, özellikle festivallerin vazgeçilmez yiyeceklerinden.

Devamını Oku

Delaware’de Konuşulan Diller

Resmî dili İngilizce'dir. Bunun dışında en çok konuşulan dil yüzde 5 oranıyla İspanyolcadır. Yüzde 0,7 oranıyla üçüncü dil olan Fransızcayı, yüzde 0,5 oranıyla da Çince ve aynı oranda Almanca takip etmektedir. Diğer diller ise yüzde 2,7 gibi bir orana sahiptir.

Delaware’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

Delaware’in Ekonomisi

mill-2035421__340.jpg

Delaware eyaleti, kümes hayvanları, soya fasulyesi, süt ürünleri ve mısır üretimi açısından ABD ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle tavuk konusunda hem ticaret hem de gıda sektöründe büyük bir yere sahiptir. Kendi mutfak kültüründe de bunun etkisi gözlenebilmektedir. Bunun dışında sağlık hizmetleri, ilaç, kimya, teknoloji sektörleri, bankacılık ve eğitimde de yeri vardır. 2015 yılından itibaren eyaletteki işsizlik oranı yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Başkenti Dover’ın hemen yanında ülkedeki en büyük Hava Kuvvetleri üslerinden biri bulunmaktadır. Gıda sektöründe bir başka başlık ise deniz ürünleridir. Özellikle suya olan yakınlık ve sahil şeridinin uzunluğu sayesinde birçok deniz ürününün ticaretini yapabilmekte, mutfak kültürüne katabilmektedir. Yine sahilleriyle oldukça fazla turist çekmekte ve festivalleriyle bu sayıyı artırmaktadır. Turizm de ekonomiyi destekleyen oldukça önemli bir ögedir.

Delaware’in Kısa Tarihi

Avrupalıların keşfinden önce bölgede iki tane Amerikan yerlisi grup yaşamaktaydı. Lenni Lenape ve Nanticoke diye adlandırılan bu kabileler geçimlerini avcılığın yanı sıra, mısır, kabak ve fıstık yetiştirerek sağlıyorlardı. Ev yapımında ise ağaç dalları, çimler ve çamur kullanıyorlardı. Yaklaşık 1600’lü yılların başına gelindiğinde bölge Avrupalılar tarafından keşfedilmeye başlanmıştı. Çin’e geçiş yolu aranırken öncelikle Delaware Körfezi keşfedildi, daha sonra bu bölgeye ayak basıldı ve yerleşimler başladı. İlk olarak Hollandalılar buraya yerleşti ancak yerli Amerikalılarla kavgaları sonucu buradan gittiler. Daha sonra İsveçliler buraya geldi ve kürk ticaretinde oldukça başarılı oldular. Burası ilk kalıcı yerleşimi kurdukları yer, bugün Delaware’in Wilmington olarak bilinen şehrinin olduğu yerdir. Bölge sürekli olarak İngiliz ve Hollanda hükûmetleri arasında el değiştirip durdu ancak sonraları Hollanda’nın bir parçası haline geldi. En son da İngilizler tarafında fethedildi. Delaware öncelikle New York’un bir parçası haline getirildi. Daha sonra Amerikan Devrimi sırasında 1700’lü yılların sonunda bölge İngiltere’den ayrılarak Bağımsızlık Bildirgesi için oy kullandı. Delaware ABD’ye katılan ve anayasayı onaylayan ilk eyalettir.

Delaware’de İklim ve Hava Durumu

river-2104631__340.jpg

Delaware nemli subtropikal iklime sahip bir bölgedir. Atlantik kıyı şeridinin bir parçası olmasında ötürü, iklim okyanusun etkileri sayesinde daha ılımlı bir haldedir. Eyaletin genelinde aynı iklimin özellikleri görülse de güney kesimi kuzey kesiminden daha ılık bir havaya sahiptir. En kuzeyi ile en güneyi arasında oldukça fazla sıcaklık farkları ve kar yağışı miktarında büyük değişimler gözlenebilmektedir.

Delaware’de Din ve İnanç

Delaware’in yüzde 68’ini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Methodistlerin ağırlıkta olduğu coğrafyada, Müslümanlar yüzde 2, Museviler ise yüzde 1 oranına, Hinduizm, Budizm gibi diğer dinler ise yüzde 5’lik bir orana sahiplerdir. Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler ise nüfusun yüzde 26’sını oluşturmaktadır.

Delaware’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

newark-248044__340.jpg
 

Eyaletin başkenti olan Dover, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turizm, ekonomik katkı, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Dover dışında diğer bilinen şehirler ise Wilmington, Newark, Seaford ve Rehoboth Sahili’dir.

Dover, eyaletin başkenti aynı zamanda da ikinci büyük kenti olma özelliğine sahiptir. St. Jones Nehri ve Delaware Nehri Ovası burada yer almaktadır. Dover eski Opera EviDelaware Eyalet Kütüphanesi, Çocuk Tiyatrosu Schwarts Sanat Merkezi ve Eyalet Müzesi burada bulunmaktadır. Kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında Opera Sahnesi’nde çok fazla opera, bale gibi sanat gösterileri sergilenmekte, Dover Senfoni Orkestrası konserleri düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Delaware Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 952.065
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim