Delaware Hakkında Temel Bilgiler

sunset-1749095__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey-orta batı kesiminde bulunan Delaware 5294 kilometrekarelik alanı ile ülkenin en küçük 2. eyalettir. Hatta bu küçüklüğüyle alakalı Amerikalılar “Dela Where” gibi bir kelime oyunu yapmaktadırlar. Tarihi açıdan oldukça önemli olan eyalet, anayasayı onaylayarak birliğe katılan ilk eyalet olduğu için First State (ilk devlet) lakabına sahiptir. Eyaletin ekonomisi genel olarak tarım, turizm, kimya, ilaç, teknoloji, bankacılık sektörleri üzerinde dönmektedir. Kümes hayvanları, soya fasulyesi ve mısır konusunda iyi bir üretici olan Delaware özellikle tavuğu ile ünlüdür. Mutfak kültüründe bolca tavuk ve varyasyonları tüketilmektedir. İşsizlik oranının yüzde 5 civarında olduğu eyalette, ülkedeki en büyük hava kuvvetleri üslerinden biri de bulunmaktadır. Ayrıca pek çok şirket bu eyalette kurulmuştur ve ilk naylon burada üretilmiştir.

Özellikle yaz aylarında oldukça fazla turist çekmektedir. Uzunca sahil şeridi, plajları ve festivalleri bu konuda oldukça etkilidir. Eyalette çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmekte, bunlar da hem turistler için ilgi çekici olmakta hem kültürleri ürünleri tanıtıp ekonomiye katkı sağlamakta hem de turistler ile yerel halkın kaynaşmasına vesile olmaktadır. Film sektörü için de önemli bir yere sahip olan Delaware, ünlü Fight Club filminin geçtiği ve çekildiği yerdir.

Yaz kış turizm bölgesi olan Delaware Water Gap, özellikle görülmeye değer bölgelerdendir. Rafting, sevenler için burada yapılan en popüler etkinliklerden biridir. Bölgeyi gezebilir, rafting yaparak eğlenebilirsiniz. Eyaletin başkenti Dover’dir. Wilmington şehri ise en büyük şehridir. Gezilecek fazlasıyla tarihi alana sahiptir. Kültür-sanat bakımından da oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Delaware Eyaleti’nin en önemli yerlerinden biri ise her yıl çok fazla turist çeken Rehoboth Sahili’dir. Yaz turizmi açısından en çok tercih edilen bölgedir.

Cape Henlopen Eyalet Parkı balıkçılık, gezi, kamp gibi değişik faaliyetler için tercih edilen gereken bir yerdir. Delmarva Yarımadası ve Delaware Eyalet Parkı da bu aktiviteler için tercih edilebilecek diğer seçenekler arasındadır.

Şarap ve nehir eşliğinde keyif yapmak isteyenler içinse Brandywine Creek muhteşem bir yerdir. Hem doğal güzellikleriyle hem de lezzetli şarabıyla sizi büyüleyecek bir coğrafya.

Delaware Sanat Müzesi, Hagley Müze ve Kütüphanesi, Winterhur Müze, Bahçe ve Kütüphanesi, hem sanatseverler, hem doğa meraklıları, hem de kültür gezisi arayanlar için güzel duraklardandır. Bu yerlerden istediğinizi ziyaret edebilir, ilginizi çeken konular üzerinde bilgi sahibi olabilirsiniz.