Diyarbakır Mutfağı

kaburga0.JPG

Binlerce yıllık tarihi boyunca Araplara, Ermenilere, Kürtlere, Süryanilere, Türklere, Yahudilere ve Zazalara ev sahipliği yapan Diyarbakır’ın mutfak kültürü de oldukça zengindir. Kırmızı et, pirinç, tereyağı ve bulgurun sıkça kullanıldığı yemek kültüründe çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolması, buğday ve etle yapılan keşkek, yoğurt ve buğdayla hazırlanan lebeni, içli köfte, sac tava, kuşbaşı et ve patlıcanla yapılan meftune, ciğer kebabı, sütlü nuriye ve kadayıf tatlısı öne çıkan lezzetler arasındadır. Diyarbakır karpuzunun da ayrı bir yeri ve lezzeti olduğunu da unutmamak gerek.

Popüler restoranlar

Dağkapı Ciğercisi: Şehir merkezinde Kıbrıs Caddesi’nde bulunan Dağkapı Ciğercisi, Diyarbakır'ın lezzetiyle nam salmış ciğercilerinden.

Kadayıfçı Saim Usta:Gazi Caddesi ve Azizoğlu Caddesi’nde hizmet veren Kadayıfçı Saim Usta, tatlı severlerin mutlaka uğradığı bir yer. Fıstıklı kadayıf, cevizli burma kadayıf ve fıstıklı burmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kadayıf dışında baklava çeşitleri de sunulmaktadır.

Doğan Sofra Salonu: Şehir merkezinin biraz dışında, Şanlıurfa Yolu Üzeri Yenihal Kavşağı’nda olan Doğan Sofra Salonu, yöresel lezzetler arayanların tercihi oluyor. Pilav üstü tandır ve kuzu haşlama tavsiye edilen mekândaki günlük çıkan mevsim yemeklerini sormayı unutmayın.

Meşhur Kahvaltıcı Kadri Usta: Gazi Caddesi’ndeki tarihî Hasan Paşa Hanı'nda hizmet veren mekanda adından da anlaşılacağı üzere serpme köy kahvaltısı yemek gerek.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.