Dortmund Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın batısında yer alan Dortmund şehri, her ne kadar günümüzde daha çok Borussia Dortmund adlı futbol takımıyla biliniyor olsa da, aslında yüzyıllardır ülkenin en önemli demir çelik sanayi bölgelerinden biridir.

Ruhr Bölgesi’nin en büyük şehri olan Dortmund, zaman içinde geçirdiği önemli değişimle artık teknolojik gelişmelerin takip edildiği önemli bir iş merkezi, bir metropoldür. Ama tüm bunların yanı sıra tüm şehri saran yeşilliği, parkları, tarihi yapıları ve kültür sanatıyla aynı zamanda turistik bir şehir olmayı da başarmaktadır.

Şehirle ilgili ilk resmi belgeler, Throtmanni ismiyle 882 yılına kadar uzanmaktadır. Ancak çıkan büyük yangında tahrip olan şehir, 1152 yılında Roma İmparatoru I. Frederick tarafından yeniden inşa edilmiştir. 1300’lü yıllarda ‘Dorpmunde’ olarak anılmaya başlanan şehir, 1800’lü yıllarda Prusyalılar’ın hakimiyetindeyken kömür ve çeliğin merkezi olmuştur. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zorluklar atlatan şehir, zaman içinde yapılan yenileme çalışmalarıyla bugünkü halini almıştır.