Google+

Arama formu

ABD vizesi için Gürcistan ve Ukrayna çözümü

ABD’nin 8 Ekim 2017 tarihinde aldığı kararla Türkiye’den yapılan Green Card dışındaki vizeler için büyükelçilik ve konsolosluklardaki işlemler askıya alınmıştı ardından Türkiye de aynı yaptırımı ABD'ye uygulamıştı. Bu karar sonrası öğrenci, turist ve iş vizesi almak isteyen vatandaşlar ABD vizesi almanın alternatif yollarını aramaya başladı.

Bu alternatifler içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkeler üzerinden gerçekleştirilebilen vize başvuruları dikkat çekiyor. 

Ukrayna ve Gürcistan üzerinden vize çalışmaları konusunda uzun süredir tecrübeli olduklarını belirten VİZEDER (Vize Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eryener, ABD'ye gitmek için bir çözüm olabilecek bu seçenek hakkında şu detayları paylaştı:

“Bir ülkede Amerikan vizesine başvurmak için o ülkenin halkından olma şartı aranmakta fakat Amerika bazı özel durumlarda diğer büyükelçilik ve konsolosluklardan da vize başvurusu yapmaya imkan tanımakta. Daha önce Rusya ve Belarus örneğinde gördüğümüz bu durum şimdi de ülkemiz için geçerli. Gürcistan ve Ukrayna’da yaşamlarını sürdüren Türk vatandaşlarına Amerikan vizeleri konusunda yardımcı olduk. Şimdi de Türkiye’den başvuracak Türkler için aynı yol izlenebilecektir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR ?

Vize başvurusu yapılması için başvuru sahibinin gerekli belgeleri hazırlaması, pasaport  teslimi için temsilci kişiye vekalet vermesi ve mülakat günü bir günlüğüne o ülkeye gelmesi yeterli. Ayrıca ülkeye giriş ve çıkışta pasaporta dahi gerek olmaması, sadece kimliğin yeterli olması da vize almak isteyenlere ayrı bir kolaylık sağlıyor.

VİZEDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eryener; acil olarak Amerikan vizesine başvurmak isteyen kişi veya firmaların kendileriyle iletişime geçebileceğini; Gürcistan üzerinden yapılan başvurularda 3 hafta; Ukrayna üzerinden yapılan başvurularda ise 4 hafta gibi sürelerde vize işlemlerinin tamamlandığını sözlerine ekledi.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Herkes bu ülkeler üzerinden ABD'ye vize başvurusu yapabilir mi?

Türkiye, Rusya ve Belarus vatandaşları başvuru yapabiliyor.

 
2. Başvuru için hangi belgeler gerekli?  Normal prosedürün dışında ekstra bir belge gerekiyor mu?

DS160 formu standart olmak üzere, harç ücretinde bir değişiklik yok; yalnız pasaportun temsilci tarafından alınması için imzalı bir vekaletname ve başvuranın bir kimliği (ehliyet gibi) gerekiyor.

 
3. Acentalar ya da tur şirketleri başvuruda bulunabilirler mi?

Grup başvuruları mümkündür

 
4. Türkiye'den yapılan başvuru ücretleriyle bu ülkelerden gerçekleştirilen başvuru ücretleri aynı mı?

Vize harç ücretlerinde bir değişiklik bulunmamaktadır.

 
5. Bu ülkelerden alınan vizeyle ABD'ye girerken olumsuzluklarla karşılaşılabilir mi?

Bu konuda Türkiye'den aldığınız vizeyle dahi geri çevrilme ihtimaliniz mevcuttur.