ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Kilauea Yanardağı faaliyete geçti

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletindeki yanardağ korkuttu.
 
Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletinde bulunan Kilauea Yanardağı faaliyete geçti. Yanardağın patlaması sonucunda arasında çoğunlukla evlerin olduğu 35 tane yapı yerle bir oldu. Yanardağın tehdidi hâlâ sürüyor. Yetkililerin açıklamasına göre yanardağın patlamasından doğan lav akışı 36 bin metrekarelik bir alanı etkilemiş durumda. Ne kadar süre daha lav akışının süreceğinin bilgisi ise henüz bilinmiyor.

Hawaii Yanardağ Gözlemevi SözcüsüJanet Babb, Kilauea Yanardağı’nın çevresinde 2 adet yeni oluşan lav çatlağı tespit edildiğini bildirdi. Daha önceden çevrede 10 adet lav çatlağı varken bulunan yeni 2 çatlak ile beraber sayı 12’ye yükselmiş oldu.
 
Şimdiye kadar yaklaşık olarak 2 bin kişinin tahliye edildiği açıklanan yanardağ patlamasından sonra çevrede yaşayan bazı sakinlerin evcil hayvanlarını kurtarmak için alana geri dönmesine izin verildi ancak yetkililer evlerde kalmanın güvenli olmadığını belirttiler. Tehlikeli bölgeden tahliye edilen vatandaşların 07.00 – 18.00 saatleri arasında evlerini kontrol etmek için bölgeye dönmelerine izin veriliyor ancak bölgedeki tehlike hâlâ kontrol altına alınamadığından bir uyarı gelmesi durumunda bölgeyi hızlıca terk etmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.
 
Hawaii Kırsal Yerleşimler Belediye Başkanı Will Okabe, yanardağdan püsküren lavların aynı zamanda yerde oluşan çatlaklardan da sızdığını belirtti. Bu lav nedeniyle bölgede 35 yapının hasar gördüğünün tespit edildiğini bildiren Will Okabe, çoğunlukla evlerin hasar gören yapılar arasında olduğunu ancak devam eden yangınlardan dolayı tam olarak hangilerinin kullanılmayan binalar, hangilerinin ise ev olduğunun tespitinin gerçekleştirilemediğini de açıklamasına ekledi.
 
Ada, cuma günü 6.9 büyüklüğünde bir deprem ile sarsılmıştı. Bölgede yaşayan Ikaika Marzo, BBC’ye verdiği demeçte “Perşembe günü tahliye edildiğimde, neredeyse evime hoşça kal demek durumunda kaldım. Burada çok uzun süredir yaşıyorum ve lavın neler yapabileceğini biliyorum. Bu nedenle evimle vedalaşmam gerektiğini de biliyorum” şeklinde açıklama yaparak lavın etkisinin ne kadar büyük olabileceğinin farkında olduğunu dile getirdi. Ayrıca herkesin gerçekçi olmasının gerektiğinin de altını çizdi.
 
Bölgede yaşayan Brenton Awa ise “Evcil hayvanlarımızın hâlâ kafeslerinde, çitlerin arkasında ya da zincirlenmiş bir şekilde yemeksiz olarak beklediklerini bilmek canımı acıtıyor. Bu hayvanları beslemek, bizim içeriye tekrar girmemizin sebeplerinden biri. Gerçekten çok üzücü” diye açıklama yaptı.
 
Yanardağ patlamasından etkilenen ve tahliye gerçekleştirilen bölgede yaşayanların çoğu acil durum sığınaklarında kalıyorlar ve evlerine ne zaman kesin olarak dönebilecekleri konusunda bilgi sahibi değiller. Leiani Estates lav akışından dolayı “neredeyse her şeyini” kaybeden ve burada yaşayanlar tarafından çok sevilen bir ilkokul öğretmeni için (Amber Makuakane) ise 35.000 dolardan fazla bir bağış toplandığı da verilen bilgiler arasında.  
 
ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan ve 35 yıldan beri sürekli olarak patlamaların gerçekleştiği Kilauea Yanardağı, dünyanın en aktif yanardağlarından biri olarak biliniyor. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi USGS’nin açıklamasına göre depremin merkez üssü Leilani Estates isimli bölgenin 16 kilometre güneybatısı. 6.9 büyüklüğündeki depremin yerin 5 kilometre altında gerçekleştiği belirtiliyor.

Etiketler