Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile Türkiye’nin Turizm Bağları Güçleniyor

Türk Hava Yolları Üsküp ofisi ile TÜRSAB işbirliği ve organizasyonunda Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin turizm potansiyeli ve Türkiye ile yakın ilişkilerine dair bir sunum ve workshop gerçekleştirildi. 27 Eylül tarihinde TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski ve Makedonya İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago ile Makedonya incoming seyahat acentaları katıldı.

Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Türkiye ile Makedonya arasındaki kültür ve turizme yönelik ilişkilerin daha da güçlenmesini arzuladıklarını dile getirdi.
Makedonya Cumhuriyeti Turizmi Tanıtma ve Destekleme Ajans Direktörü Ljupcho Janevski de iki ülke arasında son 10 yılda hızla gelişen turizm faaliyetlerinin rakamlara da yansıdığını, Türkiye’nin ülkelerine en çok turist gönderen ülke olmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.  


 

Makedonya’ya En Çok Turist Gönderen Ülke Türkiye

Bilindiği gibi ülke ismini yakın zamanda Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak yeniledi. Türkiye ile gerek coğrafi konum gerekse tarihi ve kültürel yakınlığa sahip Makedonya, turistik olarak da bir cazibe merkezi konumunda. Sunumlarda verilen bilgilere göre Türkiye, Makedonya’ya turist gönderen ülkeler arasında birinci sırada geliyor. Türkiye’nin ardından Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya gelmekte.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2010 yılında Makedonya’ya giden Türk vatandaşı sayısı 20 bin iken, bu sayı 2018 yılında 111 bine ulaşmış durumda.
Sunumlarda aktarılan veriler Makedonya’nın turizm alanında yıldan yıla büyük bir gelişim gösterdiğini kanıtlar nitelikte. Yine Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İstatistik Kurumu’nun verilerine baktığımızda 2001 yılında 94 bin olan turist sayısı 2018’de oldukça yüksek bir artışla 700 bini geçmiş durumda. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün verileri de bu artışı doğruluyor; buna göre Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin 2018 yılında turizmden elde ettiği gelir 382 milyon Euro seviyelerinde.


İki Ülke Arasındaki Turizm Bağı Giderek Güçleniyor

Türkiye ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki köklü bağlar, turizmde de kendini gösteriyor. Doğa, tarih, kültür ve gastronomi alanlarında zengin seçenekler sunan Makedonya’ya seyahat etmenin kolay olması da Türklerin bu destinasyonu seçmesinde bir etmen. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Makedonya Cumhuriyeti seyahati için kapıda vizeye tabi, alınan vize 90 güne kadar Makedonya’da kalma izni veriyor. Buna ek olarak iki ülke arasındaki güçlü bağ, Makedonya tarafından da destek görüyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan verilen bilgi, Makedonya’dan gelen turist sayısının da düzenli olarak artma eğilimi gösterdiğini kanıtlıyor. 2018 yılında ülkemize gelen 219 bin 519 ziyaretçi, şu ana dek kaydedilmiş en yüksek sayı. Bununla birlikte henüz 2019’u tamamlamamış olsak da Makedonya’dan gelen ziyaretçi sayısının artmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Yılın ilk 7 aylık döneminde ülkemize gelen Makedonyalı ziyaretçi sayısı, 2018’in aynı dönemine göre yüzde 11 artış göstermiş.

Makedonlar Eğitim Alanında da Türkiye’yi Tercih Ediyor 

Türkiye, Makedonyalılar için sadece turistik bir destinasyon olmanın çok ötesinde. Tarihi köklerinin izini sürebildikleri, gastronomiden kültüre ortak bağları keşfedebildikleri, kendilerini yabancı görmedikleri Türkiye’de eğitim almak, öğrenciler için doğru bir tercih olmakta. 2017/2018 öğretim yılında Türkiye’de üniversite ya da yüksek öğrenim görmeyi seçen Makedonya vatandaşı öğrencilerin sayısı 773. Esasen bu ilginin karşılıklı olduğunu söylemek mümkün. 2017 yılında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti üniversitelerinden toplam 201 Türk öğrenci mezun oldu.

En Çok Ziyaret İstanbul’a

Kuzey Makedonya’dan gelen turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerimize gelirsek, ilk sırada İstanbul’un yer aldığını görüyoruz. Ülkemize gelen Makedonyalı turistlerin yüzde 42’si İstanbul’u tercih etmiş.  Yüzde 38’le Antalya, İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alıyor. Bu iki şehrimizi Aydın, İzmir, Balıkesir, Bursa, Ankara, Edirne ve Tekirdağ takip ediyor.

Türkiye ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ndeki tüm iyi ilişkiler elbette ticaret hacmini de olumlu yönde etkiliyor. 2018 yılı itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacmi 500 milyon doları aştı. 2018 yılında ihracat rakamları 396 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken ithalat oranları 107 milyon dolar olarak belirlendi.