Google+

Arama formu

Mayorka’nın tatil cenneti Palma’da tatilcilere ev kiralanması yasağı geldi

İspanya’nın Mayorka Adası’nın Palma kentinde mal sahiplerinin evlerini tatilcilere kiralamasına ilişkin yasak geldi. Bu yasakla beraber Palma, tatilcilerin ev kiralamasını yasaklayan ilk İspanyol şehri oldu.

Yeni mevzuat, yerel halkın kiraların artmasından şikâyetçi olmasıyla beraber geldi. Yerel halkın Palma ve Mayorka’da tedirgin olduğu konulardan biri de “kitlesel turizm”.

Mayorka’nın tatil cenneti Palma’da tatilcilere ev kiralanması yasağı geldi

Mayorka’nın tatil adası Palma’da mülk sahiplerinin tatilcilere ev kiralamasının yasaklanmasında kitlesel turizmin önüne geçme fikri bulunuyor. Mülk sahiplerinin evlerini internet üzerinden kiralayarak kiraları yükselttiğinden şikâyet eden kent sakinleri, bu yasak kararının alınmasında önemli rol oynuyor. Palma Belediye Başkanı Antoni Noguera’nın açıklamasında da, kiraların çok yükseldiği yönündeki şikâyetleri takiben bu yasağın uygulanmaya başlayacağı belirtildi. Palma’nın ve Mayorka’nın diğer bölgelerinin çok fazla turisti ağırlamak zorunda olduğu konusunda endişelerden bahseden Palma Belediye Başkanı Antoni Noguera, Palma’da evlerin tatilcilere kiralanması ve kiralardaki artış arasında paralellik olduğunu belirtti. Palma’da tatil için kiralanan evlerin yine de olacağını belirterek buna bir düzen getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. İspanyol gazetesi El Pais’e yaptığı açıklamasında konuyla ilgili şunları söyledi: “Palma kararlı ve cesur bir şehir. Kentin çıkarı için bu yasağı koyduk. Bu yasaklama üzerinde, şehre olan genel ilgiye dayanarak anlaştık ve bir denge bulmanın önemini gördüklerinde diğer şehirlerde de ev kiralamayla ilgili eğilimi belirleyeceğine inanıyoruz.

Buna rağmen Noguera kentteki bazı alanlarda bu yasağın uygulanacağını belirtti. Noguera’nın açıklamasına göre koruma alanları, havaalanları yakınları veya sanayi bölgelerinde ev kiralama yasakları uygulanacak. Bu alanlar dışında kalan bölgelerde ise mülk sahiplerinin ev kiralamaları konusunda bir yasak bulunmuyor.

Ada’nın başkenti, İspanya’da temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek olan yasağı uygulayacak ilk yer olacak. İnsanlar ilk etapta eğer lisans almamışlarsa ve evlerini kiralamaya devam ediyorlarsa 400.000 euro’ya kadar para cezasına çarptırılacaklar. Kiralama sitelerinin de, lisanssız müşterilerin ilanların yayımladığının tespit edilmesi durumunda para cezasına çarptırılabileceği konusunda haberler bulunuyor. Şu anda Mayorka’da yaklaşık 436.000 “yataklık” düzenlenmiş bir teklif bulunduğu ancak yerel yönetimin bu “turistler için yatak” sayısını sınırlayacağı da ulaşan haberler arasında.

Bunun yanında Palma’daki yerel belediye meclisi yaza girilmeden önce asi davranışlar ve sokaklarda içki içilmemesini sağlamayla ilgili de toplantılar yapıyor. Asi davranışların önüne geçmek ve sokaklarda içki içilmemesini sağlamak amacıyla Palma’nın yerlileri ve otelcilerle toplantılar gerçekleştiriliyor.

Kitlesel turizm, belli bir yılın aynı ayında gelen on binlerce insanı içeren bir turizm şekli. Bu, popüler bir turizm şeklidir çünkü sıklıkla “paket programlar” tatil için en ucuz yol bu paket programlara dâhil olmaktır. Bu paket anlaşmalarında turistlerin tüm ihtiyaçları bir şirket tarafından karşılanır. Bu ihtiyaçlar arasında seyahat, uçuşlar, aktiviteler, konaklama ve bazen de yiyecekler yer alır. Bu tür tatiller genellikle sürdürülebilir turizm (sustainable tourism), aşırı turizm (extreme tourism) ve ekolojik turizmin (ecological tourism) tam tersidir.