Google+

Arama formu

Mısır'daki cami saldırısından sonra Türkiye'de 1 günlük milli yas ilan edildi

Mısır’da cumartesi günü El Rawda Camii’ne yapılan saldırının ardından Türkiye’de bugün yani 27 Kasım 2017 tarihinde 1 günlük milli yas ilan edildi.
Başbakanlık tarafından "24 Kasım 2017 tarihinde Mısır'da El Ravda Camisi'ne yapılan menfur terör saldırısı sonucunda hayatını kaybedenlerin acısından dolayı bir gün süreyle milli yas ilan edilmiştir" açıklaması yapıldı. Milli yasın ilan edilmesi dolayısıyla bugün güneşin batışına kadar dış temsilciliklerde ve yurt genelinde bayraklar yarıya indirilecek. Mısır devlet televizyonundan yapılan açıklamada, Mısır’da üç günlük yas ilan edildiği duyurulmuştu.

Milli Yas nedir? Hangi durumlarda Milli Yas ilan edilir?

Milli yas belirli bir ülkenin halkının büyük bölümünün yerine getirdiği yas tutma ve anma eyleminin gerçekleştirildiği gündür. Ulusal yas diye de geçer. Ülke için önemli bir kişinin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümleri nedeniyle ilan edilebilir. Hükümetlerin ilan ettiği milli yaslar; doğal afetlerden, facialardan, savaştan veya terör saldırılarından sonra da ilan edilebilir. Bu kapsamda ülkedeki bayraklar yarıya indirilir ve eğlence programları, konserler iptal edilebilir.

Mısır El Rawda Camii’nde ne olmuştu?

Cumartesi günü Mısır’da camiye yapılan saldırıda 27 tanesi çocuk olan 305 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırı ülkenin kuzeydoğusunda bulunan El Ariş kentini hedef almıştı. Mısır'ın modern tarihindeki en kanlı saldırı olarak tarihe yazıldı.

Mısır'daki cami saldırısından sonra Türkiye'de 1 günlük milli yas ilan edildi

Mısır Başsavcısının cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre kuzey Sinai’de bulunan Sufi Camisi’ne düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 305’e yükselmişti ve 27 tanesi de çocuktu. Cumhuriyet Savcısı’nın Mısır Devleti tarafından yürütülen Nile TV’ye yaptığı açıklamaya göre 128 kişinin de saldırıda yaralanmıştı.

Savcı ayrıca, açılan acımasız saldırı hakkında daha ayrıntılı bilgi verdi. Açıklamada saldırganların beş adet SUV ve otomatik makineli tüfeklerle saldırdıları belirtilmişti. Caminin önünde ve girişlerinde pozisyon aldıkları açıklanan saldırganların 25-30 kişi olduğu belirtildi. DEAŞ terör örgütü flamalarıyla gelip caminin etrafını saran saldırganlar bu korkunç saldırıyı gerçekleştirdi ve şu bilgi aktarıldı: "DAEŞ bayrağı açan militanlar, cami önünde ve bina çevresindeki 12 pencerede pozisyon aldılar. Otomatik silahlarla cemaate yaylım ateşi açtılar. Elde edilen verilere göre, militanlar camiye 4 araçla geldiler ve cuma namazına gelenlere ait 7 aracı da yaktılar." El Rawda Camii, önemli bir Sufi din adamının doğum yeri olarak bilinmektedir.
 
Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah El-Sisi’nin gerçekleştirilen saldırıya dair yaptığı açıklamada kaba kuvvete dair yorumları vardı. Mağdur ailelere başsağlığı dileyen Devlet Başkanı çok sert bir yanıt verileceğini, yapılan saldırının irade ve birliklerini artıracağını belirterek ekledi "Polis ve asker şehitlerimizin intikamını alarak barış ve güvenliği sağlayacaktır."

Bunun yanı sıra Abdel Fattah el-Sisi; sosyal medya sayfasında yaptığı açıklamaya göre silahlı kuvvetlere hayatını kaybedenler anısına bir anıt inşa etmesini emretti.