İskoçya Ulusal Müzesi

edinburgh-1138612_960_720.jpg

Edinburgh, müzeleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir şehir. Bünyesinde çeşitli konularda müzeler barındıran Edinburgh’un en meşhur müzesi İskoçya Ulusal Müzesi’dir. Bu müze sadece Edinburgh’un değil İskoçya’nın en büyük müzelerinden biridir ve her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Genellikle müzeler tek bir konu üzerine koleksiyonlara sahiptir. Örneğin arkeoloji, sanat, resim gibi. Fakat bu durum İskoçya Ulusal Müzesi için geçerli değil. Pek çok farklı alanda koleksiyonları ve sergileri bulunan İskoçya Ulusal Müzesi çeşitliliğiyle sizi kendine hayran bırakacaktır. İskoçya Tarihi ile ilgili çok sayıda eser ve sergi barındıran müze ayrıca Antik Mısır dönemi eserleri gibi pek çok farklı kültüre ait koleksiyonlara da sahiptir.

İskoçya Ulusal Müzesi’nde tarihi eserlerin sergilendiği bölümün haricinde sanat, bilim ve teknoloji gibi bölümler de bulunuyor. Bu bölümlerde çeşitli eserler sergilenmesinin yanı sıra ilgi çekici aktiviteler de gerçekleştiriliyor. Dilerseniz sanat eserleri hakkında ilginç bilgilerin verildiği sunumlara katılabilirsiniz dilerseniz de bilim dünyasının büyüleyici deneylerine katılabilirsiniz. Özellikle çocuklar için etkileyici bir deneyim olan bilim bölümünde ilginç deneyler yapılıyor.

İskoçya Ulusal Müzesi’nde yılın belirli dönemlerinde çeşitli konularda sergiler de düzenleniyor. Edinburgh’u ziyaret etmeden önce müzenin etkinlik takvimine göz atmanızı öneririz. İskoçya Ulusal Müzesi’nde isterseniz tarihi eserleri inceleyebilir isterseniz bilimden sanata teknolojiden doğaya pek çok konuda sergi ve aktivite barındıran bölümleri ziyaret edebilirsiniz.

İskoçya Ulusal Müzesi haftanın yedi günü açıktır. Girişleri ücretsiz olan müzenin çalışma saatleri ise 10.00-17.00.