Google+

Arama formu

Yogyakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yogyakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endonezya’nın Java bölgesinde yer alan Yogyakarta şehri, kendi adındaki bölgenin de başkentidir. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Yogyakarta, sınırlarında yer alan fazla sayıdaki eğitim kurumlarından dolayı “üniversite şehri” olarak da anılmaktadır.

Şehrin adının telaffuzu “Jogjakarta” olarak yapılır. Çoğu zaman kısaca “Jog-Ja” denilmektedir. Yüzyıllar içinde geleneksel birçok krallık sistemine ev sahipliği yaptığı için tarih ve tapınaklar şehri olarak Endonezya’da oldukça önemli bir şehirdir. Dünyanın en büyük Budist tapınaklarından biri olan Brobodur şehrin 42 kilometre uzağında yer alır. Özellikle sosyal medyada son iki yıldır popülaritesi artan yerlerden biri olan Kalibiru Ulusal Parkı, doğanın içinde kaçış arayanlar için adeta bir cennettir.

Yogyakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Bunun dışında geleneklere bağlı kalınarak yaşanan şehir hayatında eğlence ve festival kültürü de burayı önemli bir çekim noktası haline getirmektedir. Bu geleneksellik sanatına ve alışveriş kültürüne de fazlasıyla yansımıştır.

Yogyakarta’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Şehrin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ZdQRJQVpODw