Aksum

Aksum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aksum, Afrika kıtasında Etiyopya’nın kuzey sınırında bulunan bir şehir. Aksum yalnızca 56 bin kişilik nüfusa sahip fakat tarihi öneminden dolayı her zaman turistik bir bölge olmuş ve binlerce yıllık bir yerleşim yeri tarihin izlerini her köşede görmek mümkün.

Aksum MÖ 200’de kurulmuş “Aksum Krallığı”nın merkezi ve Aksum Krallığı’ndan beri medeniyetin varlığını sürdürdüğü bir şehir. Şehre ününü kazandıran en önemli şeylerden bazıları yüzlerce yıllık kiliseler, manastırlar, mezarlar ve anıtlar. Aksum 1980 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Etiyopya’ya giderken aklınızdan bulunması gereken en önemli şey ülkede sıtma hastalığının çok yaygın olduğu. Bu yüzden önlem olarak gitmeden önce bazı aşılar yaptırmanız gerekiyor.

Etiyopya’da kullanılan para birimi “birr”.

Aksum’un İklimi

Etiyopya’da tropikal muson iklimi yaşanır. Yazın da kışın da hemen hemen aynı hava koşullarını beklemek mümkündür. Muson etkisiyle ilkbahar ve yaz mevsiminde hafif yağışlar beklenebilecek olsa da genellikle çok fazla yağış almaz. Hava sıcaklığını 20 - 25 derece arasında beklemek mümkündür ve her zaman ılık olduğu için her mevsim rahatça ziyaret edilebilecek bir ülkedir.

Aksum’a Nasıl Gidilir?

Aksum’da bir havaalanı bulunuyor fakat şu an için ülkemizden Aksum’a direkt uçuş yok. Bu yüzden önce ülkenin diğer büyük şehirleri olan Addis Ababa, Gondar ya da Lalibela şehirlerinden birine uçakla gidip aktarmalı uçuşla Aksum’a ulaşabilirsiniz.

Addis Ababa’ya ulaştıktan sonra otobüsle gitmekte mümkün fakat otobüs Dessie ve Mekele şehirlerine uğrayarak yaklaşık 3 gün yola devam ediyor, Gondar’dan otobüsle gitmekse yaklaşık bir gün sürüyor. Ayrıca Etiyopya’da yollar çok kötü ve çok fazla uçurum bulunuyor. Bu yüzden uçakla gitmek daha iyi bir fikir olabilir.

Bir diğer seçenek ise araba kiralamak. Oteller araba ve şoför bulma konusunda yardımcı oluyor ve Etiyopya Havayolları’nın araba kiralamak isteyenler için bir indirim kodu bulunuyor. Grup olarak seyahat edenler için araba kiralamanın iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. Özel arabayla gidecekseniz de yolculuğun yaklaşık 24 saat sürdüğünü belirtmemizde fayda var.

Aksum’da Gezilecek Yerler 

Aksum’un tarihî zenginliği ve görülecek yerlerin sayısı göz önünde bulundurulduğunda gezinize tarihî yerleri görerek başlamak iyi bir fikir olabilir. Turist Bilgi Merkezlerinden alacağınız bir biletle St. Mary Kilisesi dışında nerdeyse tüm tarihi mekânları görmek mümkün. Biletin fiyatı 100 birr ve üç gün boyunca kullanılabiliyor.

Aksum’a gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri tarihi Aksum şehrininkalıntılarının olduğu bölge. Bu şehir büyük bir imparatorluğun merkeziyken burada yapılmış olan yapılardan en önemlisi ve birçok turist tarafından ziyaret edileni 1.700 yaşında olan ve hala ayakta duran obelisk. 160 tondan fazla ağırlığı olan obeliskin boyu 24 metre.

Arkeoloji Müzesi: Aksum’un tarihiyle ilgili genel bir fikir edinmek için Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz. Müzede genellikle yüzlerce yıl önce insanlar tarafından taştan yapılmış araç gereçler ve eşyalar sergileniyor. Taştan eşyalar bazen günümüzde bize ne kadar ilkel görünse de kültürlerinin ve bilgilerinin aslında binlerce yıl önce bile aslında ne kadar ilerde olduğunu görmek mümkün. Bu müzede arkeolojik kalıntıları görebilir, bölgenin tarihi ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Zionlu St. Mary Kilisesi: Bu kilise görülmesi gereken tarihi binalardan sadece bir tanesi. St. Mary Kilisesi aslında biri 1665’de, biri de 1960’da inşa edilen iki farklı kilisenin birleşimiyle oluşturulmuş. Kilisenin en yoğun ziyaret edildiği zaman bazı Hristiyanlar için dini bir gün olan, festivallerin düzenlendiği 31 Kasım.

Kraliçe Sheba Sarayı: Bu saray günümüze mükemmel haliyle ulaşmış olmasa da Aksum’a gittiğinizde görülmeye değer yerlerden biri. Saray’ın geçmişi 7. yüzyıla kadar gidiyor. Saray kısmı nerdeyse tamamen yıkıldığı için sarayın içiyle ilgili görülebilecek pek bir şey yok, turistlerin genellikle ilgisini çeken şeylerse sarayın etrafında bulunan çeşmeler. Siz de eskiden bu sarayın bulunduğu yere gidebilir ve çevresindeki çeşmeleri görebilirsiniz.

Abba Penalewan Manastırı: Aksum’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerden birisi de Abba Penalewan Manastırı. Manastırdan muhteşem bir şehir manzarasına hazır olun. Bu manastırı ziyarete gittiğinizde size güzel bir Aksum manzarası sunacak. İçeride sergilenen sanat eserleri ise mutlaka görülmeye değer. Bu manastırın sadece erkeklerin ziyaretine açık olduğunu da belirtmemiz gerekir, maalesef kadınların bu manastırı ziyaret etmesine izin yok. 

Aksum’da Ne Yenir?

Etiyopya yılların birikimiyle çok zengin bir mutfağa sahip. Yemekler genellikle et ağırlıklı ve bolca baharat kullanılıyor. En popüler restoranlardan biri ise “Afrika Hotel”de bulunan restoran. Burada hem yerel yemekleri hem dünya mutfağını bulmak mümkün. Siz de yerel mutfak deneyimi yaşamak istiyorsanız güvenle Afrika Hotel’in restoranına gidebilirsiniz.

Aksum’da yemeğinizi yedikten sonra akşam eğlenmeye çıkmak istiyorsanız size önerebileceğimiz mekân uygun fiyatları ve gece yarısından sonra 3’e kadar açık olmasıyla hem yerel halk hem turistler arasında tercih edilen gece kulüplerinden birisi olan “Zebra”. Barlar ve gece kulüpleri Aksum’da genellikle erken kapanıyor bu yüzden Zebra gecenin tadını çıkarmak isteyenler için güzel bir fikir olabilir.

Aksum ile İlgili

Aksum Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16.8oC
  • Şub 17.9oC
  • Mar 19.5oC
  • Nis 20.4oC
  • May 21oC
  • Haz 20.7oC
  • Tem 18.8oC
  • Agu 18.4oC
  • Eyl 18.6oC
  • Eki 18.3oC
  • Kas 17.4oC
  • Ara 16.5oC

Kısa Kısa