Etosha Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Namibya’da bir ulusal park olan Etosha, nesli tükenmekte olan hayvanlar da dâhil birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal Park’ın en dikkat çeken özelliği, uzaydan görülebilecek kadar büyük bir tuzlaya sahip olmasıdır. İsviçre’nin yarısı kadar büyüklükte olan Park, Afrika’nın en büyük doğa koruma alanları arasında yer almaktadır. Bölge, kül rengi gibi solgun bir renge sahip olduğundan Oshindonga dilinde “büyük beyaz yer” anlamına gelen Etosha olarak adlandırılmıştır. Park, fillerin, zebraların, antilopların, sırtlanların ve daha birçok vahşi hayvanın yaşam alanıdır.

Etosha ilk olarak 1851 yılında Charles Andersson ve Francis Galton adlı kâşifler tarafından keşfedilmiştir. 30 yıllık süreç boyunca bölgenin yerlileri Hei//om ve Ovambo halkı ile Avrupalılar arasında çatışmalar yaşanmıştır. Avrupalı avcılar bölgede yoğun faaliyetler yürütmüşlerdir. 1896 yılına gelindiğinde ise Alman askerleri, Namutoni bölgesini işgal etmiş ve 1899 yılında buraya bir kale inşa etmişlerdir. Kale 1904 yılında Ovambolar tarafından basılıp yerle bir edilmiştir fakat kale ertesi yıl tekrar inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Yakın tarihte, 1970’lerin sonu ve 1980’lerin başında Park’taki vahşi yaşam büyük ölçüde zarar görmüştür. Bu zararın sebebi ise kuraklık ve savaştır. Son yıllarda gösterilen büyük çabalarla hayata döndürme çalışmaları sonuç vermiştir. Böylece Etosha, Afrika’nın en önemli vahşi yaşam alanlarından biri haline gelmiştir.

Afrika’nın özgün vahşi yaşamını izlemek için yıl içinde milyonlarca turist Etosha Ulusal Parkı’nı ziyarete gelmektedir. Göz alıcı manzarası, oldukça ilgi çekici hayvan çeşitliliği Etosha’yı dünya üzerinde yer alan önemli doğal alanlardan biri kılmaktadır. Geniş konaklama imkânları ile Etosha’da dinlenmek ve doğal yaşamı keşfetmek unutulmaz bir deneyimdir. 

Etosha Nerededir? 

Etosha, Afrika kıtasının güneyinde yer alan Namibya Cumhuriyeti’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Park, 22.912 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.   

Etosha’ya Nasıl Gidilir? 

Namibya’nın başkenti Windhoek’ta bulunan Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı ile Namibya’ya ulaşılabilmektedir. Havalimanının Avrupa, Afrika ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ile bağlantısı bulunmaktadır. Windhoek şehri ile Etosha arası ise araç ile yaklaşık 4-5 saattir.  Etosha’yı gezmek için araca ihtiyaç vardır. Park’ı yaya olarak gezmek mümkün değildir. Park’a ulaşmak için ise safari turları düzenleyen şirketlerden faydalanmak mümkündür. Başkent Windhoek ve Swakopmund şehrinde safari turları düzenleyen turizm şirketleri hizmet vermektedir.

Etosha’da Görülecek Yerler 

Etosha Ulusal Parkı’ndaki su birikintileri, hayvanların su ihtiyaçlarını karşıladıkları oluşumlardır. Özellikle kurak mevsimde, hayvanlar susuzluklarını gidermek için bu su birikintilerine gelmektedir. Böylece hayvanları yakından izleyebilme fırsatı doğmaktadır. Ayrıca Park içinde yapay su birikintileri de oluşturulmuştur. Bu noktalar stratejik olarak konumlandırılmıştır.

1851 yılından beri gezginleri büyüleyen Etosha Tuzlası ise 100 milyon önce oluştuğu düşünülen bir gölün kalıntısıdır. Yeşil ve beyaz tonlarda ışıldayan, geniş bir alandan meydana gelen Etosha Tuzlası, vahşi hayvanların ve kuşların ilgisini çekmektedir. Uzaydan da görülebilir olan tuzla, Afrika kıtasındaki en büyük örneğidir. 120 kilometre uzunluk ve 50 kilometre genişlikten meydana gelen tuzla, yağışlı mevsim boyunca flamingo sürülerine yaşam alanı olmaktadır. Bölge aynı zamanda eşsiz manzarası ile güzel kareler sunmaktadır.

Masal Ormanı ise Namibya’ya özgü olan masal ağacından meydana gelmektedir. Bu tür, güney Afrika, kuzeydoğu Afrika, Madagaskar ve Hindistan'da da bulunan ailenin üyesidir. Baş aşağı bir görünüme sahip olan ağaçlardan meydana gelen orman, dağ yamaçları ve tepelerde varlık gösterebilmektedir. Simli ve kıvrımlı gövdelere sahip ağaçlar 7 metreye kadar büyüyebilmektedir.

Etosha’da Yapılacaklar


Etosha Ulusal Parkı içinde turizm şirketlerinin yanı sıra şahsi araçla da safari yapmak mümkündür. Bu safari sırasında gergedan, fil, ceylan, antilop, zebra, kaya keçisi gibi hayvanlar görülmektedir. Park haritası yardımı ile gezilecek noktalar harita üzerinden takip edilebilmektedir. Haritada gösterilen su kaynakları takip edilerek burada susuzluklarını gideren hayvanları yakından izleyebilmek mümkündür.

Etosha’ya Ne Zaman Gidilir?

Park’ı ziyaret etmek için tercih edilebilecek en uygun mevsim, kurak geçen kış aylarıdır. Bu dönemde hayvanlar su birikintisi noktalarında toplanmaktadır ve bölge manzara açısından daha hoş görüntüler sunmaktadır.

Mayıs ve ekim ayları arasında yaşanan kış mevsiminde birçok Avrupa ülkesi tatil dönemini yaşadığı için bu dönem, ziyaret için uygundur. Hava kuru olduğundan tuzla, sulu vaziyette olmamaktadır. Bu olanaktan faydalanarak birçok etkileyici manzara fotoğrafı çekmek mümkündür.

Yaz mevsiminde ise sıcaklık 40 dereceyi bulabilmektedir. Etosha bu mevsimde yemyeşil bitki örtüsünün taştığı bir cennete dönüşmektedir. Bu dönemde tuzla sulak alanı ile flamingoları kendine çekmektedir. Yağışlardan dolayı su içme imkânları çeşitlendiğinden vahşi hayvanların nerede olduğunu öğrenmek için park görevlisinden bilgi alınabilir.

Etosha ile İlgili

Etosha’da Nerede Kalınır?

Afrika’nın vahşi yaşam rezervi en önemli milli parklarından biri olan Etosha Milli Parkı, Namibya’nın kuzey kısmında yer alıyor. Vahşi olmasının yanı sıra vahşi yaşamın üyesi olmayan canlılar için de oldukça tehlikeli. Milli park alanı 22 bin kilometrekarelik alanı ile yaban hayatın en iyi gözlemlenebileceği büyük bir tuzla.

Büyük Beyaz Yer anlamını taşıyan Etosha isminin oldukça hüzünlü bir hikâyesi var. Hikâyeye göre, tuzlayı basan yaban bir kabile tarafından kadınlar hariç tüm köy halkı katlediliyor. Hayatta kalan kadınlardan biri o kadar çok ağlıyor ki akan göz yaşları birikip göl oluyor. Kuruyan göz yaşlarının bugün mevcut olan tuzların sebebi olduğuna inanılıyor.

1907’den beri buradaki alan korumaya alınmış durumda. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki park, son derece çeşitli bir yaban hayvan popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Afrika kıtasının en küçük hayvan cinsinden en büyük olan fillerine kadar her cins hayvan için doğal bir yaşam alanı bu park.  

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Etosha otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Etosha’da Nerede Kalınır - Etosha’nın Bölgeleri

Etosha’da konaklama yapmak isteyen okuyucularımız için parkın içinde ve yakınında bulunan tesislerin çok sayıda olmadığını söylememiz gerekiyor. Vahşi hayvanların yaşam alanı olan bu muhteşem parkın, insanların müdahalesinden ne kadar uzak olursa o kadar uzun süre işlevsel olacağını düşününce onaylanan bir duruma dönüşüyor.

Araç ile girilebilen bu koskocaman park alanında dikkat çeken pek çok şeye şahit olabilirsiniz. Yaz aylarında su kaynaklarının etrafında muhteşem bir görüntüye ulaşma şansı bulunuyor çünkü pek çok hayvan kaynaklara yakın konumlarda bulunuyor. Kamp içinde konaklama yapmak için 6 - 7 alternatifiniz bulunuyor, bu sayede gece safarilerine de katılma imkânı oluyor. Ancak konaklamayı park dışında yapacak olan konukların gün batımında dışarı çıkmış olması gerekiyor aksi taktirde güvenlikleri garanti edilemiyor. 

Bu yazımızda sınırlı sayıda konaklama imkânı olan Etosha Milli Parkı’nda ve yakınlarında yer alan konaklama imkanlarından ve biraz uzak da olsa yer bulmanın mümkün olmadığı zamanlarda alternatif olabilecek Tsumeb bölgesinden tesislere yer veriyoruz.

 

Etosha Milli Parkı’na giriş için farklı yönlerde giriş kapıları bulunuyor. Ana kapı olan Andersson Gate, Windhoek tarafından gelen yolcuların giriş yaptığı kapı oluyor. Hosea Kutako Havalimanı üzerinden gidebileceğiniz Windhoek’ten araç kiralayarak Etosha Milli Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Galton Kapısı Opuwa ve Himba üzerinden gelen konuklar için giriş imkânı sağlıyor. Namutoni’deki Von Lindequist Kapısı ise Zambiya veya Caprivi tarafından gelenleri karşılıyor.

Etosha’daki Etosha Otelleri

Milli parktaki vahşi yaşamın ortasında konaklama deneyimi yaşamak isteyen konuklar, park içindeki çeşitli tesislerden faydalanabilir. Ancak milli park içinde talebi karşılayacak sayıda konaklama imkânı yok ne yazık ki. Bu nedenle parka günübirlik ziyaret planı olan okuyucularımız için de Tsumeb’de bulunan yakın tesislerden oluşan öneri listemiz, yazının devamında yer alıyor.

 • Gondwana Etosha Safari Lodge
  Özellikler:
  Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 201 € - 220 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Gondwana Etosha Safari Lodge

 • Toshari Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, kahvaltı, havuz
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 129 € - 140 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Eldorado Guest Farm
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, havuz
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 90 € - 100 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mokuti Etosha Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz, SPA
  Konum: Namutoni
  Fiyat: Geceliği 212 € - 259 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Mokuti Etosha Lodge

 • Etosha Village
  Özellikler:
  Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz, çay/kahve makinesi
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 182 € - 200 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gondwana Etosha Safari Camp
  Özellikler:
  Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, havuz, kahvaltı
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 139 € - 150 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Okutala Etosha Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 236 € - 276 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Okutala Etosha Lodge

 • Ongava Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 719 € - 1.257 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mondjila Safari Camp
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, bar
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 94 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • City Lodge Boutique Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Omuthiya
  Fiyat: Geceliği 69 € - 112 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  City Lodge Boutique Hotel

 • Ongava Tented Camp
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 1.257 € - 1.350 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Emanya@Etosha
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, bar
  Konum: Namutoni
  Fiyat: Geceliği 114 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Little Ongava
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, restoran, çay/kahve makinesi
  Konum: Okaukuejo
  Fiyat: Geceliği 2.264 € - 2.350 € arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Little Ongava

Tsumeb Bölgesindeki Etosha Otelleri

Etosha Milli Parkı’na 60 kilometre mesafede bulunan Tsumeb Parkı’nı ziyaret etmek isteyen konuklar için en yakın bölge. Buradan parka ulaşmak isteyen konuklar Von Lindequist Kapısı vasıtası ile parka giriş yapabiliyorlar. Günübirlik girişler için de oldukça ideal bir konumda olan Tsumeb’den gelen ziyaretçiler diledikleri takdirde park içindeki kamp alanlarını da ücret karşılığı kullanabilirler.

Etosha Milli Parkı pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan harika bir tuz deltası. Sürüngen türlerinden uçan türlere kadar pek çok Afrika vahşi hayvanını yaşam alanında gözlemenin tadını çıkarmak isteyen okuyucularımızın, aşağıdaki otel öneri listemizde kendilerine uygun bir tesis bulabileceklerini düşünüyoruz.

 • Minen Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havalimanı servisi, havuz
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 67 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Minen Hotel

 • TeaterHuis Guest House
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, çay/kahve makinesi
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 58 € - 64 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Tsumeb Guesthouse Kambo
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi, bar
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 35 € - 42 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Oshikoto Maroela Restcamp
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, bar, evcil hayvan girebilir
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 55 € - 72 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Oshikoto Maroela Restcamp

 • La Rochelle Lodge
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havuz
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 153 € - 170 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Conductor’s Inn
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, restoran, bar
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 35 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Travel North Guesthouse
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, çay/kahve makinesi
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 61 € - 64 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Travel North Guesthouse

 • Tsumeb Backpackers
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 37 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ahava Guesthouse
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 24 € - 26 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kupferquelle Resort
  Özellikler:
  Restoran, bar, klima, çay/kahve makinesi
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 99 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Kupferquelle Resort

 • Sindano Court
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, klima, kahvaltı, aile odası, restoran
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 45 € - 50 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Oxford Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Tsumeb
  Fiyat: Geceliği 42 € - 48 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Oxford Hotel


Etosha bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Etosha Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Etosha otellerini görmek için tıklayın.

Etosha Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa