Google+

Arama formu

Quezon Gezilecek Yerler

Quezon Gezilecek Yerler
agbrief.com

Tarihi yapıların yanı sıra uzak doğu cennetinin en güzel örneklerinden birini temsil eden Quezon hem kültürel tatil hem de deniz tatili yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Bölgeye yakın adalara yapacağınız günübirlik seferlerle hem göz alıcı kumsalların keyfini çıkarabilir hem de merkezi yerleşim bölgelerinde bulunan tarihi yapıların doyumsuz seyrini tadabilir ve hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eşsiz seyahate yardımcı olmak amacıyla bölgenin en önemli noktalarını sizler için bir araya getirdik.

Malagonlog Köprüsü

Quezon Gezilecek Yerler-1
myquezon.com

Malagonlong Quezon’un en eski köprüsü olarak bilinmektedir ve Lucena ilçesinde bulunmaktadır. 136 m uzunluğundaki bu taş köprü beş adet kemer üzerine inşa edilmiştir ve İspanyol koloni döneminden kalmıştır. 1841 yılından yapılmış olan köprü Dumanca nehri üzerinde yer alan köprü Mauban ve Pagbilao ilçelerini birbirine bağlamaktadır. 2011 yılında kültürel miras listesine alınan köprü bugün yönetim tarafından hemen paraleline yapılmış olan yeni köprü nedeniyle tarihi ve farklı görünümü ile ulaşımdan ziyade turistik bir nokta olarak hizmet vermektedir. Bölgede kültürel miras listesine alınmış toplam 11 adet tarihi körü bulunmaktadır. Diğerleri ise: Alitao, 3. İsabel, Urbiztondo, Don Francisco de Asis, Bai, las Despedidas, la Ese, la Princesa,  Lakawan ve del Mate köprüleridir.

San Luis Kilisesi (Lucban Kilisesi)

Quezon Gezilecek Yerler-2
outoftownblog.com

Adından da anlaşılacağı üzere bu kilise Quezon’un Lucban ilçesinde yer almaktadır. Barok mimari tarzında inşa edilmiş olan bu Katolik kilisesi ilk yapımından bu güne değin birçok zarara uğramış ve yenileme işlemi görmüştür. 1593 yılında ahşap malzemeden inşa edildiği tahmin edilen kilise 1629 yılına gelindiğinde tamamen yıkılmış. Kilisenin ikinci defa yapılması ise 1630-1640 yılları arasında gerçekleşmiştir. Yeni yapı da 1733 yılında bir yangında zarar görünce 1738 yılında restore edilmiş. 2. Dünya savaşında yine büyük zarar gören kilise 1966 yılında Filipinler Tarih Komisyonu tarafından 966 yılında restore edilmiş. Birçok bahçe ve taş duvarlarla çevrilen kilisenin dış görüntüsü oldukça ilgi çekici ve masalsıdır. İç kısmı ise dışına tezat olarak canlı renklerle bezenmiştir. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Pahiyas Festivali’nde renkli görüntülere sahne olan ve oldukça ilgi çekici görünen bu tarihi yapı her yıl çok sayıda gezgin tarafından ziyaret edilmektedir.

 • Adres: La Purisima Concepcion st. Cor. A. Mabini st. Lucban, Quezon 

Saint Catherine of Alexandria Kilisesi

Quezon Gezilecek Yerler-3
outoftownblog.com

Pagbilao Kilisesi olarak da bilinen bu dini yapı 1688 yılında Hıristiyan misyonerler tarafından bambu ağaçlarından inşa edilmiştir. 1845 yılında ise taş malzeme kullanılarak yeniden yapılan kilise 2. Dünya savası esnasında ABD tarafından bombalanmış çok büyük zarar görmüş ve sadece çan kulesi ayakta kalabilmiştir. 1954 yılında ise tekrardan yapılan kilisenin orijinal görüntüsünü kaybettiği düşünülse de bugünkü görünümü de oldukça dikkat uyandırmaktadır. 1970 yılında kilise duvarlarının zarar görmesini engellemek amacıyla alçı ile sıvanmıştır, bu nedenle de orijinal görünümden oldukça uzaklaşılmıştır.

 • Kilise Pagbilao belediye binasının karşısında bulunmaktadır.

Banahao Dağı

Quezon Gezilecek Yerler-4
vigattin.com

Quezon’un bulunduğu bölge olan Calabarzon’un en yüksek volkanik dağı olan bu coğrafi şekil aynı zamanda seyyahlar açısından dini bir öneme de sahiptir. Birçok seyyah dağı kutsal olarak görmektedir ve Kutsal Dağ olarak adlandırmaktadır. Dini anlamın yanı sıra çok sayıda dağcı için de dağın önemi büyüktür. Kutsal Hafta (Holy Week) boyunca çok sayıda dağcı tırmanışlar gerçekleştirmektedir. En yüksek noktası deniz seviyesinde 2.170 m yükseklikte olan dağdan gelen kaynak suyu da bölge sakinleri tarafından kutsal olarak nitelendirilmektedir. Bölgede bulunan nehirler, büyük kayalık araziler ve gizemli mağaralar nedeniyle gezginler tarafından da sıklıkla ziyaret edilen bir bölge olmasını sağlamıştır. Mount Banahao’ya düzenli olarak, dağa yürüyüş aktiviteleri içeren turistik turlar da gerçekleştirilmektedir. Çok sayıda tırmanışın gerçekleştirilmesi turistik aktiviteler nedeniyle oluşan çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla dağa giden bazı yollar da bir süreliğine kullanıma kapatılmıştır.

Kamay ni Hesus 

Quezon Gezilecek Yerler-5
laramanansala.weebly.com

Lucban’da bulunan ve Şifa Kilisesi (Healing Church) olarak adlandırılan kilise oldukça orijinal bir tasarıma sahiptir. Oldukça yüksek bir tepenin uç kısmına inşa edilen büyükçe İsa Peygamber heykeline aşağıya doğru inildikçe azizlere ait çok sayıda başka heykel eşlik etmektedir. Aynı zamanda doğa ile iç içe olması ve geniş bahçeleri de bölgeyi gezginler tarafından sıklıkla ziyaret edilmesini sağlıyor. Kutsal Hafta (Holy Week) süresince oldukça renkli kutlamalara ev sahipliği yapan kilise beş hektarlık alan üzerine 2002 yılında inşa edilmiştir. Nuh’un gemisi adı verilen yapıyı da bünyesinde barındıran kilisenin geniş parkı oldukça rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır. Gelileo Denizi (Sea of Galilee) ise su da yüzen rengarenk balıkları ve göz alıcı peyzajı ile masalsı bir güzelliktedir. Cennet Bahçesi’nde (Garden of Eden) ise sizi Adem ve Havva’nın heykelleri karşılamaktadır. Burada Adem ve Havva’nın yasak elmayı yemeden önceki hayatları tasvir edilmektedir.

San Diego de Alcala Katedrali (Gumaca Katedrali)

Quezon Gezilecek Yerler-6
wikimedia.org

Quezon’un Gumaca ilçesinde bulunan katedral Quezon’un en eski ve en büyük dini yapıları arasında yer almaktadır. Bu katedral de diğer pek çoğu gibi çok sayıda felakete uğramış ve her seferinden yeni inşa ya da restore edilerek günümüze kadar ulaşmayı başarmış dini yapılardan biridir. 1582 yılında Fransiskenler tarafından barok mimari tarzında inşa edilen katedral 1665 yılında Hollandalı askerler tarafından yakılmıştır. 1846 yılında tekrar inşa edilen katedral 1937 yılında meydana gelen büyük depreme kadar hizmet vermiştir. 1999 yılında ise tekrardan bir yenileme işlemine tabi tutulmuştur. Görüntüler dikkatli incelendiğinde bu tür dini yapıların restorasyonundaki başarı da dikkatlerden kaçmamaktadır.  
Katedrale girişte sizi oldukça etkileyici bir eser olan İsa’nın Kalbi heykeli karşılamaktadır. Bazılarına göre heykelin gözleri bazen kapalı bazen de açık olarak görülmekteymiş. Barok tarzda inşa edilse de pek çoklarına göre katedralin için Yeni Gotik mimari tarzı temsil etmektedir.

 • Adres: National Highway, D Tañada St, Gumaca, Quezon, Philippines

Pagbilao Adası

Quezon Gezilecek Yerler-7
lakwatseradeprimera.com

Quezon’un Pagbilao ilçesine bağlı olan adaya ulaşımınızı Lucena’dan jeepney adı verilen taşıtlarla sağlamanız mümkün. Pagbilao sadece deniz tatili için değil aynı zamanda hayvan sever gezginler için de oldukça ilgi çekici bir durak noktasıdır. Adada bulunan hayvanat bahçesinde bugüne kadar karşılaşmadığınız çok sayıda tropik canlıyı görme fırsatı elde edebilirsiniz. Yanı sıra Hinguiwin Şelalesi de son yıllarda gezginlerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.
Adaya ince bir kara parçası ile bağlı olmasına rağmen ayrı bir ada olarak kabul edilen Boracay bölgenin en ünlü yerleşim yerlerinin başında gelmektedir.

Kristal berraklığındaki denizi ile dalış yapmak isteyen gezginler için kaçırılmayacak bir gezi noktası olma özelliği taşımaktadır. Bölgede aynı zamanda kalker taşının aşınması ile meydana gelmiş olan coğrafi şekiller de fotoğraflamak için oldukça ilgi çekicidir.

Adanın bağlı bulunduğu ilçe hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Jomalig Adası

Quezon Gezilecek Yerler-8
blogspot.com​

Polillo adasının güneydoğusunda yer alan Jomalig sahip olduğu çok sayıda beyaz kumlu bakir kumsal sayesinde turistleri kendisine çekmektedir. Sırtını Agoho ağaçları ile çevrili bir alana dayamış olan Salibungot sahili adanın en gözde mekanları arasında yer almaktadır. Kumu oldukça sarı ve incedir. Kanaway plajı ise sahilde bulunan büyük kaya parçaları nedeniyle özellikle fotoğraf çekmeyi seven gezginler için oldukça farklı bir görünüm sergilemektedir. Adada bot kiralayarak yakın küçük bölgeleri gezme şansınız da bulunuyor. Yüzmenin dışında adanın bazı bölgeleri sörf yapmak isteyen turistler için de oldukça ideal bir ortam sağlamaktadır. Adanın oldukça yakınında bulunan ve cennetten bir parça olarak nitelendirilen Pulong Maliit adası ise beyaz kumu ve eşsiz berraklıktaki denizi ile eşi bulunmaz bir yüzme deneyimi yaşamanızı sağlayacak.

 • Adaya Real ilçesinden kalkan botlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Polillo Adası

Quezon Gezilecek Yerler-9
blogspot.com

Quezon’un kuzey doğusunda yer alan Polillo adası özellikle uzak doğu cennetini tatmak isteyen gezginler için harika bir nokta olarak nitelendirilebilir. Gezginler göz alıcı, bakir sahiller ve berrak denizin tadını çıkarmanın yanı sıra adada bulunan Tamulaya şelalesini de gezmeyi ihmal etmemektedir. Adada aynı zamanda 16. yy’da İspanyolların inşa ettiği küçük bir kilise de bulunmaktadır.

Polillo’da tam 400 yıldır şehrin kuruluşunu kutlama amacıyla Mart ayında törenler düzenlenmektedir.
Adada çok sayıda otelin yanı sıra küçük ölçekli tatil yerleri de bulunmaktadır.

Polillo adasına ulaşmak için Real ya da Infanta ilçelerinde bulunan limanlara gitmeniz gerekmektedir. Bu limandan adaya düzenli olarak bot ve küçük gemi seferleri düzenlenmektedir. Bilet fiyatı ortalama 200 PHP olan seferler ortalama üç saat sürmektedir.

Vakti Bol Olan Gezginler için:

 • Cagbalete Adası
 • St. Michael Bazilikası
 • Lucena Katedrali
 • Dampalitan Plajı
 • Quezon Ulusal Parkı
 • Tikub Gölü
 • Villa Escudero nehrinde rafting
 • Sariaya