Google+

Arama formu

Carcassonne Gezilecek Yerler

Carcassonne Gezilecek Yerler

Carcassonne Orta Çağ'dan fırlamışcasına büyüleyici bir atmosfere sahip, huzur dolu bir şehirdir. “Orta Çağ'ı bugün yaşamak” gibi bir slogana sahip olan şehir gerçektende bu sözün hakkını veriyor.

Carcassonne Gezilecek Yerler

Carcassonne’nin kalbinde bulunan La Cite Kalesi, Eyfel’den sonra Fransa’nın en çok ziyaret edilen ikinci turistik mekânı unvanına sahip. Bu küçük ve güzel şehir restoranları, kafeleri, dükkânları, müzeleri ve tarihî mimarileriyle gezip görülecek birçok yere sahip.

Carcassonne şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Chambre privée proche de la cité, Les Orchidées güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Pelletier du Claux, Maison 1888, Gîte les 3 tours 1e étage. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Le Gite de La Gravette, La Demeure De La Cite, Appartements Pech Mary gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz maison avec cour proche centre ville, L'Atelier, Chez Florian tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Carcassonne aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

LA CİTE KALESİ (LA CİTE MEDİEVALE)

LA CİTE KALESİ (LA CİTE MEDİEVALE)

La Cite Carcassonne’nin en çok tanınan yerlerinden biridir. Bir tepe üzerine kurulmuş olan kale 2.000 yıldır şehrin savunması için kullanılmıştır. 2000 yıllık süreçte çok eskimiş ve yıpranmış olan kale, 19. yüzyılda Viollet le Duc tarafından restore edilmiştir. La Cite yüzyıllar boyunca Galyalılar, Vizigotlar, Catharlar, Romalılar ve Frankların savunma merkezi olmuştur. Kalenin etrafı 52 adettaştan yapılmış kuleyle çevrilidir. Bu kulelerin üzerine restorasyon sırasında Viollet le Duc tarafından “cadı şapkası” denilen şapkalar eklenerek bugün ki halini kazanmıştır. Ana kapısı “Porte Nnarbonnaise” olan kalenin iç kısmı ise çoğunlukla restoran ve dükkanlarla kaplıdır. Surların içinde yer alan labirent şeklinde arnavut kaldırımlı yolları ile görülmeye değer bir yerdir.

 • Adres: A61 West, La Cite Medievale, Carcassonne, Fransa

ST. NAZAİRE BAZİLİKASI (BASİLİQUE ST-NAZAİRE)

ST. NAZAİRE BAZİLİKASI (BASİLİQUE ST-NAZAİRE)

Carcassonne’de Güney Place de Chateau’da bulunan St. Nazaire Bazilikası, Gotik romanesk mimarisi, yüksek pencereleri ve içindeki muhteşem atmosferiyle Carcassonne’de görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Bazilikanın içinde ki resimler ve işlemeler birçok ziyaretçiyi kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca içinde dört erkekten oluşan “Doros Korosu” gün boyu şarkı söylemektedir. Bu mekânın en ilgi çeken yanlarından biride çeşitli yüksekli ve şekillerdeki mozaik pencereleridir. Hem içiyle hem de dışıyla St. Nazaire Bazilikası mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 • Adres: La Cité, Carcassonne, Fransa
 • Açılış Kapanış Saatleri: 9.00-11.45 ve 13.45-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak kendi sitesinden edinebilirsiniz.

BASTİDE ST. LOUİSE

BASTİDE ST. LOUİSE

Bu meydan Carcassonne Kalesi’nin altında, Aude Nehri’nin sol kıyısında yer alan şehrin ikinci yarısı Ville Base’de bulunur. Bir Orta Çağ kasabasına benzeyen ama bir o kadarda modern olan bu yer, günümüz ile Orta Çağ dünyasının karışımı gibidir. Meydanın ortasında 13. yüzyılda yapıldığı düşünülen mimarî bir süsleme yer alır. Bunun etrafında ise bir ızgara gibi dizilmiş sokaklarda birçok restoran, kafe ve dükkânlar sıralanır. Burada ki geleneksel butik kafeler ve hediyelik eşya dükkânları, Carcassonne’nin en iyi dinlenme ve alışveriş mekânlarıdır. Kasabanın altında 18 ve 19. yüzyılda yapılmış birkaç otel ve dini yapıların yanı sıra, 1768 yılında yapılmış olan birde kapalı çarşı bulunmaktadır. Bastide St. Louise, erken modern Orta Çağ hissi veren sokaklarıyla gezilmeye değer bir yerdir.

 • Adres: Ville Base, Carcassonne, Fransa

CHATEAU COMTAL

CHATEAU COMTAL

1125 yılında inşa edilmiş olan Chateau Comtal, mükemmel korunmuş Orta Çağ duvarları, kiliseleri, kuleleri, evleri ve sokakları ile başlı başına bir ortaçağ şehridir. 19. yüzyılda restore edilsede, içinde bulunan birçok mekân halen orijinal Orta Çağ formunu korumaktadır. Girişi ücretli olan kaleyi tamamiyle keşfetmeniz için nisan ve eylül ayları arasında düzenlenen 40 dakikalık turlara katılabilirsiniz. Turlar 11 dakikalık bir tanıtıcı filmden sonra ingilizce rehberler eşliğinde devam etmektedir.  Ayrıca burası Robin Hood dâhil birçok Orta Çağ konseptli filmin çekildiği bir yerdir.

 • Adres: 1, rue Viollet le Duc, 11000, Carcassonne, Fransa
 • Açılış Kapanış Saatleri: 10.00-18.30 (Nisan ve eylül ayları arasında)
 • Ücretler: Yetişkinler 8,50 euro ödeyerek girebilirken çocuklar ücrete tabi değildir.

CATHAR KALESİ (CATHAR CASTLE)

CATHAR KALESİ (CATHAR CASTLE)

12. yüzyılda o zaman bölgenin sahibi olan Catharlar tarafından yapılmış olan kale, Orta Çağ döneminde ve Haçlı Seferleri'nde birçok kez savaş geçirmiş bir tarihe sahiptir. Kale mimar Viollet le Duc tarafından 1853 yılında restore edilmiştir. Ayrıca Viollet le Duc ünlü Notre Dame Katedrali’ni de restore eden mimardır. Kaleye Chateau Comtal’dan girilmektedir. Şehirden ve nehir tarafından olmak üzere iki girişi bulunmaktadır. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Cathar Kalesi, içinde barındırdığı Orta Çağ mimarileri ve bozulmamış yapısıyla Carcassonne’de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: Le Cité, Château Comtal, Carcassonne

İŞKENCE MÜZESİ (TORTURE MUSEUM)

İŞKENCE MÜZESİ (TORTURE MUSEUM)

İşkence Müzesi Orta Çağ'dan kalmış işkence aletleriyle dolu küçük ama çok etkileyici bir müzedir. Müze içinde bu dönemden kalma silahlar, işkence aletleri ve çeşitli materyaller sergilenmektedir. Her bir köşesinde Orta Çağ'ın kanlı yüzünü gösteren müzenin içinde ayrıca, birkaç dükkân ve restoran da bulunmaktadır. Bu dükkânlarda Orta Çağ'ı yansıtan aletler satılmaktadır. Birkaç saatinizi ayırmanız gereken müze özellikle Orta Çağ tarihine ilgisi olanlar için kaçırılmaması gereken bir mekân.

 • Adres: Carcassone Medieval City, Carcassonne, Fransa
 • Hizmet Saatleri: 10.00-18.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 9,50 euro giriş ücreti istenirken çocuklar için herhangi bir ücret istenmemektedir.