Google+

Arama formu

Carcassonne Gezilecek Yerler

Carcassonne Gezilecek Yerler
i1.gocollette.co

Carcassonne ortaçağdan fırlamışcasına büyüleyici bir atmosfere sahip, huzur dolu bir şehirdir. “Ortaçağı bugün yaşamak” gibi bir slogana sahip olan şehir gerçektende bu sözün hakkını veriyor. Carcassonne’nin kalbinde bulunan La Cite Kalesi, Eyfel’den sonra Fransa’nın en çok ziyaret edilen ikinci turistik mekanı ünvanına sahip. Bu küçük ve güzel şehir restoranları, kafeleri, dükkanları, müzeleri ve tarihi mimarileriyle gezip görülecek birçok yere sahip.

LA CİTE KALESİ (LA CİTE MEDİEVALE)

Carcassonne Gezilecek Yerler-1
hoteldelacite.com

La Cite Carcassonne’nin en çok tanınan yerlerinden biridir. Bir tepe üzerine kurulmuş olan kale 2000 yıldır şehrin savunması için kullanılmıştır. 2000 yıllık süreçte çok eskimiş ve yıpranmış olan kale, 19. Yüzyılda Viollet le Duc tarafından restore edilmiştir. La Cite yüzyıllar boyunca Galyalılar, Vizigotlar, Catharlar, Romalılar ve Frankların savunma merkezi olmuştur. Kalenin etrafı 52 adettaştan yapılmış kuleyle çevrilidir. Bu kulelerin üzerine restorasyon sırasında Viollet le Duc tarafından “cadı şapkası” denilen şapkalar eklenerek bugün ki halini kazanmıştır. Ana kapısı “Porte Nnarbonnaise” olan kalenin iç kısmı ise çoğunlukla restoran ve dükkanlarla kaplıdır. Surların içinde yer alan labirent şeklinde arnavut kaldırımlı yolları ile görülmeye değer bir yerdir.

 • Adres: A61 West, La Cite Medievale, Carcassonne, Fransa

ST. NAZAİRE BAZİLİKASI (BASİLİQUE ST-NAZAİRE)

Carcassonne Gezilecek Yerler-2
overvacation.com

Carcassonne’de Güney Place de Chateau’da bulunan St. Nazaire Bazilikası, gotik romanesk mimarisi, yüksek pencereleri ve içindeki muhteşem atmosferiyle Carcassonne’de görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Bazilikanın içinde ki resimler ve işlemeler birçok ziyaretçiyi kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca içinde dört erkekten oluşan “Doros Korosu” gün boyu şarkı söylemektedir. Bu mekanın en ilgi çeken yanlarından biride çeşitli yüksekli ve şekillerdeki mozaik pencereleridir. Hem içiyle hem de dışıyla St. Nazaire Bazilikası mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 • Adres: La Cité, Carcassonne, Fransa
 • Açılış Kapanış Saatleri: 9.00-11.45 ve 13.45-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak kendi sitesinden edinebilirsiniz.

BASTİDE ST. LOUİSE

Carcassonne Gezilecek Yerler-3
site-fusion.co.uk

Bu meydan Carcassonne Kalesi’nin altında, Aude Nehri’nin sol kıyısında yer alan şehrin ikinci yarısı Ville Base’de bulunur. Bir ortaçağ kasabasına benzeyen ama bir o kadarda modern olan bu yer, günümüz ile ortaçağ dünyasının karışımı gibidir. Meydanın ortasında 13. Yüzyılda yapıldığı düşünülen mimari bir süsleme yer alır. Bunun etrafında ise bir ızgara gibi dizilmiş sokaklarda birçok restoran, kafe ve dükkanlar sıralanır. Burada ki geleneksel butik kafeler ve hediyelik eşya dükkanları, Carcassonne’nin en iyi dinlenme ve alışveriş mekanlarıdır. Kasabanın altında 18 ve 19. Yüzyılda yapılmış birkaç otel ve dini yapıların yanı sıra, 1768 yılında yapılmış olan birde kapalı çarşı bulunmaktadır. Bastide St. Louise, erken modern ortaçağ hissi veren sokaklarıyla gezilmeye değer bir yerdir.

 • Adres: Ville Base, Carcassonne, Fransa

CHATEAU COMTAL

Carcassonne Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

1125 yılında inşa edilmiş olan Chateau Comtal, mükemmel korunmuş medieval duvarları, kiliseleri, kuleleri, evleri ve sokakları ile başlı başına bir ortaçağ şehridir. 19. yüzyılda restore edilsede, içinde bulunan birçok mekan halen orjinal ortaçağ formunu korumaktadır. Girişi ücretli olan kaleyi tamamiyle keşfetmeniz için Nisan ve Eylül ayları arasında düzenlenen 40 dakikalık turlara katılabilirsiniz. Turlar 11 dakikalık bir tanıtıcı filmden sonra ingilizce rehberler eşliğinde devam etmektedir.  Ayrıca burası Robin Hood dahil birçok ortaçağ konseptli filmin çekildiği bir yerdir.

 • Adres: 1, rue Viollet le Duc, 11000, Carcassonne, Fransa
 • Açılış Kapanış Saatleri: 10.00-18.30 (Nisan ve Eylül ayları arasında)
 • Ücretler: Yetişkinler 8,50 Euro ödeyerek girebilirken çocuklar ücrete tabi değildir.

CATHAR KALESİ (CATHAR CASTLE)

Carcassonne Gezilecek Yerler-5
hellomagazine.com

12. yüzyılda o zaman bölgenin sahibi olan Catharlar tarafından yapılmış olan kale, ortaçağ döneminde ve haçlı seferlerinde birçok kez savaş geçirmiş bir tarihe sahiptir. Kale mimar Viollet le Duc tarafından 1853 yılında restore edilmiştir. Ayrıca Viollet le Duc ünlü Notre Dame Katedrali’nide restore eden bir mimardır. Kaleye Chateau Comtal’dan girilmektedir. Şehirden ve nehir tarafından olmak üzere iki girişi bulunmaktadır. 1997 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Cathar Kalesi, içinde barındırdığı ortaçağ mimarileri ve bozulmamış yapısıyla Carcassonne’de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: Le Cité, Château Comtal, Carcassonne

İŞKENCE MÜZESİ (TORTURE MUSEUM)

Carcassonne Gezilecek Yerler-6
images.placesonline.com

İşkence Müzesi ortaçağdan kalmış işkence aletleriyle dolu küçük ama çok etkileyici bir müzedir.  Müze içinde ortaçağ silahları, işkence aletleri ve çeşitli materyaller sergilenmektedir. Her bir köşesinde ortaçağın ve o dönemin kanlı yüzünü gösteren müzenin içinde ayrıca, birkaç dükkan ve restoranda bulunmaktadır. Bu dükkanlar da ortaçağı yansıtan aletler satılmaktadır. Birkaç saatinizi ayırmanız gereken müze özellikle ortaçağ tarihine ilgisi olanlar için kaçırılmaması gereken bir mekan.

 • Adres: Carcassone Medieval City, Carcassonne, Fransa
 • Hizmet Saatleri: 10.00-18.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 9,50 Euro giriş ücreti istenirken çocuklar için herhangi bir ücret istenmemektedir.