Meribel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Méribel, Fransız Alplerinde bulunan bir kayak beldesidir. Dünyanın en ünlü kayak alanlarından biri olan Méribel, 1992 yılında Albertville Kış Olimpiyatları’nda kadın kayak yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Kayak tutkunlarını tatmin edecek her şeye sahip olan Méribel, yaz mevsiminde hiking için elverişli patikalara sahip olan Vanoise Millî Parkı’na ziyaretçileri çekmektedir.
 
Méribel, İskoç Albay Peter Linsday tarafından kurulmuştur. Avusturya ve Almanya’nın Nazi baskısı altında bulunmasından dolayı yeni bir kayak merkezi arayışına girmiş olan Peter Linsday, 1936’da ilk kez Les Allues kasabasına gelmiş ve bu bölgeye kayak tesislerinin kurulabileceğini hayal etmiştir. Çeşitli finansal girişimler ile 1938 yılında Les Allues’ye ilk asansörü inşa edilmiştir. Bir yıl sonra ise Méribel köyüne ilk dağ evleri ve oteller inşa edilmeye başlanmıştır. Üç yıl sonra, savaş bölgenin gelişimini durdurmuş, fakat savaşın bitmesinin ardından gelişme devam etmiştir. Méribel, 1992’de Albertville Kış Olimpiyatları’na, Altitude Festivali’ne, buz hokeyine ve daha birçok prestijli organizasyona ev sahipliği yapmıştır.
 
Büyüleyici dağ evleri ve ahşap cepheleriyle göz dolduran güzel konutları Méribel’in atmosferini oldukça hoş kılmaktadır. Muhteşem manzarası, beyaz karın büyüsü ve zirvelerin atmosferi Méribel’de yeni deneyimler sunmakta ve ruhu özgürleştirmektedir. Méribel, dinlenmek, eğlenmek, spor yapmak ve güzel vakit geçirmek için tercih edilebilecek oldukça güzel bir beldedir. 

Méribel Nerededir? 

Méribel, Batı Avrupa ülkesi Fransa Cumhuriyeti’nin Moûtiers kasabası yakınlarında, Fransız Alplerindeki Tarentaise Vadisi'nde; Méribel Center, Méribel-Mottaret ve Méribel Village adlı üç komşu köyü bünyesinde barındıran bir kayak beldesidir. 

Méribel’e Nasıl Gidilir?

Méribel’e gitmek için Paris treni tercih edilebilir. Bu tren ile doğrudan Méribel’e yakın bulunan Moutiers Salins’e varılmaktadır. Moutiers Salins’ten kısa bir taksi veya otobüs yolculuğu ile Méribel’e ulaşmak mümkündür.
 
Méribel’e ulaşmanın diğer yolları ise Cenevre, Lyon, Grenoble veya Chambery şehirlerinden birine hava yolu ile ulaşıp, oradan taksi veya otobüs vasıtası ile Méribel’e aktarma yapmaktır.
 
Olympe teleferiği ise 6 kişilik kabinlerde 26 dakikalık bir yolculuk ile Méribel’e ulaşmanın diğer yollarından biridir. 

Méribel’de Yapılacaklar

Méribel, bulunduğu konum dolayısıyla kayak yapmak için eşsiz bir noktadır. Farklı seviyelerdeki pistler ve arazilerdeki yaratıcı unsurlar kayak ve snowboard deneyimini özel kılmaktadır. Dünyanın en büyük kayak alanlarından biri olan Méribel’de doğanın korunması ve kayak faaliyetlerinin bölgedeki bitki örtüsü ve hayvanlara zarar vermemesi için belli bölgelerde kayak yapılması sınırlandırılmıştır. Bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir.
 
Kar ayakkabısı ile yürüyüş, bir grup eşliğinde veya tek başına yapılabilecek sakin bir aktivitedir. Normalde erişilmesi mümkün olmayan noktalara kar ayakkabısı yardımıyla ulaşmak ve Alplerin sunduğu en güzel parkurları keşfetmek oldukça ilginç bir deneyim olmaktadır.
 
Olimpiyat Merkezi’nde yer alan buz pateni pisti La Chaudanne'da bulunmaktadır. Kış mevsiminde her salı akşamı, burada gerçekleşen buz hokeyi maçları izlenebilir.
 
Kar arabası sürüşü ise hız ve adrenalin arayanlar için uygundur. Çevreyi keşfetmek için de ideal bir vasıtadır. Ayıca 4 - 12 yaş arası çocuklar uygun, bir çember rotaya sahip kar arabaları da mevcuttur. 

Méribel’de Görülecek Yerler

Musée des Allues, Méribel tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi edinmek için ziyaret edilebilecek bir müzedir. Allues köyünde eski bir evde bulunan müze, yörenin geleneklerini ve kültürünü tanıtmayı amaçlamaktadır. Müzenin bünyesinde günlük kullanım araçları, tarım malzemeleri, arşiv, vadideki kayak tarihi, 17. yüzyıldan kalma kayıtlar ve geleneksel kıyafet örnekleri sergilenmektedir. Haftanın iki günü rehberli turların düzenlendiği müzede, kış mevsimi boyunca çeşitli etkinlikler organize edilmektedir. Girişin ücretsiz olduğu müze, yaz aylarında talep üzerine açılmaktadır.
 
Yakın zamanda yenilenmiş olan Reffort Su Değirmeni ve Kereste Fabrikası, Les Allues ve Méribel arasındaki yol üzerinde yer almaktadır. Burada, değirmenin çalışma şekli açıklanmakta; ayrıca su ve ormanın enerji kaynağı olarak kullanılması hakkında bilgi verilmektedir. Burada çeşitli aletler ve oymacılık sanatı da görülebilir.