Gabon’un Festivalleri

Gabon’da uluslararası pek çok festival düzenlenmektedir. Bu festivallerin en önemlilerinden Pan-African Film Festivali (FESPACO) her sene şubat sonu mart başı arası dönemde düzenlenmektedir. Afrika kıtasının en önemli film festivallerinden FESPACO’da 100’den fazla film gösterilir. Gösterilen filmler arasında belgeseller de vardır. Yarışma bölümünün de olduğu festivale onur konukları da davet edilir.
 
Bir diğer uluslararası festival Gabon Ulusal Müzik Festivali ise her sene eylül ayında düzenlenen üç günlük bir müzik festivalidir. Yerli ve yabancı pek çok müzisyenin katılımıyla başkentte gerçekleşen festival kentin farklı mekânlarına yayılmıştır.
 
Bir diğer müzik festivali Les Nuits Atypiques ise genellikle ağustos ayının son haftasında Mighoma’da düzenlenir. Nyanga geleneksel müziğinin tanıtılmasının amaçlandığı festival boyunca vokal performansları, türlü yerel ritüellerin gerçekleştirildiği etkinlikler düzenlenir.
 
Festival Akini-a-loubou ise mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan 5 günlük bir festivaldir. Afrikalı pek çok dansçının bir araya geldiği festival boyunca pek çok dans workshopu da düzenlenir.
 
Ülkenin en büyük bir diğer festivali ise Gabao Hip-Hop Festivali’dir. Her sene 25 Şubat’ta başkent Libreville’de gerçekleştirilen festival kapsamında Kamerun, Kongo, Gine gibi pek çok Afrika ülkesinden hip hop müzisyeni sahne alır.