Gabu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gabu, Gine Bissau Cumhuriyeti’nin idari birimlerinden bir tanesidir. Afrika’nın batı kesiminde bulunan Gine Bissau Cumhuriyeti’nin sınır komşuları Gine ve Senegal’dir. Gabu ülkenin 8 idari bölümünden biridir. Ayrıca 3 ana ilden oluşan ülkede Gabu, Leste yani doğu illeri kolunda yer alır. Bafata ile beraber doğu bölümünü oluşturan Gabu’da ülkenin resmi dili Portekizce olmasına rağmen halkın çoğunun kendi konuştuğu etnik dil olan Gine Bissau Kreyol dili hâkimdir. Ancak Gabu’da derdinizi Portekizce anlatırsanız bir şekilde iletişiminizi tamamlayabilirsiniz.

Dünya’nın en yoksul ülkelerinden birinin şehri olması sebebiyle hayatın burada zor geçtiğini söyleyebiliriz. Şehrin bulunduğu ülkeyi Gine ile karıştırmamalısınız. Üstelik sınır komşuları olduğu halde… Aginaw yani “siyahi” anlamına gelen bu kelimeden yola çıkarak ülkede ve Gabu’da siyahilerin yaşadığı anlamını çıkarabiliriz. Ancak ismi Gine ile aynı olmasın diye Gine- Bissau şeklini aldığını belirtebiliriz. Yani Gabu’yu ziyaret etmek isterseniz Gine’ye değil Gine Bissau’ya gitmeniz gerekiyor.

Gabu İklimi

Gabu için genellikle tropikal bir iklimin hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz. Burada yıl boyunca nemli ve sıcak bir hava oluyor. Kentin sıcaklık ortalamaları ise 23 - 25 derece arasında oluyor. Ancak tropikal iklimden söz ederken yağışları da atlamamak gerek. Temmuz ve ağustos ayları yağmurun şiddetini arttırdığı aylar olarak bilinirken, mayıstan ekim sonuna kadar o kadar şiddetli olmasa da aralıklarla yağış devam eder. Aralık ve nisan ayları arasında ise Harmattan çöl rüzgârları sebebi ile oldukça kurak bir döneme girilir.

Gabu Gezilecek Yerler

Gine Bissau; kuzeydoğusunda konumlanan Gabu Corubal Nehri’ni sınırlarında misafir eder. Temiz suyun bu coğrafyadaki etkisini ise yadsıyamayız. Ayrıca Colufe Nehri de ziyaret edebileceğiniz doğal güzellikler arasındadır. Bu nehir aynı zamanda Bafata’nın sınırını da oluşturmaktadır. Gabu Yaylası da doğal zenginliklerden biri olarak kabul edilebilir. Atlas Okyanusu’na yakın olması sebebiyle de masmavi kumsalları ziyaret etmeden dönmemek gerektiğini hatırlatabiliriz.

Burada geçirebilecek fazla zamanınız varsa ülkenin başkenti olan Bissau’da da fazlaca gezi alternatiflerinizin olduğunu söyleyebiliriz. Liman, başkanlık sarayı, Amura Kalesi, Etnografya Müzesi bunlardan yalnızca birkaçı.

Gabu’dan Ne Alınır

Gabu’daki yerel pazarlara giderek sıcakkanlı esnaftan tamamen yöresel hediyelikler alabilirsiniz. Endüstrinin çok gelişmediğini de hesaba katarsak el emeği ürünler sizi ve sevdiklerinizi mutlu edebilir.

Gabu Yeme İçme

Okyanusa yakın olmak balıkçılığı da beraberinde getiriyor. Tropikal atmosferin sunduğu gıda maddelerin başında ise pirinç, Hindistan cevizi ve fıstık geliyor. Palmiyenin de fazlaca olması sebebi ile yemeklerde yağ olarak palmiye yağı tercih ediliyor. Bolca sebze, fıstık, soslar da mutfakta önemli bir yere sahip. Pirincin başrolde olduğu ana yemek türlerini de mutlaka tatmalısınız. Tatlı patates ve mısır da Gabu’da rastlayabileceğiniz yöresel yemeklerle karşınıza çıkabilir. Yine de balık ve deniz mahsulleri Gabu’daki favori tatlarınız olabilir.

Gabu’ya Ne Zaman Gidilir

Gabu’yu ziyaret etmek isterseniz en sıcak zamanlardan ve etkili yağışlardan sakınmalısınız. Bunun için en ideal ziyaret zamanı ise kasım ile şubat arasında olacaktır.

Gabu Konaklama

Gabu’ya gidecek olursanız pansiyon benzeri konaklama alternatiflerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca küçük ölçekli otel de bulabilirsiniz.
 

Gabu’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’ye yaklaşık olarak 9.000 kilometre civarı bir mesafede bulunan Gabu’ya gitmek için hava yollarını kullanmak şart. Ancak Türkiye’den direkt olarak bir uçuş seferi ise günümüzde bulunmuyor. Aracınızla gittiğinizi varsayarsak yaklaşık olarak 100 saatinizin geçeceği Gabu’ya gitmek için öncelikle Portekiz’in başkenti Lizbon’dan uçuş yapmanız gerekiyor. Dakar’dan da uçak ya da deniz yolu alternatifi ile Gine Bissau’nun başkenti olan Bissau’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Kara yolu ulaşımı ise pek mümkün değil. Ancak başkent Bissau’ya ulaştıktan sonra kara yolu ile Gabu’ya devam edebilirsiniz. Yolculuğunuz için Türkiye vatandaşı olarak vize şartı gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Gabú ile İlgili

Gabú Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.2oC
  • Şub 27oC
  • Mar 29.2oC
  • Nis 30.6oC
  • May 31oC
  • Haz 28.8oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26.7oC
  • Eki 27.4oC
  • Kas 26.6oC
  • Ara 24.4oC

Kısa Kısa