Johannesburg Şehir İçi Ulaşım

car-3143564__340.jpg

Öncelikle ulaşım konusunda şunu belirtmek gerekir ki bu şehrin iki farklı ırkı barındırdığını ve ekonomik olarak da insanların iki ayrı uçlarda yaşadığı unutulmamalıdır. Toplu taşımada yazılı olmasa da bazı kuralları olan bu şehirde araç kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Şehirde araç kiralama, otobüs, hızlı tren ve taksi gibi toplu taşıma araçları kullanımı yaygındır. Dikkat edilmesi gerekenlerin en başında otobüs kullanımları gelir. Genelde yerel ve ekonomik seviyesi düşük kesimler otobüsleri kullandığı için güvenlik açısından turistlerin halk otobüslerini kullanmaları tavsiye edilmez. Aynı şekilde taksi kullanımı da hem paylaşımlı hem standart taksiler olarak ikiye ayrılmaktadır ki turistlerin yine paylaşımlı olmayan standart taksileri kullanmaları önerilir. Ayrıca araç kiralama da şehirde oldukça yaygındır fakat araçları kullanırken korna çalmamaya özen gösterip agresif hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Johannesburg O.R Tambo Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için hızlı tren veya taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

Gautrain ismindeki hızlı treni kullanmak isterseniz havaalanı ile Sandton arasındaki hattı kullanıp daha sonra tekrar bir trene binip şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezi ile havaalanı arasındaki mesafe 21 kilometredir. Gautrain ücreti 125 rand olup, 25 dakika sürmektedir. Ayrıca hafta sonları ve resmî tatillerde bu tren hizmet vermemektedir.

Araç kiralama ile merkeze ulaşmak istiyorsanız da havalimanında yer alan araç kiralama şirketlerinden biriyle görüşebilirsiniz.

Taksi ile merkeze ulaşmak da mümkün fakat taksimetre ücretlerinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın. 1 kilometrelik yol ücreti ortalama 15 rand’a denk gelmektedir.

Otobüsler ile sadece şehir içi ulaşımda kullanabilir, havalimanından merkeze ulaşım sağlayamazsınız. Yalnız otobüs kullanırken dikkatli olunması gerekildiği unutulmamalıdır.