Google+

Arama formu

Guyana

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GYD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 26℃
Nis 27℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 26℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Georgetown
Yüzölçümü : 214,970 km²
Nüfus : 785.298
Para Birimi : Guyana Doları (GYD)
Saat Farkı : -7
Bağımsızlık Tarihi : 26 Mayıs 1966 (İngiltere'den ayrılarak)
Lokasyon / Konum

Güney Amerikada yer alan Guyana, kıtanın kuzeyinde bulunan ülkenin doğusunda Venezuela, Surinam, güneyinde Brezilya yer alırken; kuzey taraflarının Karayip Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Önemli Şehirler
 • Georgetown(başkent),
 • Bartica,
 • New Amsterdam,
 • Linden
Ekonomi

Çok büyük bir ekonomisi olmayan Guyana'da, tarım ve bazı maden ürünleri ekonominin temel yapılarıdır. Ülkenin ihracat ürünleri şeker, altın, boksit, alüminyum, pirinç, kereste, pekmez, rom ve karidestir. En önemli ihracat ortakları ise Kanada, Abd, Portekiz, Jamaika'dır. En önemli İthalat ürünleri ise sanayi malları, makine ve petroldür. En önemli ithalat ortakları ise ABD, Trinidad Tobago, Küba ve İngiltere'dir.

İklim / Hava Durumu

Ülkede genel anlamda tropikal iklim görülmektedir. Ülkede sıcak nemli kuzeydoğu rüzgarlarının etkisi görülürken, yağışlar yıl boyunca devam etmektedir. Yağmurun en çok görüldüğü iki sezon yaşanır. Bunlar mayıs-ağustos arası dönem ve kasım-ocak arası dönemdir.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Başkanlık Tipi Cumhuriyet

Anayasa

6 Ekim 1980

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

10 bölge;

 • Barima-Waini,
 • Cuyuni-Mazaruni,
 • Demerara-Mahaica,
 • Doğu Berbice-Corentyne,
 • Essequibo Adaları-Batı Demerara,
 • Mahaica-Berbice,
 • Pomeroon-Supenaam,
 • Potaro-Siparuni,
 • Upper Demerara-Berbice,
 • Upper Takutu-Upper Essequibo
 • Cumhuriyet Günü, 23 Şubat (1970)
Festival / Fuar
Konuşulan Diller

İngilizce, Kızılderili lehçeleri, Creole, Hindu, Urdu

Din

Hıristiyan, Hindu, Müslüman ve diğer yerel inanışlar

Ne Zaman Gidilir?

Şubat-nisan ve eylül-ekim dönemi yağışların daha az olması sebebiyle ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman dilimidir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülkenin kendine özgü bir mutfağı olmamakla beraber, bölgeye göç etmiş Hint ve Çinlilerin getirmiş olduğu mutfak kültürü oldukça yaygındır. Asya ve Güney Amerika mutfağından bir karışım sunan ülkede Çin ve Hint mutfağının dışında Güney Amerika'ya özgü çeşitli lezzetler tadabileceğiniz restoranlar da oldukça çok sayıdadır. Ülkede fast-food restoranları da oldukça yaygındır.

Pratik Bilgiler

Ülkenin güvenli olduğunu söylemek zordur. Özellikle büyük şehirlerde dahi küçük suçlar(hırsızlık vb)oldukça önemli bir güvenlik sorunu teşkil etmektedir. Bu sebeple, geceleri ıssız yerlere gitmemeye ve tek başınıza dolaşmamaya dikkat edin. Ayrıca üstünüzde değerli takı ve eşyalar ile dışarı çıkmayınız. Musluk suyu kullanmamaya ve mümkünse plastik ambalajlanmış su kullanmaya özen gösterin. Ayrıca ülkeye seyahate çıkmadan önce sarı humma, tifo ve sıtma gibi salgın hastalıklara karşı aşılarınızı olmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

215.000 nüfusu olan Guyana Güney Amerikadaki Surinam ve Uruguaydan sonra en küçük 3. ülkedir.Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Georgetown'dır. Ülke 18.yydan itibaren önce Hollanda ve daha sonra İngiltere'nin sömürgesi olmuş ve daha sonra İngiltere'den ayrılarak bağımsızlığına kavuşmuştur. Dünya bankası ve IMF’nin uyguladığı "yapısal uyum" programları nedeniyle bugün ülkenin kesilebilir ormanlarının yarısının yabancı tekellere ait olduğu bir ülkedir. Resmi adı Guyana Kooperatif Cumhuriyeti olan ülke, bölgede köleliğin yasaklanması sonrasında bir çok Hintli ve Çinli göçmenler almıştır. Günümüzde Hindu din ve kültürü önemli derecede varlığını hissetirmektedir. Ülke tarihi boyunca zaman zaman Venezuella ile sınır anlaşmazlıkları yaşamıştır. Ayrıca Guyana yerli dilinde sular ülkesi anlamına gelir.

Guyana Vize

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerinde vizeden muaftır. 
 
Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerinde vizeden muaftır. 
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerinde vizeden muaftır.