Hannover Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hannover, Almanya’nın Niedersachsen (Aşağı Saksonya) eyaletinin başkentidir. Geniş yeşil alanları ve parklarıyla ünlü kent aynı zamanda Almanya’nın fuar merkezi olarak bilinir. Expo 2000, (Dünya Fuarı) yıl içinde sayısız fuara ev sahipliği yapan Hannover’da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ünlü bilişim fuarı Cebit de her yıl Hannover’da düzenlenmektedir. 

Kent, 11. yüzyılda Leine Nehri kıyısında kurulmuştur. 1386’da Hansa’ya giren kent Calenberg-Celle ailesinin prenslik merkezi olmuştur. 1866’da Avusturya’nın bozguna uğramasından sonra Prusya Hannover’i işgal etmiştir. Önemli bir karayolu kavşağında bulunan Hannover, tarımsal zenginlikleri ve demiryolları sayesinde 19. yüzyılda hızla sanayileşmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda kentin yarısından fazlası harap olduğundan dolayı tarihi yerleri az, eski şehir bölgesi (Altstadt) ise küçüktür.

Kentteki egemen iktisadi etkinlik, kauçuk, kimya, otomobil, makine ve elektroteknik sanayileridir. Hannover aynı zamanda, eğitim öğretim kurumlarıyla Aşağı Saksonya eyaletinin başlıca kültür merkezidir. 

Tanıtıcı Video: