Bangalore Festivalleri

the-festival-of-colors-2475521__340.jpg

Bangalore şehri neredeyse her ay farklı festivaller düzenleyerek oldukça eğlenceli bir yıl geçiren Hindistan’ın renkli şehirlerinden biridir. Buradaki festivallerin birçoğu tanrılara ve efsanevi varlıklara adanmıştır. Bu festivaller arasından sizin için seçtiklerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Festival zamanlarında şehrin daha kalabalık olacağını da hatırlatmak isteriz. Bu dönemlerde Bangalore’ye gitmek isterseniz rezervasyonunuzu erken yaptırmanızda fayda vardır.

Holi Festivali: ülkenin her yerinde her şehrinde kutlanan bu festival en renkli festivaldir. Bahar ve aşk festivali olarak da ün salan bu kutsal festival mart- nisan arası kutlanır. Şehri rengârenk yapan bu festivalde iyi güçlerin kötü güçleri yenmesi zaferi olarak kutlanmaktadır. Renkli su toplarıyla ve toz boyalarla savaş alanı yaratılan bu şehirde, sokaklar rengârenk boyanarak kötülüğün içine iyilik katıldığında güzelleşmeyi simgeliyor.

Hampi Festivali: Kasım ayının ilk haftasında 3 gün boyunca düzenlenen bu festivalde müzik, dans ve kukla gösterilerinin olduğu kültürel ve eğlenceli aktivitelere yer verilir. Kaya tırmanışları ve su sporlarına da yer verilen bu festivalde bütün giderler devlet tarafından karşılanır ve çok fazla kalabalık olmaktadır.

Pattadakkal Dans Festivali: Her yıl ocak ayında düzenlenen bu festivalde tüm etkinlikler Karnataka Hükümeti tarafından karşılanır. Dünyaca ünlü Pattadakkal Tapınağı’nda gerçekleştirilen çeşitli dans gösterilerine yer verilir. Klasik dans tutkunları için kaçırılmaması gereken bu festival, UNESCO tarafından korunmaktadır.

Kambala Festivali: Kasım ayından mart ayının sonuna kadar süren bu festival geleneksel çiftçilerin festivalidir. Hasat mevsiminin başlangıcından sonuna kadar kutlanan bu festival bereket getirmesi için düzenlenir. Takım yarışlarının yapıldığı bu festivalde takımlar mandalardan ve mandaları kontrol eden çiftçilerden oluşur.

Ugadi Festivali: Ocak ayında kutlanan bu festival yeni yıla giriş için kutlanır. “Uge” yeni anlamına gelirken “adi” başlangıç anlamına gelmektedir. Tapınaklardan, evlere, mağazalardan sokaklara kadar rengârenk süslenen bu festivalde herkes temiz ve yeni kıyafetlerle sokaklarda dolanarak yeni yılın güzel geçmesini diler.

Ganesh Chaturthi: Tanrı Ganesh’e saygı olarak düzenlenen bu festival 10 gün sürmektedir ve her yıl ağustos - eylül gibi kutlanır. Güneş takvimi esas alınarak kutlanan bu festivalde evlerde ilahiler ve dualar okunur. Kilden yapılan Ganesh heykelleri toplu halde nehir kenarlarında müzik grupları ve ilahiler eşliğinde çözdürülür.

Kadalekai Parishe: Bu festival ise yerel çiftçilerle birlikte geleneksel bir etkinlik olan Boğa Tapınağı ziyaretine katılabileceğiniz bir festival olacaktır. Kasım ayında 2 gün olarak düzenlenen bu festivalde yerfıstığı dışında çeşitli geleneksel ürünler de sergilenmektedir.