Bangalore Şehir İçi Ulaşım

rickshaw-2158447_960_720.jpg

Kempegowda Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezi yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından çıkınca hemen solda beyaz renkte olan havalimanı taksileri vardır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, taksi parası üzerine bir de taksinin geçtiği gişenin parasıdır. Taksimetrede yazan ücretin haricinde yaklaşık 125 rupi gişe geçiş parası da ödeyeceksiniz. Ortalama 40 dakika süren bu yolculukta yaklaşık 900 rupi ödeyeceğinizi söyleyebiliriz. Havalimanı taksi duraklarının tam karşısında ise korsan taksiciler bulunuyor. Gerçek fiyatının yarısını ödeyeceğiniz bu korsan taksilerde pazarlık da yapabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım genelde taksilerle yapılsa da ekonomik olarak daha uygun olduğu için otobüsler de tercih edilebilir. Otobüs ile yapacağınız şehir merkezine yolculuğunuz daha ekonomik olacaktır. 5 dakika aralıklarla kalkacak olan bu otobüslerin fiyatları gidilecek yere göre değişmektedir. En düşük 50 rupi vereceğiniz bu otobüslere 250 rupiden daha fazla vermeyeceksiniz.

Taksiler çok kullanıldığı için bu şehirde hem ekonomik hem de hızlı olması açısından en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarından biri de metrolardır. Metro ile yolculuk yapabilmek için Smart Kart adında bir ulaşım kartınızın olması gerekmektedir. Smart Kart’lar iki tür kartlardır. Biri kısa diğeri ise uzun yolculuklarda kullanılır. Kalınacak süreye ve kullanılacak toplu taşımaya göre kart belirlenip alınması en uygun olacaktır. Bangalore’deki metro ağı Hindistan’ın en uzun 2. metro hattıdır. Mor ve yeşil renklerinden oluşan bu metro hattı şehrin altında bir “X” görüntüsü yaratmaktadır.

Riksa (rickshaw) ise 3 tekerlekli bir ulaşım aracı olup Tayland’daki tuk tuk araçlarına benzer. Trafiğin yoğun olduğu şehir merkezinde bile rahat ve hızlıca hareket edebileceğiniz bu araçların fiyatları ise oldukça uygundur.