Bangalore’a Ne Zaman Gidilir?

airport-190947_960_720.jpg

Tropikal iklime sahip olan Bangalore şehrinde sert ve kuru sıcak hava dalgaları etkilidir. Bu yüzden kışın en soğuk aylarda bile sıcaklık en az 20 derece yüksekliğinde kalır. Hem sıcaklığın orta seviyelerde hem de yağışın çok fazla olmadığı mart-nisan-mayıs ayları şehri gezmek için en uygun zamanlardır. Gündüz vakitleri herkesin sokaklarda olduğu bu şehirde gece yürüyüşlerinizde dikkatli olmanız gerekebilir çünkü gündüz vakitlerinde kent ne kadar haraketli ve sesli ise gece yarısından sonra herkesin evlerine çekilmesiyle kent terkedilmiş bir görüntü sunar.

Özellikle şunu söylemek gerekir ki hava koşullarından bağımsız olarak Bangalore her ay düzenli olarak birbirinden aktif ve eğlenceli festivaller düzenler. Yağışlara ve havanın sıcağına aldırmaksızın bu şehre gittiğiniz herhangi bir ayda çok eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz birbirinden farklı festivaller bulabilirsiniz. Hindistan’ın baştan sonra her bir kentinde kutlanan Holi Festivali, en parlak ve renkli festivallerden biridir. Kutsal Bahar ve Aşk Festivali denilen bu etkinlik mart - nisan aylarında kutlanır. Kentin tüm sokaklarının rengârenk olduğu bu festival zamanında orada bulunursanız yanınıza yedek kıyafet almayı unutmayın ki, akşam yerel halk ile birlikte yenilen geleneksel tatlı ve turtalara rengârenk gitmek durumunda kalmayın.

Eğer şehre kasım ayında gidilecekse de Kadalekai Parishe adlı etkinliğe katılıp yerel çiftçilerle birlikte geleneksel bir etkinlik olan Boğa Tapınağı ziyaretine katılabilirsiniz. Yılın sadece 2 günü süren bu festivalde yer fıstığının bereketi konu edilir ve nimet arayışı için geziler düzenlenir.