Bombay’a Ne Zaman Gidilir?

india-2830725_960_720.jpg

Bombay iklimi muson iklimine sahiptir. Kış aylarında yeterli yağış görülmeyen Bombay’da, ortalama yıllık yağış miktarı 2.386 milimetre/karedir. Bombay’ın yıllık sıcaklık ortalaması ise 26 santigrat civarlarındadır. Bombay’da haziran - eylül arasında muson yağışları görülmektedir. Yılın en kurak ve yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı 835 milimetre/karedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 30 derece, en düşük sıcaklık ise 18 derecedir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak ayında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Mayıs ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu aydır. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 30 derece civarlarına kadar çıkmaktadır. Yaz ve sonbahar ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Bombay’a gitmek isteyenler için ideal dönem ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Bu dönemlerde hava sıcaklığı 18 - 26 derece civarlarında değişkenlik göstermektedir. Her dönem yoğun turist alan Bombay, bu aylarda yaz aylarına göre biraz daha kalabalık olabilmektedir. Yaz ayları içerisinde en fazla yağışın görüldüğü dönem ise temmuz ayıdır. Bu dönemde şiddetli görülen yağışın etkileri ziyaretçilerin planlarını sekteye uğratabilmektedir.

Bombay’a yazın gitmek isteyen ziyaretçiler için tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü hiç beklenmedik bir an da güneşli bir günün ardından Bombay’da yazın yoğun yağışlar görülebilmektedir. Bu yüzden yağış sever ziyaretçiler için önerimiz yanlarında muhakkak şemsiye bulundurmaları yönünde olacaktır.