Zagreb Gece Hayatı

Zagreb’in hayli hareketli ve farklı alternatiflerin çokça olduğu bir gece yaşamı vardır. Küçük barlardan, büyük gece kulüplerine, geç saatlere kadar açık kafelerden, pub’lara pek seçeneğin bulunduğu Zagreb’de müziğe ve dansa doyabilirsiniz. Özellikle Gornji Grad’da bulunan Tkalciceva Caddesi’nin hayli popüler olduğu kentte yaz günlerinde insanlar Jarun Nehri kıyısındaki kulüpleri tercih etmektedir.
 
Aynı zamanda caz barların da hatırı sayılır yer tuttuğu Zagreb’in en meşhur caz barı Bacchus Zagreb Tren İstasyonu’nda bulunmaktadır. Alışılmış tren istasyonu tavernalarından farklı olan mekânda vintage ev eşyaları, eski kitaplar ve ilgi çekici sanat parçaları dekorasyonun bir parçasıdır. Haftas onları canlı caz müzik performanslarının da gerçekleştirildiği mekân, bahçesiyle de bir rahatlama alanıdır. Tkalciceva Caddesi’nde yer alan küçük bar Cica her daim kalabalık bir yer olma özeliğine sahiptir. Bilhassa brendileriyle meşhur mekânda ballıdan, vişneliye, cevizliden armutluya envai çeşit brendi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda terası da olan mekân, arada çeşitli enstalasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bilhassa genç nüfus için uğrak noktası olan gece kulübü Aquarius Jarun Nehri’ne bakan terasıyla da etkileyicidir. İki katlı mekânın her iki katında da farklı müzik türleri çalar. Daha çok house, R&B, elektronik müzik ve tekno sevenlerin tercih ettiği kulüp, uluslararası DJ’leri de ağırlamaktadır. Yine Jarun Nehri kıyısında daha şık bir yer beklentisindeyseniz Gallery’yi de tercihe de bilirsiniz. Ahşap terasında Dj’leri ağırlayan mekân yerli ünlülerin de tercih ettiği mekânlar arasında geliyor.
 
Zagreb’in alternatif mekânları arasında gelen Mocvora canlı performanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Temalı partilerin çokça organize edildiği mekânda film gösterimleri, 1970’ler temalı müzik setleri de düzenlenmektedir. Grafitti kaplı duvarlarıyla da ilgi çekici mekân Sava Nehri kıyısındadır. Zagreb’in güneydoğusunda Sava Nehri’ne yakın bir lokasyonda bulunan Vintage Industrial Bar eskiden düğme fabrikasıyken sonradan bara dönüştürülmüştür. İçerisinde pek çok vintage mobilyanın da bulunduğu endüstriyel geçmişe sahip bu mekânın odaları punk, indie, metal gibi konseptlere sahiptir. Özellikle yaz aylarında hayli hareketli olan mekânın terası büyük partilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Zagreb’te klasik müzik severler için de pek çok alternatif bulunmaktadır. 1827’den bu yana klasik müzik dinleyicilerinin adresi olan Hırvatistan Müzik Enstitüsü bu mekânlardan biridir. Neoklasik tarzda inşa edilen binasıyla da ilgi çeken enstitüde barok müzikten yerli Hırvat müziğine pek çok performans sergilenir. Mekân ayrıca hayli geniş bir müzik kitaplığı ve arşivine sahiptir. Kentin en prestijli mekânları arasında gelen Vatroslav Lisinski Konser Alanı aynı zamanda Zagrep Filarmoni Orkestrası’nın da evi konumundadır. Klasik müzik performanslarının yanı sıra pop, rock ve caz konserlerine de programında yer vermektedir. Uluslararası orkestraların ve koro gruplarının düzenli olarak sahne aldığı konser salonu zaman zaman tiyatro gösterilerini de ağırlamaktadır.